نکات و راهنمای خرید اینترنتی باربند خودرو

24″نکات و راهنمای خرید اینترنتی باربند خودرو

هر سانتیمتر از فضای خودرو در مسافرت‌های برون شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل باربند روی سقف خودرو بسیار مورد توجه است. می‌توان در آنجا وسایلی را که هنگام رانندگی به آن‌ها نیازی نیست، نگه‌داری کرد و از فضای داخل خودرو برای وسایل ضروری مانند دستگاه‌های خنک‌کننده غذاها استفاده نمود. نصب باربند روی خودرو به آسانی صورت می‌گیرد. باربند با داشتن ظاهری زیبا و آیرودینامیک موجب هل دادن هوا به اطراف شده و از سرعت خودرو نمی‌کاهد. به دلیل گرد بودن لبه‌هایش، صدای باد نیز آزاردهنده نخواهد بود.
در اين مقاله، قصد داريم راهنماي خريد باربند ها را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد اين محصولات را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد. با ما همراه باشيد…

انواع باربندها
باربند لنگر یا باربند بدنه: در صورت حمل یک وسیله نقلیه ورزشی و دوچرخه با ماشین، قفسه‌های بدنه انتخابی بسیار سبک و مقرون به صرفه هستند و توسط سیستمی از تسمه‌ها و قلاب‌های رنگی به عرشه عقب وصل می‌شوند. برای نصب و برداشت آن‌ها با کمترین سر و صدا کمی تمرین لازم است. دوچرخه‌ها روی بازوهای پشتیبان قرار گرفته و با تسمه‌ها محکم می‌گردند.
این باربندها به دلایل زیر قیمت‌های متنوعی دارند:
تطبیق‌پذیری متناسب با وسایل بیشتر
سهولت استفاده از باربندهای ضد ضربه
مکانیسم قفل
به کارگیری مواد بهتر در ساخت (به عنوان مثال فولاد ضد زنگ به جای فولاد استاندارد)
قابلیت پک و فشرده کردن
داشتن محافظ و رویه ایرودینامیک

باربند سقف: اهمیت باربند سقف به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری آن‌ها با لوازم جانبی مناسب است. مزیت اصلی این باربندها عدم نیاز به افزایش هزینه‌های اضافی جهت حفاظت از آن می‌باشد؛ در واقع فقط پول باربند پرداخت می‌شود.
ممکن است سقف وسایل نقلیه به ترکیبی از تاج‌های نصب شده در کارخانه مجهز باشد یا می‌توان روی یک سقف ساده به راحتی سیستم قفسه مخصوص را ساخت. بنابراین به منظور تعیین حداکثر وزن مجازی که سقف می‌تواند تحمل کند، باید ابتدا راهنمای وسیله نقلیه خود را بررسی کرد یا مستقیماً با سازنده تماس گرفت. در این صورت با توجه به وسیله‌ای که قرار است حمل شود و بر اساس وزن قابل تحمل، انتخاب ساده‌تر خواهد شد. عموماً دوچرخه، قایق، اسکی، اسنوبرد و چمدان‌ها روی ۷۰ درصد ماشین‌ها قابلیت حمل و نقل دارند.
قابلیت‌های مختلف باربندهای سقفی عبارتند از:
به طور کلی دارای هزینه متوسطی هستند.
انعطاف‌پذیری قفسه سازگار با فصل‌هاست.
باربندهای قابل تنظیم در دسترس هستند.
برای راننده مانع بصری ندارند.
در تماس با وسایل خودرو کمتر دچار آسیب می‌شود.
برای این نوع باربندها محصولات جانبی که به روند بارگیری کمک می‌کنند، بیشتر در دسترس هستند.

معایب این باربندها نیز شامل موارد زیر می‌باشند:
مقاومت باد کاهش آیرودینامیک وسیله نقلیه را به همراه دارد که به احتمال زیاد بر مسافت پیموده شده تأثیرگذار است.
سر و صدای ناشی از مقاومت باد می‌تواند قابل توجه باشد.
راننده باید اطلاع کافی از محدودیت‌های ارتفاع در برخی سازه‌ها و پارکینگ‌ها داشته باشد.
بارگیری بعضی وسایل روی سقف ماشین‌ها، در برخی کشورها ممنوع است.
باعث افزایش وزن ماشین می‌شود.
در مسیرهای طولانی افزایش فشار و اصطکاک را به دنبال دارد.
این باربندها لازم است به طور دائم به وسیله نقلیه متصل باشند.

