نکات و راهنمای خرید اینترنتی راکت تنیس

راهنماي خريد راکت تنيس
تنيس ورزشي راکتي است که بين دو نفر (سينگل) يا دو تيم دونفره (دوبل) انجام مي‌شود. هر بازيکن يک راکت با صفحه‌اي از شبکه توري دارد. با استفاده از اين راکت، بازيکن توپ لاستيکي که پوشش نمدي دارد را به زمين حريف پرتاب مي‌کند. بازيکن يا تيمي برنده است که زودتر امتياز نهايي را کسب کند. امروزه در همه کشورها اين ورزش بازي مي‌شود. تنيس به دليل تجهيزات گران‌قيمت و نياز به زمين مناسب، به عنوان يکي از ورزش‌هاي گران‌قيمت شناخته شده است. تنيس يکي از ورزش‌هاي المپيکي نيز هست. در برخي از کشورها به منظور جدا کردن اين رشته از ورزش ديگري به نام تنيس شاهي (که در سالن و در زميني با اندازه ديگري بازي مي‌شود) و همچنين تنيس روي ميز (پينگ پنگ) به آن تنيس ميداني مي‌گويند. توپ و راکت تنيس، اصلي‌ترين وسايل لازم براي اين بازي هستند.
در اين مقاله راهنماي خريد راکت تنيس را براي شما تهيه کرده ايم و قصد داريم با ارائه توضيحات کاملي درباره اين محصولات، شما را بيشتر با آن ها آشنا کنيم. چنانچه قصد داريد راکت تنيس خريداري کنيد، پيشنهاد مي کنيم تا انتهاي اين مقاله ما را همراهي کنيد تا با اطلاع کامل از اين محصول خريد خود را انجام دهيد.

راکت تنيس چيست؟
راکت يک ابزار ورزشي است که شکلي شبيه يک پاروب کوچک دارد و در بازي‌هايي مانند تنيس و پينگ ‌پنگ براي زدن توپ مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در گذشته از ورقه‌هاي چوب براي ساخت بدنه راکت‌ها استفاده مي‌شد، اما امروزه آن‌ها از فيبر کربن، فايبرگلاس، سراميک و فلزهايي مانند آلياژهاي تيتانيوم ساخته مي‌شوند.
راکت‌هاي آلومينيومي: معمولا براي افراد مبتدي به منظور ايجاد قدرت و راحتي بيشتر هنگام ضربه زدن، جنس بدنه راکت از آلومينيوم يا گرافيت انتخاب مي‌شود. راکت‌هاي آلومينيومي ارزان قيمت، محکم، مطمئن و معمولا سنگين بوده و افراد مبتدي و متوسط از آن‌ها استفاده مي‌کنند.
راکت‌هاي گرافيتي:براي افراد حرفه‌اي و کساني که به ‌طور مستمر و حرفه‌اي تمرين مي‌کنند، راکت از جنس گرافيت مناسب است. اين نوع راکت‌ها سبک و مستحکم بوده و داراي قيمت بالاتري هستند و نسبت به راکت آلومينيومي، هنگام ضربه زدن به توپ ارتعاش کمتري ايجاد مي‌کنند.
انواع راکت تنيس
در واقع ممکن است فرد به دليل تعداد زياد و تنوع راکت‌هايي که در بازار وجود دارند، نداند که چه راکتي مناسب اوست و اين مسئله انتخاب گزينه صحيح را براي او کمي دشوار و دلهره‌آور مي‌کند. به همين منظور در ادامه اصول اوليه‌اي از ويژگي‌ها و مشخصات راکت‌ها و نحوه تأثيرگذاري آن‌ها بر عملکرد ورزشکاران بيان مي‌شود. سه نوع رايج از راکت‌هاي تنيس شامل موارد زير هستند:1- راکت‌هاي قدرتي
اين اصطلاح توسط توليدکنندگان براي راکت‌هاي قدرت محور استفاده مي‌شود. در بسياري از موارد، اين نوع از راکت‌ها:صفحه راکتي خيلي بزرگ و بعضا فوق‌العاده بزرگ دارند (??? تا ??? اينچ مربع).
وزن آن‌ها کم است (??? تا ??? گرم).
کمي بلندتر هستند (?? سانتيمتر).
سختي بيشتري داشته ومحکم‌تر هستند.
به منظور ايجاد بالانس داراي صفحه سنگين‌تري مي‌باشند (گاهي اوقات تقسيم نيرو به صورت مساوي است) تا وزن کافي را در منطقه ضربه به توپ حفظ کنند.
اين راکت‌ها مخصوص بازيکناني هستند که نوسان کمتر و کوتاه‌تري دارند و مي‌خواهند نيروي مورد نياز بيشتري از راکت دريافت کنند.

