نکات و راهنمای خرید اینترنتی توپ والیبال

راهنماي خريد توپ واليبال
1397/7/19 – 4:35 بعد از ظهر

واليبالVolleyball) ) يکي از ورزش هاي تيمي، ششمين ورزش محبوب و گسترده‌ترين ورزش در بيشتر کشورهاي جهان مي‌باشد. بازيکنان در واليبال دو تيم شش نفره هستند که در دو طرف تور قرار گرفته و طبق قوانين بازي، تلاش مي‌کنند توپ را از روي تور در زمين تيم مقابل فرود بياورند. واليبال در کشور ما از جمله ورزش‌هاي مورد علاقه و محبوب به شمار مي‌رود. انتخاب توپ مناسب اولين قدم براي شروع اين ورزش است. بسياري از علاقه‌مندان به واليبال اطلاعات کافي در مورد بهترين برند موجود و اصل بودن توپ را ندارند. توپ‌هاي مخصوص سالن داراي ساختاري متفاوت با توپ‌هاي ساحلي و چمن مي‌باشند. بعد از آگاهي از برند مناسب و هدف استفاده، انتخاب سايز توپ اهميت دارد.
در اين مقاله راهنماي خريد توپ واليبال را براي شما تهيه کرده ايم و قصد داريم با ارائه توضيحات کاملي درباره اين نوع توپ ها، شما را بيشتر با آن ها آشنا کنيم. چنانچه قصد داريد توپ واليبال خريداري کنيد، پيشنهاد مي کنيم تا انتهاي اين مقاله ما را همراهي کنيد تا با اطلاع کامل از اين محصول خريد خود را انجام دهيد. با ما همراه باشيد…

توپ استاندارد واليبال
طبق استانداردهاي موجود شکل توپ بايد کروي (گرد) و از جنس چرم انعطاف‌پذير يا چرم مصنوعي باشد. درغير اين صورت بايد از لاستيک يا موارد مشابه آن ساخته شود. رنگ توپ مي ‌تواند يکنواخت يا ترکيبي از رنگ ‌ها باشد. پس از انجام آزمايش‌هاي بسيار از جانب فدراسيون جهاني بر روي رنگ‌هاي مختلف براي توپ، يک آزمايش با رنگ‌هاي زرد، آبي و سفيد در مسابقات قهرماني جهاني در سال ???? ژاپن انجام گرفت که اين توپ جايگزين توپ‌هاي سفيد سنتي شد. رنگ ترکيبي مورد استفاده در توپ‌هايي که جنس آن‌ها چرم مصنوعي است، در مسابقات رسمي بين ‌المللي بايد مطابق با استانداردهاي فدراسيون واليبال باشد. در استانداردهاي بين‌المللي، پيرامون توپ ?? تا ?? سانتيمتر و وزن آن ??? تا ??? گرم است. فشار داخل توپ نيز بايد ??? تا ????? کيلوگرم بر سانتيمتر مربع باشد.
انواع توپ‌هاي واليبال
اساسا‌ دو نوع توپ واليبال وجود دارد: توپ‌هاي واليبال سالني
توپ‌هاي غير سالني و ساحلي
جنس هر دو نوع اين توپ‌ها مي‌تواند 100 درصد از چرم، چرم کامپوزيت،‌ يا لاستيک باشد. همچنين دسته‌اي از توپ‌هاي واليبال براي نوجوانان و ليگ‌هاي بانوان طراحي و توليد شده‌اند. در ادامه دو نوع توپ واليبال رايج معرفي مي‌شوند:توپ‌هاي حرفه‌اي واليبال داخل سالن:طراحي اين توپ‌ها به منظور تضمين راحتي، بهبود کيفيت بازي و ايجاد کنترل مناسب بر روي آن‌ها انجام شده است. همه دوستداران واليبال و بازيکنان حرفه‌اي اين نوع توپ‌ها را دوست دارند.
توپ‌هاي حرفه‌اي واليبال ساحلي و تفريحي: توپ‌هاي غير سالني براي تطبيق با محيط ساحلي يا غير سالني ساخته شده‌اند. اين توپ‌ها داراي مقاومت بهتري در برابر مواد موجود در محيط غير سالن هستند. اين ويژگي علاوه بر افزايش کيفيت حرکت توپ، موجب بهبود حرکت و پرواز آن شده و طول عمر توپ را افزايش مي‌دهد. اين توپ‌ها اندازه بزرگتري در مقايسه با توپ‌هاي سالني دارند و فشار باد کمتري داخل آن‌ها وارد مي‌شود.
تفاوت‌هاي توپ واليبال سالني با توپ واليبال غير سالني چيست؟
توپ واليبال سالني
وزن کمتر (255 تا 285 گرم).
قالب زده شده؛ تيکه‌هاي توپ توسط چسب به آستر داخلي توپ متصل شده است.
به دليل داشتن سطح نرم و روان براي عملکرد و بازي در سالن مناسب‌تر است.
محيط آن بين 25.5 تا 26.5 اينچ (57 تا 65 سانتيمتر) است.
فشار هواي داخل آن‌ها بين 4.3 تا 4.6 psi است (مقدار استاندارد).
توپ‌هاي غيرسالني و ساحلي
به منظور افزايش مقاومت در برابر باد و اشياء خارجي، وزن آن‌ها کمي بيشتر است.
نسبت به توپ‌هاي سالني داراي دوام بيشتري هستند.
سطح آن‌ها سفت است.
درزهاي آن‌ها کوک زني شده است.
ضد آب هستند.

