نکات و راهنمای خرید اینترنتی توپ فوتسال

راهنماي خريد توپ فوتسال

همانطور که مي دانيد، به بازي فوتبال درون سالن، فوتسال گفته مي‌شود. اين رقابت‌ها در محل‌هاي سرپوشيده يا در محل باز، بدون ديوار و حصار در زميني که داراي ابعاد مشابه زمين بسکتبال است، برگزار مي‌شود. فوتسال (FUTSAL)، واژه بين‌المللي براي اين رشته ورزشي است. اين واژه از لغات اسپانيايي FUTBOL به معناي فوتبال وSALA به معني دروني يا درون سالن گرفته شده است. اصلي‌ترين وسيله در اين ورزش، توپ فوتسال است. توپ سالن يا فوتسال به نوع خاصي از توپ فوتبال اطلاق مي‌شود که اندازه‌اي کوچکتر معمولا سايز 4 دارد اما داراي وزني برابر با توپ سايز 5 است. در اين مقاله، راهنماي خريد توپ فوتسال را براي شما تهيه کرده ايم و قصد داريم با ارائه توضيحات کاملي درباره توپ فوتسال، شما را بيشتر با اين محصول آشنا کنيم. چنانچه قصد داريد توپ فوتسال تهيه کنيد، پيشنهاد مي کنيم تا انتهاي اين مقاله ما را همراهي کنيد تا با اطلاع کامل از اين محصول خريد خود را انجام دهيد.

