نکات و راهنمای خرید اینترنتی عینک اسکی

راهنماي خريد عينک اسکي

يکي از ورزش هاي زمستاني مفرح اسکي است که علاقه مندان خاصي دارد. در تعريف اسکي آمده نوعي انجام حرکات موزون که نيازمند تعادل، هماهنگي بين مغز و ماهيچه ها و قدرت بدني است و ملزومات حداقلي براي لذت بردن از اين ورزش مهيج شامل لباس،کفش و عينک آفتابي است. يکي از عواملي که ممکن است سبب آسيب ديدن شما شود، انتخاب اشتباه لوازم اسکي مي باشد. از مهم ترين تجهيزات براي ورزش اسکي مي توان به عينک اسکي اشاره نمود. عينک وظيفه مراقبت از چشم شما در برابر اشعه خورشيد را دارد. در واقع عينک اسکي اين کار را با کاهش دادن اشعه مضر خورشيد که در اثر برخورد آن با برف به سمت چشم ما مي تابد، انجام مي دهد. اگر از علاقمندان اسکي هستيد يا به طور حرفه اي اسکي را دنبال ميکنيد، بايد عينک اسکي مناسب تهيه کنيد تا بتوانيد از اسکي خود در مسير هاي طولاني لذت کافي را ببريد. لازمه انتخابي درست در خريد عينک،شناخت تمامي ويژگي هاي عينک اسکي مناسب است.
در اين مقاله راهنماي خريد عينک اسکي را براي شما تهيه کرده ايم و قصد داريم با ارائه توضيحات کاملي درباره اين محصولات، شما را بيشتر با آن ها آشنا کنيم. چنانچه مي خواهيد عينک اسکي خريداري کنيد، پيشنهاد مي کنيم تا انتهاي اين مقاله ما را همراهي کنيد تا با اطلاع کامل از اين محصول خريد خود را انجام دهيد.

عينک اسکي
يکي از مهم ترين لوازم اسکي که بايد تهيه کنيد، عينک اسکي مي باشد. وظيفه عينک اسکي مراقبت از چشم هاي شما در برابر باد و سرماست و لازم است در هنگام خريد عينک اسکي بايد به نوع لنز،رنگ لنز،لنز قابليت تعويض،اندازه قاب و … توجه کنيد. در هر نوع عينکي لنز بخش بسيار مهمي است،چرا که اصلي ترين هدف گذاشتن عينک در مسير چشم شما براي جلوگيري از آسيب هاي پيش رو است. در بيشتر عينک هاي موجود لنز از دو قسمت جداگانه ساخته شده است که يک لايه نازک از هوا بين دو لنز مشابه يک عايق عمل مي کند و کار اين لايه جلوگيري از سرد شدن لنز داخلي ودرنتيجه جلوگيري از بخار کردن آن مي باشد. جنس لنز ها معمولا از پلي کربنات يا تريوکس پلاستيکي است که اين دو ماده باعث مقاومت بيشتر لنز دربرابر شکستن نسبت به شيشه يا پلاستيک معمولي مي شوند.
انواع عينک هاي اسکي
عينک مخصوص اسکي به لحاظ لنز به دو دسته تقسيم مي شود.
لنز استوانه اي:لنز هاي استوانه اي در جهت عمودي، مسطح هستند و انحناي آن ها در راستاي محور افقي مي باشد. قيمت لنز هاي مسطح ارزان است. صاف بودن اين نوع از لنز ها گهگاهي باعث موج دار شدن ديد مي شود. اصلي ترين ايراد لنز هاي استوانه اي نقاط کور ايجاد شده در ديد شخص به دليل نور عبور يافته از سطح صافي که اي لنز دارد است و اين يکي از نکات حائز اهميت در زمان تهيه عينک مخصوص اسکي و اسنوبورد است که توجه به آن خالي از لطف نيست.
لنزکروي:لنز هاي کروي در تمام راستا ها انحنا دارند و بخشي از سطح يک کره کامل مي باشند. قيمت اين لنز ها بالاتر است اما در عوض، ديد بهتري را سبب مي شود و شکست نور کمتري هم دارند. همچنين در لنز کروي نور بازتابي آفتاب بعد از اصابت به سطح لنز بسيار بيشتر است و ديد بسيار بيشتري را براي شما به ارمغان مي آورد. دراين نوع عدسي ايراد موج دار شدن ديگر وجود ندارد و به علت وجود لايه نازک هواي موجود بين صورت و سطح بيروني عدسي در اين نوع لنزها، ضد بخار هستند.