محيط آن بين 26 تا 27 اينچ (66 تا 68 سانتيمتر) است.
فشار هواي داخل آن‌ها بين 2.5 تا 3.2 psi است (مقدار استاندارد).
جنس توپ‌هاي واليبال
چرم: اين جنس در توپ‌هاي اصلي رقابت‌هاي واليبال ليگ‌هاي اصلي کشورها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
چرم کامپوزيت: ارزان قيمت‌ها بسته به کيفيتي که دارند، با توپ‌هاي چرم قابل مقايسه نيستند. با استفاده از تکنولوژي‌هاي پيشرفته، انواعي از اين نوع چرم قابليت و کيفيت بالايي پيدا کرده‌اند.
لاستيک: بيشتر براي بازي در زمين‌هاي بازي، آسفالت و پارک
و … .

جنس رويه توپ
جنس رويه PVC کيفيت نسبتاً پاييني دارد و از اين جنس به منظور کاهش قيمت توپ استفاده مي‌شود. از جمله معايب آن مي‌توان به اذيت شدن ساعد در ضربه سنگين آبشار اشاره کرد.
رويه PU داراي کيفيت مطلوب‌تري است و براي توپ‌هايي به کار برده مي‌شود که در فضاي عمومي استفاده مي‌گردند.
رويه SUPER PU با کيفيت است. اين رويه با داشتن جلاي صابوني کيفيت‌هاي متنوعي دارد اما در مجموع جزو کيفيت‌هاي مرغوب رويه به شمار مي‌رود.
سايز توپ و ساير ويژگي‌ها
حدود اندازه‌هاي يک توپ واليبال متناسب با هدف استفاده از آن در جدول زير آورده شده است:نوع محيط (اينچ) وزن (گرم) فشار مناسب هواي داخل توپ (psi)
توپ سالني 25.5-26.5 260-280 4.3-4.6 psi
توپ مناسب کودکان 25-26 260-280 4.3 psi
توپ غيرسالني 26-27 260-280 2.5-3.2 psi

توجه به اين نکته ضروري است که در شرايط مختلف محيط توپ و فشار هواي داخل آن (psi) قابل تغيير بوده، در حالي که وزن توپ هميشه ثابت است. بنابراين تغيير فشار داخل توپ يا انتخاب يک توپ بزرگ يا کوچک مي‌تواند روي کيفيت و دقت بازي واليبال تأثيرگذار باشد. سايز 5 بر طبق قوانين فدراسيون جهاني واليبال، اندازه استاندارد يک توپ واليبال است. اما آموزش کودکان زير دوازده سال بايد با توپ‌هاي کوچکتر انجام گردد. اندازه مناسب براي توپ واليبال کودکان زير دوازده سال، سايز 3 يا 4 است؛ کسب مهارت کودک در کنترل روي توپ از اهداف استفاده از اين توپ‌ها محسوب مي‌شود. همچنين استفاده از سايز کوچک توپ براي آموزش کودکان، حس و حال آن‌ها را نسبت به واليبال بهتر خواهد کرد و موجب نشان دادن بهتر مهارت‌هاي واليبالي توسط آن‌ها مي‌شود. توپ‌هاي مخصوص کودکان و نوجوانان به صورت ميانگين 190 تا 200 گرم وزن دارند. سايزبندي آن‌ها دو نوع است:توپ‌هاي سبک با محيط 31 اينچ
توپ‌هاي سبک در سايز 3 يا 4
امروزه توپ‌هاي مختلفي براي نوجوانان و کودکان زير دوازده سال توسط برندها به صورت تخصصي توليد مي‌گردند. اين محصولات به راحتي در بازار لوازم ورزشي يافت مي ‌شود.

شرکت سازنده
شرکت هاي گوناگوني در عرصه توليد و عرضه توپ هاي ورزشي مانند توپ واليبال، فعاليت مي کنند. هر کدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولات خود، نظر بخشي از مشتريان را جلب کند.
برخي از برند هاي مطرح در زمينه توليد توپ هاي ورزشي عبارتند از آديداس، مولتن، بتا، فاکس، نايک، ميکاسا، دي اچ اس، آلشپرت، هد، ويلسون، يونکس، جورکس، شيلدکروت، استار، پن، اف زد فورزا، آمبرو، پوما، جوما، تالبوت ترو، کورنليو، مکس، دانلوپ، رويال کاپ، فيو، وايت شيلد، دونيک، آندر آرمور،لوتو و … . محصولات اين شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار يافت مي شوند.
قيمت
شرکت هايي که در زمينه توليد توپ واليبال فعال هستند، محصولات خود را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند. برخي از عوامل موثر در قيمت توپ واليبال عبارتند از سايز توپ ، جنس توپ، شرکت سازنده و… . به طور کلي، اين محصولات در بازار و نيز در فروشگاه هاي مجازي با قيمتي حدود 50 هزار تومان تا 300 هزار تومان به فروش مي رسند.
يکي از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است مورد توجه قرار دهيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر به گزينه مورد نظر خود برسيد.
يکي ديگر از نکات مهم در خريد توپ هاي ورزشي، اين است که محصول مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي فروشگاهي معتبر تهيه کنيد و نيز در هنگام خريد به اصالت برند کالا توجه داشته باشيد. زيرا در صورتي که وسايل ورزشي مثل توپ، فاقد استاندارد هاي لازم باشند، ممکن است در هنگام انجام ورزش سلامت شما را با خطر مواجه کند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

20 − 15 =