باربندهای جعبه‌ای: این باربندها با نام جعبه باربند مسافرتی نیز شناخته می‌شوند. طراحی این وسیله به منظور حمل وسایل مسافرت، تجهیزات ورزشی و … صورت گرفته و با داشتن درب و قفل، لوازم سفر را از سرقت، خیس شدن یا پرتاب شدن در جاده حفاظت می‌کند. بدنه این جعبه‌ها دارای طراحی آئرودینامیکی است که مانند یک بادشکن عمل کرده و از این طریق مانع کاهش سرعت یا افزایش مصرف سوخت خودرو می‌گردد.
احتمالاً یک جعبه به طور دائمی روی وسیله نقلیه متصل می‌شود، جعبه‌ها را می‌توان باز و بسته کرد ولی این کار به سختی انجام می‌شود، به همین دلیل اکثراً در زمان سفر آن را نصب کرده و تا پایان مدت استفاده از روی ماشین باز نمی‌کنند. ممکن است جعبه‌های باربند در طول سفر موجب ایجاد مقاومت و نویز باد شوند. هنگام بستن جعبه باید چک کرد که لبه‌ها به درستی بسته شده باشند. بایستی اطمینان حاصل شود که جعبه برای وسیله نقلیه و وسایل مورد نیاز برای حمل مناسب است. باکس‌های باربند طیف گسترده‌ای از قیمت دارند که با توجه به کیفیت مواد و مجموعه‌های مختلف از قبیل توانایی باز کردن جعبه در هر طرف خودرو متفاوت است.
چگونه می‌توان از مناسب بودن باربند جعبه‌ای برای نیازهای خود اطمینان حاصل کرد؟
احتمالاً باید مشخصات ظرفیت جعبه به صورت جداگانه بررسی شود.
از جمله مزیت‌های این باربندها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
دارای فضای بسته و امن است.
قابلیت قفل شدن برای وسایل دارد.
این باربند از باد، باران، برف و هر گونه آسیبی در امان است.
مزاحم دید راننده نیست.
می‌تواند به طور دائم به وسیله نقلیه متصل باشد یا فقط بخشی از سال استفاده شود (کمپینگ در تابستان، اسکی / اسنوبورد در زمستان).
برای سفرهای خانوادگی مفید است.

معایب این باربندها عبارتند از:
هزینه زیاد
مقاومت در برابر باد
سر و صدا
راننده باید از محدودیت‌های ارتفاع اطلاع داشته باشد.
سقف در بعضی جاها مثل پارکینگ‌ها کوتاه بوده و امکان ایجاد مشکل وجود دارد.

پایه باربند: پایه باربند که به باربند هم معروف است، مجموعه‌ای از میله‌های فلزی می‌باشد که روی سقف خودروها بسته می‌شود. از آن برای حمل بارهای بزرگ مانند بسته‌ها، دوچرخه، قایق کوچک، چوب‌های اسکی و دیگر وسایل استفاده می‌گردد.
Bike carrier: جهت نصب دوچرخه روی سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوع دیگر آن به صندوق عقب متصل می‌شود.
Ski carrier: طراحی آن به منظور نصب اسنوبرد یا چوب اسکی (آلپاین) روی سقف صورت گرفته است.
Cargo carrier: برای حمل بار به روش سنتی به کار می‌رود. در این روش سطح بار با یک روکش مهار می‌شود.
Canoe & kayak racks: برای جابه‌جایی قایق‌های کانو و کایاک استفاده می‌شود.
مواد سازنده باربند
نوع موادی که در ساخت بدنه و سایر قطعات جعبه به کار می‌رود، استحکام، وزن و عمر آن‌ها را تعیین‌ می‌کنند. مواد پلاستیک ABS جهت ساخت بدنه جعبه باربندهای مسافرتی خودرو، به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، به عنوان مناسب‌ترین مواد شناسائی شده است. مهم‌ترین این ویژگی‌ها عبارتند از:
مقاومت ضربه‌ای مناسب و صلبیت
مقاومت مطلوب در شرایط گوناگون آب و هوایی
سبک بودن
رنگ‌پذیری بسیار خوب
انعطاف در مقابل تنش‌های حرکتی (دست‌اندازهای جاده)
و …

برای ساخت جعبه باربند سقفی، استفاده از فایبرگلاس (پلی‌استر و پشم شیشه) کاری غیر علمی و غلط است؛ زیرا علاوه بر وزن بسیار بالا و شکنندگی، ایمنی و خواص فیزیکی لازم برای حمل حداقل 50 کیلو بار را هم ندارد. معتبرترین تولیدکنندگان جعبه باربند در دنیا فقط از مواد پلاستیک ABS برای تولید بدنه محصولات خود استفاده می‌کنند.
قفل ایمنی
هیچ روش حفاظتی صددرصد کاملی علیه سرقت موجود نیست. با این حال جهت اطمینان از ایمنی قابل قبول باربند (مخصوصاً باربندهای جعبه‌ای)، باید به کیفیت قفل‌ها و مکانیزم بسته شدن جعبه توجه داشت.
طراحی آئرودینامیک
این ویژگی فقط برای زیبایی ظاهری باربند نیست، بلکه کاربرد مهم‌تری دارد و جهت ایمنی و کاهش مصرف سوخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نتایج مهم یک طراحی آئرودینامیکی صحیح:
کاهش مقاومت هوا
کاهش مصرف سوخت
کاهش صدای باد و لرزش

شرکت سازنده و قیمت
شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه باربند ، فعال هستند. هرکدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولاتي، نظر بخشي از مشتريان را به خود جلب کند.
عوامل مختلفي نظير نوع باربند، جنس باربند، شرکت سازنده، مواد سازنده و… در تعيين قيمت باربند موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين محصولات بين 100 هزار تومان تا 2 میلیون تومان است.
یکي از مهم ترين نکاتي که در خريد باربند لازم است به آن توجه داشته باشيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنيد.
از ديگر نکات مهم در خريد باربند، اين است که محصول خود را از برند ها و همچنين فروشگاه هاي معتبر خريداري کنيد. زیرا این وسایل باید از استحکام و ایمنی بالایی برخوردار باشند و استفاده از محصولات غیر استاندارد ممکن است برای سما خطرآفرین باشد

دیدگاه‌ها ۰

*
*

4 × 4 =