آشنايي با توپ فوتسال
اين نوع توپ‌ها کمي تنبل ساخته مي‌شوند و پرش زيادي ندارند تا بازيکن براي انجام حرکات تکنيکي در فضاي محدود تسلط بهتري داشته باشد. براي جلوگيري از دست دادن شکل کروي توپ هنگام برخورد به ديواره سالن، جنس لايه بيروني آن کمي نرم‌تر و مقاوم‌تر ساخته شده است. کمپاني‌هاي توليد لوازم ورزشي در جستجوي راه‌هايي براي زيباتر کردن محصولات خود مي‌باشند، به همين دليل روز به روز تنوع طراحي‌هاي بازار بيشتر مي‌شود. انتخاب طراحي روي يک توپ به سليقه هر شخص مربوط مي‌شود؛ توپ فوتسال‌هاي شرکت‌هاي مشهور جزو محکم‌ترين و بادوام‌ترين توپ‌ها بوده و داراي حرکت روان‌تري هستند.
اجزاي يک توپ فوتسال
توپ‌هاي فوتسال داراي 4 جزء اصلي هستند:کاور
کوک زني (اتصالات)
آستر
تيوپ
کاور: پوسته خارجي توپ فوتسال داراي تيکه‌هايي است که از مواد مرکب مصنوعي مانند PVC، پلي اورتان، يا يک ترکيب پيچيده ساخته شده و با استفاده از نخ دوخته يا توسط چسب به هم متصل مي‌گردند. امروزه بر خلاف گذشته پوسته خارجي توپ‌هاي فوتسال از جنس چرم ساخته نمي‌شوند، زيرا چرم با جذب آلودگي‌هاي محيط مانند خاک و گل، به مرور زمان موجب سنگين و سنگين‌تر شدن توپ مي‌شود. با توجه به نوع طراحي توپ، تعداد تيکه‌ها يا صفحات موجود در آن داراي مقادير متفاوتي مي‌باشند.
اتصالات: سه روش براي اتصال تيکه‌هاي موجود بر سطح توپ وجود دارد:چسب زدن
قالب زدن
کوک زدن با استفاده از پلي اِستر 5 لايه
توپ‌هايي که توسط دست انسان و با استفاده از پلي استر 5 لايه کوک زني شده‌اند،‌ جزو گران‌قيمت‌ترين توپ‌هاي بازار محسوب مي‌شوند. توپ‌هاي تمريني فوتساليست‌ها از نوع چسبي و قالب زده شده است.
آستر: در يک آستر بيش از چهار لايه پلي استر به کار مي‌رود که لايه مياني توپ را تشکيل مي‌دهد. اين لايه‌ها موجب بهبود دوام، ظاهر و جنبش توپ مي‌شوند.
تيوپ: تيوپ لاستيکي، داخلي‌ترين قسمت توپ مي‌باشد که هوا را در خود نگه مي‌دارد. به احتمال زياد جنس تيوپ توپ‌هاي ارزان قيمت از لاستيک مصنوعي است.
ويژگي‌هاي توپ فوتسال استاندارد
علاوه بر توجه به شرايط موجود و نيازهاي جامعه در تهيه و تدوين اين استاندارد، سعي شده كه تا حد امكان هماهنگي بين اين استاندارد و استاندارد ملي كشورهاي صنعتي و پيشرفته برقرار شود. تعيين ويژگي‌ها، نمونه‌برداري و روش‌‌هاي آزمون توپ فوتسال از جمله اهداف تدوين اين استاندارد هستند. اين استاندارد دربرگيرنده ويژگي‌‌هاي توپ فوتسال است كه معمولا جنس رويه آن از چرم طبيعي، مصنوعي يا ديگر مواد مشابه مناسب است ؛ ويژگي‌‌هاي اين توپ مطابق با استاندارد ملي مي‌باشد و در بازي‌‌هاي فوتسال داخل سالن كاربرد دارد. توپ‌هاي توليد شده و آماده عرضه به بازار، بايد ويژگي‌هاي ظاهري زير را داشته باشند:رويه مورد استفاده بايد داراي قطعاتي با ابعاد يكسان باشد؛ به نحوي كه اين قطعات بتوانند به صورت منظم قرار بگيرند و در كنار يكديگر مماس باشند.
بايستي قطعه عبور هوا از نظر نحوه اتصال آن، مناسب باشد.
چسب مصرفي جهت چسباندن قطعات رويه نبايد بيرون زده باشد.
بايد عاري از هر گونه آثار سوختگي، لكه، جمع‌شدگي قطعات رويه و عيب رنگي و چاپي باشد.
ويژگي‌هاي فيزيكي
ويژگي‌هاي فيزيكي توپ فوتسال بايد مطابق با موارد زير باشد:وزن (گرم) 430-410، 440-400
محيط (سانتيمتر) 63/5-62/5، 64-62
ميزان جهندگي (سانتيمتر) 65-55، 65-50
درصد انحراف از کروي بودنCV) حداقل 1.5، حداکثر2%)
درصد کاهش فشار حداکثر 20
درجه انحراف از خط سير مستقيم (به درجه) حداکثر 5
ساختار
ساختار يک توپ فوتسال بستگي به موارد مصرف آن دارد. سطح خارجي توپ از مواد مختلفي ساخته شده‌اند، مانند:PVC (مورد استفاده در توپ‌هاي تمريني)
پلي اورتان (مناسب‌ترين توپ براي مسابقات)
ترکيبي از PVC و پلي اورتان
همچنين توپ‌هاي تمريني کودکان از فوم و لاستيک ساخته شده‌اند. بعضي از توپ‌هاي ساخته شده که مخصوص کودکان هستند داراي 100 درصد پلي اورتان گرما ديده مي‌باشند که بسيار نرم هستند. بايد توجه کرد که توپ‌هاي داراي پوشش و کاور، دوام و عمر بيشتري دارند و بازي با آن‌ها احساس خوبي در فرد ايجاد مي‌کند؛ اکثر مردم هنگامي که قصد خريد يک توپ فوتسال را دارند، به دنبال يک توپ کاوردار مي‌روند.

