نکات و راهنمای خرید اینترنتی توپ هندبال

هندبال يکي از ورزش هاي گروهي و پرطرفدار است که با دوتيم هفت نفره اجرا مي شود که يکي از آن ها دروازه بان است. ورزش هندبال يکي از ورزش هايي است که با دست اجرا مي شود و در آن بايد هر يک از بازيکنان توپ را با دست وارد دروازه تيم حريف کند تا کسب امتياز کند. اين بازي يکي از بازي هاي مدرن است و تاريخچه بازي آن به سال 1920 بازمي گردد. زمان استاندارد اين بازي، دو نيمه سي دقيقه اي است. اين بازي به انواع مختلفي نظير هندبال داخل سالن، هندبال روي چمن، هندبال ساحلي (شِنبال)، هندبال چکي، هندبال آمريکايي و هندبال گيليک تقسيم مي شود. اصلي ترين وسيله براي اجراي بازي هندبال، توپ هندبال است. توپ هندبال نسبت به توپ فوتبال داراي ابعاد کوچکتري است. در اين مقاله قصد داريم ضمن ارائه توضيحاتي درباره توپ هندبال، راهنماي خريد آن را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد توپ هندبال را داريد، پيشنهاد مي کنيم تا پايان اين مقاله ما را همراهي کنيد تا به اطلاعاتي در اين زمينه دست پيدا کنيد و خريدي آگاهانه و مطمئن انجام دهيد.

توپ هندبال استاندارد
توپ هندبال نيز همانند توپ ساير ورزش ها، به شکل کروي است و از جنس چرم يا مواد مصنوعي ساخته مي شود. سطح اين توپ نبايد براق يا لغزنده باشد. به طور کلي سايز ها و وزن هاي استاندارد اين توپ، به صورت زير است:اندازه III فدراسيون جهاني هندبال : توپ سايز III هندبال، داراي محيط 60ـ58 سانتي متر است و وزني در حدود 475 – 425 گرم دارد. اين توپ براي مردان و نوجوانان بالاي 16سال مناسب است.
اندازهII فدراسيون جهاني هندبال : سايز II توپ هندبال، محيطي در حدود56ـ54 سانتي متر بوده و وزني بين 375ـ325 گرم دارد. اين توپ درواقع براي براي بانوان و دختران بالاي 14 سال و نيز پسران 16ـ12 سال بسيار مناسب است.
اندازه I فدراسيون جهاني هندبال : سايز I استاندارد، محيطي در حدود 52ـ50 سانتي متر دارد و وزن آن نيز در حدود 330ـ290 گرم است. اين سايز توپ براي دختران 14ـ 8 سال و همچنين پسران 12 ـ 8 سال مناسب است.
ويژگي هاي توپ هندبال مناسب
در ادامه قصد داريم ويژگي هاي يک توپ هندبال مناسب را براي شما شرح دهيم.

ويژگي‌ هاي ظاهري
توپ هاي هندبال بايد از نظر ظاهري ، فاقد عيوب زير باشد:قرار گرفتن ناميزان قطعات رويه ( درباره توپ‌هاي چرمي ماشيني ).
عدم تناسب روزنه هوا و همچنين نحوه اتصال آن.
بيرون زدن چسب مصرفي جهت چسباندن قطعات رويه ( درباره توپ‌ هاي ورزشي ماشيني ).
نامناسب بودن دوخت قطعات رويه ( درباره توپ‌ هاي ورزشي دست دوز ).
وجود هرگونه آثار سوختگي، لکه، جمع شدگي قطعات رويه و هرگونه عيب رنگي و چاپي بر روي توپ.

ويژگي ‌هاي عمومي
توپ هاي هندبال مناسب، بايد ويژگي هاي عمومي زير را دارا باشند:چنانچه توپ به روش ماشيني توليد شده باشد، لازم است پس از پخت تويي، متراژي نخ و يا قطعاتي از پارچه به همراه چسب مقاوم به دور آن پيچيده شده باشد تا مقاومت لازم در برابر ضربه‌ هاي شديد را داشته باشد و پس از ضربات متعدد، دچار تغيير شکل محسوس نشود.
اگر توپ مورد نظر به روش دستي دوخته شده باشد، لازم است به منظور مقاوم شدن توپ در برابر ضربات متعدد و نيز ممانعت از تغيير شکل توپ پس از استفاده طولاني، چند لايه پارچه در قسمت پشتي قطعات رويه چسبانده شود و نيز قطعات به وسيله نخ دوخت و تعدادي بخيه ، به يکديگر متصل شده باشند.
در تمامي توپ هاي ماشيني، ميزان چسبندگي قطعات رويه بر روي بخش داخلي (تويي)، بايد معادل 4.5 کيلوگرم نيرو باشد.
سطح رويي و چرم مورد استفاده در آن، نبايد داراي هيچگونه لغزندگي يا براقي باشد.

شرکت سازنده
شرکت هاي گوناگوني در عرصه توليد و عرضه توپ هندبال، مشغول فعاليت هستند. هر کدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولات خود، نظر بخشي از مشتريان را جلب کند.
برخي از برند هاي مطرح در زمينه توليد توپ هاي ورزشي عبارتند از آديداس، مولتن، بتا، فاکس، نايک، ميکاسا، دي اچ اس، آلشپرت، هد، ويلسون، يونکس، جورکس، شيلدکروت، استار، پن، اف زد فورزا، آمبرو، پوما، جوما، تالبوت ترو، کورنليو، مکس، دانلوپ، رويال کاپ، فيو، وايت شيلد، دونيک، آندر آرمور،لوتو و … . محصولات اين شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار يافت مي شوند.

قيمت
شرکت هايي که در زمينه توليد توپ هندبال فعال هستند، محصولات خود را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند. برخي از عوامل موثر در قيمت عبارتند از سايز توپ، جنس توپ، شرکت سازنده و… . به طور کلي، اين محصولات در بازار و نيز در فروشگاه هاي مجازي با قيمتي حدود 50 هزار تومان تا 500 هزار تومان به فروش مي رسند.
از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است مورد توجه قرار دهيد، اين است که پيش از خريد بودجه خود را معين کنيد. زيرا تعيين ميزان هزينه اي که مي خواهيد صرف کنيد، به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر به گزينه مورد نظر خود برسيد.
يکي ديگر از نکات مهم در خريد توپ هاي ورزشي، اين است که محصول مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي فروشگاهي معتبر تهيه کنيد و نيز در هنگام خريد به اصالت برند کالا توجه داشته باشيد. زيرا در صورتي که وسايل ورزشي مثل توپ، فاقد استاندارد هاي لازم باشند، ممکن است در هنگام انجام ورزش سلامت شما را با خطر مواجه کند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

دو × دو =