نکات و راهنمای خرید اینترنتی اسنوبرد

39″نکات و راهنمای خرید اینترنتی اسنوبرد

امروزه ورزش اسنوبرد در فصل زمستان طرفداران ویژه و مخصوص به خود را دارد. وسیله اصلی برای انجام این ورزش، بورد اسنوبرد است. اسنوبرد انواع و گونه های مختلفی دارد و برای این که بتوانیم دلیل این تنوع را دریابیم بهتر است ابتدا با کارکرد این وسیله آشنا شویم. در تولید اسنوبرد از روش های مختلفی استفاده می شود. اسنوبردهای قدیمی تر بر پایه هسته های چوبی شکل می گرفتند و در اسنوبردهای جدیدتر که از جنس کامپوزیت هستند خبری از وجود هسته چوبی نمی باشد و مواد تشکیل دهنده آن ها کربن و سایر مواد کامپوزیتی می باشد.
در اين مقاله راهنماي خريد اسنوبرد را براي شما تهيه کرده ايم و قصد داريم با ارائه توضيحات کاملي درباره اين محصولات، شما را بيشتر با آن ها آشنا کنيم. چنانچه مي خواهيد اسنوبرد خريداري کنيد، پيشنهاد مي کنيم تا انتهاي اين مقاله ما را همراهي کنيد تا با اطلاع کامل از اين محصول خريد خود را انجام دهيد.

انواع اسنوبرد
اسنوبرد سبک نمایشی: کارایی این اسنوبرد بیشتر برای انجام پرش و اجرای حرکات نمایشی می باشد. از آنجا که این اسنوبرد ها ظاهری قرینه دارند برای حرکت در دو جهت مناسب می باشند.
ویژگی منحصر به فرد این اسنوبردها قابلیت انعطاف پذیری مناسب آن هاست که زمینه ای برای اصلاح اشتباهات فراهم می کند و به خاطر برش سطحی عمیق آن ها می توان با آن ها چرخش هایی سریع انجام داد.
اسنوبرد سبک آزاد: این اسنوبرد به خاطر سرهای پهن تر و بلندتر قابلیت استفاده روی برف فشرده و برف پودری را دارد و به راحتی روی برف های پودری شناور می شود. قرار گرفتن کمی عقب تر فیکس ها در این اسنوبرد قابلیت حرکت در یک جهت را به آن می دهد. حرکت رو به عقب در این اسنوبرد کم ثبات تر است. به دلیل سختی متوسط تا زیادی که این اسنوبرد دارد لبه های آن بهتر گیر می کند و همین باعث می شود که در سرعت های بالا با ثبات تر باشد.