عملکرد
صرف داشتن ظاهري زيبا و فريبنده براي يک توپ فوتسال نمي‌تواند احساس خوبي هنگام بازي با آن به فرد دهد؛ کيفيت بازي به عکس‌العمل‌هاي توپ نيز بستگي دارد. هنگام خريد از فروشگاه‌هاي سطح شهر،‌ حتما بايد توپ را در هوا بچرخانيد. توپ استاندارد در هوا با يک بازه حرکت روان به چرخش در مي‌آيد. همچنين چندين بار آن را روي زمين حرکت دهيد تا شاهد حرکت روان و بي عيب آن باشيد. باز هم تأکيد مي‌شود که در انتخاب توپ، احساس شما حين بازي با آن داراي نقش مهمي است.
چگونه مي‌توان يک توپ ارزان قيمت ولي با کيفيت را شناسايي کرد؟
همانطور که گفته شد، احساس شما در حين ضربه زدن به توپ و عکس‌العمل آن، از اصلي‌ترين راه‌هاي انتخاب و خريد يک توپ فوتسال به شمار مي‌رود. هر چند اين روش براي يک خريد مطمئن کافي نيست. يک توپ فوتسال علاوه بر نرم بودن، بايد از نظر اتصال تيکه‌هاي توپ نيز استحکام لازم را داشته باشد (اگر دوخته شده باشد). بيشتر توپ‌هاي فوتسال موجود در بازار سطح پلي اورتاني دارند که موجب بالا رفتن کيفيت بازي با آن مي‌گردد. بايد دقت کرد که طراحي زيباي يک توپ باعث منحرف شدن ذهن از ويژگي‌هاي مقاومت و دوام توپ نشود. توپ فوتسال بايد ضمانت نامه‌اي داشته باشد که خدمات فروشنده را در يک بازي معمولي بعد از آسيب تضمين نمايد (اين مورد فقط در فروشگاه‌هاي اينترنتي لوازم ورزشي ديده مي‌شود).
کيفيت و هدف استفاده انواع توپ فوتسال

اصولا سه دسته‌بندي براي توپ‌هاي فوتسال تعريف شده است:توپ‌هاي پرميوم(premium) : اين توپ‌ها داراي ويژگي‌هاي زير مي‌باشند:پرواز بهتر و دقيق‌تر
تأثير منفي کمتر بر کفش‌هاي استوک دار
مناسب براي مسابقات
مناسب نبودن براي تمرينات دوره‌اي و شديد
توپ‌هاي مسابقه(match ball) : ويژگي‌هاي اين دسته شامل موارد زير است:ارزان‌تر از دسته اول هستند.
براي تمرين مناسب نبوده و براي کنترل بهتر تنش‌هاي مختلف در مسابقات رسمي فوتسال طراحي و توليد شده‌اند.
دوام آن‌ها از دسته اول بيشتر است.
اين توپ‌ها قابل استفاده براي حدود ? يا ? فصل مسابقات يک ليگ معتبر مي‌باشند.
توپ‌هاي تمرينtraining ball) ): اين دسته نيز ويژگي‌هاي زير را داراست:مختص تمرين هستند.
مي‌توانند بدون آسيب ديدگي در بلند مدت استفاده شوند.
بعضي از اين توپ‌ها سال‌هاي زيادي دوام مي‌آورند.
در گذشته سطح آن‌ها سفت بوده، اما پيشرفت تکنولوژي موجب تغييرات چشمگيري در کيفيت و دوام آن‌ها شده است.

شرکت سازنده
شرکت هاي گوناگوني در عرصه توليد و عرضه توپ فوتسال، مشغول فعاليت هستند. هر کدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولات خود، نظر بخشي از مشتريان را جلب کند.
برخي از برند هاي مطرح در زمينه توليد توپ هاي ورزشي عبارتند از آديداس، مولتن، بتا، فاکس، نايک، ميکاسا، دي اچ اس، آلشپرت، هد، ويلسون، يونکس، جورکس، شيلدکروت، استار، پن، اف زد فورزا، آمبرو، پوما، جوما، تالبوت ترو، کورنليو، مکس، دانلوپ، رويال کاپ، فيو، وايت شيلد، دونيک، آندر آرمور،لوتو و … . محصولات اين شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار يافت مي شوند.
قيمت
شرکت هايي که در زمينه توليد توپ فوتسال فعال هستند، محصولات خود را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند. برخي از عوامل موثر در قيمت عبارتند از سايز توپ، جنس توپ، شرکت سازنده و… . به طور کلي، اين محصولات در بازار و نيز در فروشگاه هاي مجازي با قيمتي حدود 50 هزار تومان تا 600 هزار تومان به فروش مي رسند.
از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است مورد توجه قرار دهيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر به گزينه مورد نظر خود دست پيدا کنيد.
يکي ديگر از نکات مهم در خريد توپ هاي ورزشي، اين است که محصول مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي فروشگاهي معتبر تهيه کنيد و نيز در هنگام خريد به اصالت برند کالا توجه داشته باشيد. زيرا در صورتي که وسايل ورزشي مثل توپ، استاندارد هاي لازم را نداشته باشند، ممکن است در هنگام انجام ورزش براي شما دردسرآفرين باشند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

پانزده − 5 =