2- راکت‌هاي تويينر
مدل‌هاي مختلفي از اين راکت‌ها با ترکيبي از يک سري ويژگي‌ها موجود مي‌باشند که موجب ارتقاء کيفيت بازي مي‌گردند. اين راکت‌ها:معمولا سبک‌تر هستند (??? تا ??? گرم).
توسط صفحاتي کم وزن و صفحاتي که کمي سنگين هستند، متعادل مي‌شوند و صفحه ميدپلاس دارند (منظور راکت‌هايي است که صفحه آن‌ها بين ?? تا ??? اينچ مربع هستند).
معمولا طول زيادي دارند (?? تا ?? سانتيمتر).
معمولا اين سري از راکت‌ها داراي قدرت کم تا متوسط يا متوسط تا زياد مي‌باشند و براي بازيکناني که به دنبال قدرت مانور بيشتري هستند، در سطح متوسط تا حرفه‌اي پيشنهاد مي‌شوند.

3- راکت‌هاي کنترلي
اين راکت‌ها توسط بازيکنان حرفه‌اي و بازيکناني که در آموزشگاه‌ها يا باشگاه‌هاي سطح بالا فعاليت مي‌کنند، استفاده مي‌شوند. اين سري از راکت‌ها:معمولا وزن بيشتري دارند (??? گرم به بالا).
داراي صفحه راکت کوچکتري هستند (?? تا ?? اينچ مربع).
قطر کمتري دارند.
بدنه (بيم) آن‌ها منعطف‌تر بوده و به منظور حفظ قدرت مانور، بالانس آن‌ها با صفحه سبکتر ايجاد مي‌شود.
بنابراين اين راکت‌ها داراي قدرت کمتري هستند و براي بازيکناني که خودشان قدرت کافي دارند و ترجيح مي‌دهند تا راکتشان به کنترل بهتر توپ کمک کند، مناسب هستند. اين راکت‌ها با طول بلند و طويل هم مي‌توانند مناسب باشند.