اسنوبرد چندکاره: نامگذاری این اسنوبرد خود حاکی از آن است که این اسنوبرد قابلیت استفاده در تمام سبک ها را دارد. این اسنوبردها در واقع ترکیب اسنوبرد سبک آزاد و سبک نمایشی هستند و همین موضوع امکان استفاده از آن ها را در شرایط مختلف بالا می برد. در واقع اسنوبردهای چندکاره کارایی شبیه اسنوبردهای سبک آزاد و سبک نمایشی دارند و تخصصی برای این سبک ها هستند البته با خواص کمتر.
اسنوبرد آلپاین/ مسابقهfree carve / : این اسنوبرد شکلی جهت دار با طراحی بلند و سخت و باریک دارد و همین ویژگی سبب کارایی آن در ایجاد برش ((carve و اجرای مسابقه می گردد، گیرایی لبه آن ها در سرعت های بالا بسیار زیاد است و اغلب مانند اسکی الپاین همراه پوتین های سخت و صفحه اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد.:Split board این اسنوبردها از دو قسمت جدا شونده تشکیل شده اند که سبب می شود همانند چوب اسکی برای بالا رفتن از شیب و همانند اسنوبرد با اتصال مجدد قطعات جهت پایین آمدن از شیب به کار روند،اتصال مجدد قطعات بهم با مکانیسم هایی انجام می گردد که سبب افزایش وزن اسنوبرد می گردد. این اسنوبردها انتخاب ایده آلی برای اسنوبرد سورانی است که تمایل به پیاده روی دارند.
اسنوبردهای دم چلچله ای ((swallow tail snowboard : این اسنوبردها دارای ظاهر v شکل هستند که سبب می شود انتهای آن در برف پودری فرو رود، درواقع این اسنوبردها تخصصی برای حرکت رو به جلو در برف پودری هستند و استفاده از ان ها خیلی رایج نمی باشد.
عرض اسنوبرد(( width
عرض اسنوبرد متناسب با عرض پای اسنوبرد سوار است. به طور استاندارد باید پنجه و پاشنه پوتین ۵.۱ سانت یا ۲.۱ اینچ از جلوی لبه اسنوبرد بیرون بزند و این سبب می شود علیرغم آن که پنجه و پاشنه پا روی برف کشیده نشود نیروی مناسبی به لبه های اسنوبرد وارد آید. در واقع اسنوبردها به دو نوع معمولی و عریض تقسیم می شوند نوع عریض برای صاحبان پاهای بزرگتر مناسب است.اسنوبردهای عریض برای پاهای بزرگ مناسبند اما تغییر از یک لبه به یک لبه دیگر دشوار است و نیاز به وارد کردن فشار بیشتری دارد. روش دیگر قرار دادن power plateروی اسنوبرد است که سبب می شود پاها روی برف کشیده نشوند و از طرفی ایجاد فشار به لبه ها راحت می شود.
طول اسنوبرد Length))
طول اسنوبرد بر اساس شاخص هایی مانند قد و وزن و توانایی اسنوبرد سوار و سبک مورد نظر او تعیین می گردد. هرچه اسنوبرد سوار قد بلندتر و سنگین وزن تر باشد طول اسنوبرد با در نظر گرفتن سبک دلخواه او بیشتر می گردد. از آنجا که هرچه طول اسنوبرد کوتاه تر باشد قابلیت حرکات چرخشی و مانور ها راحت تر می گردد طول اغلب اسنوبردهای نمایشی کوتاه تر است. برای برش و اسنوبردهای خارج از پیست به منظور تامین ثبات در سرعت بالا و شناوری در برف پودری طول اسنوبرد باید بلندتر باشد و اسنوبردهای چندکاره allmountainباید طول متوسط داشته باشند.
کف اسنوبرد(the base)
کف اسنوبردها علیرغم ان که قسمت بسیار مهمی است کمتر به آن توجه می شود. این بخش ساختمانی ساده یا متخلخل دارد و معمولا از جنس p-tex یا پلی اتیلن است و همواره در تماس مستقیم با برف قرار می گیرد. در ساختار کف اسنوبرد افزودنی های مختلفی وجود دارد که بر سرعت و مقاومت و قابلیت نگه داری واکس تاثیر دارد.
لبه های اسنوبرد ((the edges
یکی از قسمت های مهم اسنوبرد لبه های آن است لبه ها در واقع نوارهای فلزی در اطراف اسنوبرد هستند و تاثیر زیادی بر عملکرد اسنوبرد دارند،نحوه عملکرد انها تحت تاثیر عواملی امانند برش سطحی،تیزی و سختی می باشد.
سختی/انعطاف( (stiffness/flex
در مجموع هر چه یک اسنوبرد سخت تر باشد نسبت به حرکات مختلف ما پاسخ مناسب تری می دهد در واقع لبه بهتر روی برف فشرده می نشیند و بهتر می تواند سرعت های بالا را کنترل کند.
همه این ها مزیت می باشد اما ایراد وارد شده به این نوع اسنوبرد قابلیت کم اصلاح اشتباهات توسط اسنوبرد سوار به علت سختی زیاد اسنوبرد می باشد.
اسنوبردهای سبک نمایشی نرمی و انعطاف پذیری بالایی دارند و همین سبب می شود که قابلیت اصلاح اشتباهات وجود داشته باشد و انجام سبک های نمایشی و فنون مختلف اسان تر گردد.
اسنوبرد سواران سنگین وزن و ان دهایی که می خواهند از اسنوبرد برای عمل و عکس العمل و حرکات سریع استفاده کنند اسنوبردهای سخت انتخاب بهتری برای ان ها می باشند و برای اسنوبرد سواران کم وزن استفاده از اسنوبردهای نرم تر بهتر است. اسنوبردها با سختی های متفاوتی ساخته می شوند که در طول آن ها متغیر است . بعضی از اسنوبردها دارای انعطاف متقارن هستند و این به آن معنا است که در همه جهت ها انعطاف یکسان است . گاهی اوقات اسنوبردها دارای انعطافی جهت دار هستند به عنوان مثال دماغه ای نرم برای مقابله با توده ها و انتهایی سخت برای افزایش طول پرش دارند.
تحدب اسنوبرد ((camber
تحدب در اسنوبرد به صورت ارتفاع وسط اسنوبرد تا یک سطح صاف،زمانی که وزنی بر روی آن قرار ندارد تعریف می شود.
هرچه تحدب بیشتر باشد به همان نسبت قدرت پرش بیشتر می شود و در نتیجه اسنوبرد سوار می تواند جنب و جوش بیشتری داشته باشد و بین چرخش ها به راحتی پرش کند و گیرایی لبه اسنوبرد را بیشتر می کند و پرش با انرژی بیشتری انجام می گردد اگرچه که این مساله می تواند سبب کاهش کنترل شما گردد.
این شکل اسنوبرد سبب می شود که اسنوبرد در طول خود به برف فشار وارد کند و هنگامی که اسنوبرد سوار وزن خود را روی اسنوبرد قرار می دهد این نیروی وزن دو سر اسنوبرد را در برف فرو می دهد و تمام طول لبه در تماس با برف قرار می گیرد در واقع تحدب طول اسنوبرد را در تماس با برف قرار می دهد و سختی نیز میزان فشار وارده از سمت دو سر اسنوبرد را تعیین می کند در واقع انچه که گیرایی لبه های اسنوبرد را تعیین می کند سختی اسنوبرد است اگرچه تحدب به صورت ارتفاع وسط اسنوبرد از یک سطح صاف تعریف می گردد.
بسیاری از اسنوبردهای نمایشی داری تقعر یا همان تحدب منفی هستند این نوع طراحی به اسنوبرد اجازه چرخش بیشتر با گیرایی کمتر لبه را می دهد که این ویژگی نقطه مقابل اسنوبردهای سنتی می باشد.این اشکال جدید با اقبال زیادی روبرو شده اند. اشکال جدید اسنوبردها در صفحه اشکال اسنوبرد پوشش داده می شود.
سوراخ های فیکس اسنوبردها ((holes for the bindings
اسنوبرد ها معمولا دارای چند سوراخ بر روی خود هستند و بیشتر اسنوبردهای استاندارد دارای سیستم چهار سوراخی هستند و تعداد کمتری سه سوراخ دارند که در واقع سطحی است برای سوار کردن فیکس ها در جایگاه های مختلف. شما می توانید از ریل جهت متحرک کردن سوراخ ها در طول اسنوبرد استفاده کنید.
شرکت سازنده
ورزش اسنوبرد، يک ورزش خاص و غيرهمگاني است، از اين رو شرکت هايي در زمينه توليد تجهيزات مرتبط با آن فعاليت مي کنند، انگشت شمارند. هرکدام از شرکت هايي که در اين زمينه فعال هستند، توانسته اند با ارائه محصولات خود، نظر بخشي از مشتريان را جلب کند. محصولات اين شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار يافت مي شوند و از کيفيت مطلوبي برخوردارند.
burton ،Capita ،NITRO ،Head ،DC ،Volkl ،LibTech ،Rome ،kessler ،bataleon ، Lobste و … از مطرح ترين برند هاي زمينه توليد تجيهزات اسنوبرد هستند.
قيمت
شرکت هايي که در زمينه توليد اسنوبرد فعال هستند، محصولات خود را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند. برخي از عوامل موثر در قيمت اسنوبرد عبارتند از نوع اسنوبرد، سطح مهارت، شرکت سازنده، سايز، جنسیت استفاده کننده و… . به طور کلي، اين محصولات در بازار و نيز در فروشگاه هاي مجازي با قيمتي حدود 500 هزار تومان تا 5 ميليون تومان به فروش مي رسند.
در پایان توصیه می کنیم که در هنگام خريد اسنوبرد، محصول مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي معتبر تهيه کنيد و نيز در هنگام خريد به اصالت برند کالا توجه داشته باشيد. چنانچه وسايل ورزشي مثل اسنوبرد، فاقد استاندارد هاي لازم باشد، ممکن است در هنگام انجام اين ورزش پرخطر، براي شما ايجاد مشکل کند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

6 − سه =