مشخصه‌هاي مهم راکت تنيس
?- وزن راکت تنيس
به دليل آسيب‌هاي احتمالي به دست هنگام ضربه به توپ توسط راکت، وزن مناسب راکت داراي اهميت است. کساني هم که در ابتداي يادگيري ورزش تنيس هستند بايد راکتي با وزن مناسب را انتخاب کنند. در واقع اگر راکت بيش از حد سبک انتخاب شود موجب ايجاد «سندرم آرنج تنيس‌بازان» Tennis Elbow)) يا آسيب‌ديدگي در قسمت آرنج مي‌گردد. ممکن است تصور شود که بلند کردن راکت‌هاي سنگين‌تر، کمي سخت است اما با اين راکت‌ها مي‌توان ضربات قدرتي بسيار راحت‌تري داشت و به تسلط و کنترل کافي روي راکت کمک مي‌کنند.
به طور کلي وزن يک راکت مناسب براي افراد آماتور بين ??? تا ??? گرم است. انتخاب راکت براي خانم‌ها و آقايان بايد با توجه به قد و وزن يا جثه آن‌ها صورت گيرد. به طور معمول پيشنهاد مربيان براي آقايان راکتي با وزن ??? گرم (بدون زه) و براي خانم‌ها بين ??? تا ??? گرم (بدون زه) است. با بالا رفتن مهارت بازيکنان، اين وزن‌ها هم دچار تغيير خواهند شد.
?- نقطه تعادل راکت تنيس Balance Point))
نقطه تعادل روي بدنه راکت تنيس به نقطه‌اي گفته مي‌شود که اگر راکت در محل آن روي لبه‌اي صاف بوده، به گونه‌اي که تکيه‌گاهي از طرفين براي آن وجود نداشته باشد، راکت در حالتي متعادل قرار گيرد. نقطه تعادل ممکن است به سمت دسته يا سر راکت متمايل باشد. در صورتي که تعادل به سمت سر راکت باشد، سر راکت سنگين‌تر و اگر به سمت دسته يا گريپ راکت تمايل داشته باشد، راکت سر سبک‌تري دارد.
وزن راکت و رابطه آن با نقطه تعادل:راکت‌هاي با وزن کمتر از ??? گرم، سبک با سر سنگين هستند و براي بازيکنان آماتور مناسب هستند.
راکت‌هاي با وزن ??? تا ??? گرم متعادل و مناسب بازيکنان نيمه‌حرفه‌اي هستند.
راکت‌هاي با وزن بيشتر از ??? گرم راکت‌هاي سنگين با سر سبک هستند و بازيکنان حرفه‌اي از آن‌ها استفاده مي‌کنند.
معمولا نقطه تعادل روي راکت با دو علامت اختصاريHL (سر سبک (و HH (سر سنگين) نوشته مي‌شود.
3-زه راکت تنيس
معمولا زه راکت تنيس در سه شماره ??، ?? و ?? ساخته مي‌شود که ضخيم‌ترين آن سيم شماره ?? و نازک‌ترين سيم شماره ?? است. با توجه به سيم زه هر راکت داراي ميزان لرزش خاص است که روي بدنه آن نوشته شده است. با ضربه به توپ، کنترل و قدرت بيشتري توسط سيم‌هاي ضخيم‌تر ايجاد مي‌شود؛ سيم‌هاي نازک‌تر داراي لرزش بيشتري هستند. به اين معني که تنش وارد به سيم هنگام ضربه بيشتر مي‌شود. در اين موارد از لرزه‌گير براي راکت استفاده مي‌گردد.
4-اندازه صفحه راکت
نيرو يا پاور راکت داراي ارتباط مستقيمي با اندازه صفحه مي‌باشد؛ صفحه بزرگتر نسبت به صفحه کوچکتر نيروي بيشتري در اختيار فرد مي‌گذارد. همچنين صفحه بزرگتر براي ضربه زدن به توپ فضاي بيشتر و نقطه اثر بزرگتري به فرد مي‌دهد؛ بنابراين به دليل نقطه اثر بزرگتر، مي‌توان با خيال راحت‌تري به توپ ضربه وارد کرد.
امروزه راکت‌ها در ابعاد ?? الي ??? اينچ مربع در اختيار خريداران قرار مي‌گيرند؛ معمولا رنج انتخاب نرمال آن بين ?? الي ??? اينچ مربع است.
به طور کلي به بازيکناني که دقت لازم براي ضربه زدن به توپ را پيدا کرده‌اند، توصيه مي‌شود از راکت با اندازه صفحه کوچکتر استفاده کنند. اين راکت قدرت مانور و کنترل بيشتري در اختيار بازيکنان قرار مي‌دهد. اما نيرو و نقطه اثر راکتي که اندازه صفحه بزرگتري دارد، بزرگتر بوده و توصيه مي‌شود که بازيکنان نيمه حرفه‌اي و آماتور آن را به کار برند.
شرکت سازنده
شرکت هاي گوناگوني در عرصه توليد و عرضه راکت تنيس، فعاليت مي کنند. هر کدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولات خود، نظر بخشي از مشتريان را جلب کند.
برخي از برند هاي مطرح در زمينه توليد راکت تنيس عبارتند از هد، ويلسون، دونيک، يونکس، يونيک، تالبوت تورو، استيگا، مکس پاور، دانلوپ، فاکس، باترفلاي، ويش، فرندشيپ، تنکي فايبر، آديداس، بابولات، واي تکس، اف زد فوزا، دراگون، دي اچ اس، جورکس، رويال کاپ، کلمن، مکس و … . محصولات اين شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار يافت مي شوند و از کيفيت مطلوبي برخوردارند.
قيمت
شرکت هايي که در زمينه توليد راکت تنيس فعال هستند، محصولات خود را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند. برخي از عوامل موثر در قيمت راکت تنيس عبارتند از نوع راکت، جنس گريپ، ابعاد گريپ، اندازه سر، شرکت سازنده و… . به طور کلي، اين محصولات د فروشگاه هاي مجازي و حقيقي با قيمتي حدود 100 هزار تومان تا 2 ميليون تومان به فروش مي رسند.
از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است مورد توجه قرار دهيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر به گزينه مورد نظر خود دست پيدا کنيد.
يکي ديگر از نکات مهم در خريد راکت تنيس، اين است که محصول مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي معتبر تهيه کنيد و نيز در هنگام خريد به اصالت برند کالا توجه داشته باشيد. چنانچه وسايل ورزشي مثل راکت تنيس، فاقد استاندارد هاي لازم باشد، ممکن است در هنگام انجام ورزش سلامت شما را با خطر مواجه کند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

3 × 3 =