رنگ عينک اسکي
هنگام مشاهده اجسام رنگ لنز باعث تيره تر ديده شدن آن ها مي شود. هنگام استفاده از لنز، چشم بعد از چند دقيقه به رنگ آن عادت مي کند و ديگر تغيير رنگ اشيا را متوجه نمي شويد، اما اثراتش همچنان باقيست. براي شرايط آب و هوايي مختلف رنگ هاي مختص خود طراحي شده است. بدترين و خطرناک ترين چيز ديد کم و بد در روزهاي برفي همراه با تابش مستقيم آفتاب است. تنوع رنگ هاي لنز عينک بسيار بالاست رنگ برخي لنز ها ديد را در شرايط برفي که نور کم يا هوا ابري است، بهبود مي بخشد. درتعداد زيادي از عينک ها لنز قابليت جابه جا شدن و عوض شدن را دارد، پس اگر به لحاظ هزينه اي مشکلي نداشته باشيد، مي توانيد به سادگي براي شرايط جوي مختلف لنز هاي مخصوص به خود را تهيه کنيد. هر وسيله ورزشي مشخصه هاي مربوط به خود را دارد که به لحاظ کمي توسط آن ها سنجيده مي شود. عينک اسکي هم از اين قاعده مستثني نيست. يکي از اين مشخصه ها visible light transmissionياvltاست که vlt از صفر تا صد مقدار مي پذيرد.
Vltبراي رنگ هاي آبي و زرد چيزي بين 60تا90 مي باشد،که اين طيف vltاين دو رگ لنز را براي روزهايي که آفتاب زياد است مناسب مي سازد. دسته اي از لنز ها که vlt کمتري دارند (حدود5الي20) که معمولا شامل رنگ هاي تيره(مشکي،قهوه اي،طلايي)مي شود. اين لنزها دراکثر مواقع به صورت آينه اي براي فروش وجود دارند.همچنين موارد استفاده شان در شرايط اب و هوايي طبيعتي تر و نرمال تر است.
انواع لنز عينک هاي اسکي
لنز هاي داراي لايه محافظ :uv در جامعه امروزي ما، تمامي لنز هاي عينک مخصوص اسکي در هر بازه قيمتي توانايي مراقبت 100درصدي از چشم هاي شما در برابر اشعه uvرا دارند. به ازاي افزايش ارتفاع از سطح دريا ميزان اشعه uvافزايش مي يابد و مراقبت کردن از چشم جهت پيشگيري ازخستگي و آسيب رسيدن به قرنيه حائز اهميت مي گردد .بنابراين هرعينکي که تهيه مي کنيد.مطمئن شويد که چشم شما را از اشعه هاي مضر uva-uvb-uvc حفظ مي کند.
لنزهاي آينه اي عينک اسکي : بر روي لايه خارجي عينک آفتاب، پوششي قرار گرفته که بخش زيادي از اشعه خورشيد را باز مي گرداند. درنتيجه در شرايط برفي و آفتاب شديد و مستقيم که تابش زياد است ديد بهتري داريد.لنز آينه اي به حدي نور را فيلتر مي کند که اگر وارد يک محيط سربسته بدون نور مستقيم خورشيد شويد حتما بايد آن را برداريد.
لنزهاي پلاريزه عينک اسکي: اين لنز ها شامل يک فيلتر چدلايه اند و تنها به پرتوهاي نور در راستاي عمود اجازه عبور مي دهند. لنز هاي پلاريزه با حذف کردن اشعه هاي انعکاسي باعث سهولت ديد و در نتيجه پيشگيري از خسته شدن چشم و سردرد مي شود. لنز پلاريزه براي انجام ورزش هاي زمستاني از جمله مناسب ترين لنزها مي باشد.
لنزهاي دو لايه: مزيت مهم اين لنزها نسبت به عينک هاي اسکي تک لنزي بخار نکردن است.لنز دولايه اين ويژگي مهم را مديون لايه هواي بين دو لنز است.
پوشش ضد مه عينک اسکي: اين پوشش در بخش داخلي (طرف چشم)لنز تعبيه شده که باعث پيشگيري از مه گرفتگي مي شود.اين پوشش ها در کيفيت هاي مختلف،عمر متفاوتي دارند.
استفاده از اين لنز باعث جلوگيري کامل از مه گرفتگي نمي شود،بلکه فقط سبب مقاوم تر شدن در برابر مه مي گردد.مراقب عينک تان هنگامي که پوشش ضد مه داريد باشيد،از تميز کردن عينک به شدت خودداري کيد زيرا باعث از بين رفتن پوشش ضد مه مي شود. اما اگر به هر دليلي نياز به تميز کردن داخل عينک بود،به وسيله پارچه اي بدون پرز به آن ضربه بزنيد ولي به هيچ وجه پارچه را روي آن نماليد. نحوه استفاده از عينک اسکي با استفاده از پوشش ضد مه را بايد از روي دفترچه راهنماي محصول بخوانيد.
لنزهاي فتوکروماتيک:اين لنزها با توجه به شرايط آب و هوايي مختلف خود را تطابق مي دهند (با تغيير رنگ). رنگ اين لنزها در نور کم به سمت روشني و در نور زياد به سمت تيرگي مي رود. اساسي ترين ايراد اين نوع عينک اين است که بيشتر لنز هاي فتوکروماتيک از رنگ خاکستري يا قهوه اي استفاده مي کنند درنتيجه از مزيت هاي ديگر رنگ ها بهره نمي برند.
فريم هاي عينک اسکي
هر فردي با توجه به بزرگي سايز کلاهش مي تواند عينک اسکي بزرگ،متوسط و کوچک را انتخاب کند. سه مشخصه اصلي عينک هاي اسکي شامل لنز خوب،عدم نفوذ برف به چشم و راحت بودن عينک است.دو ويژگي اول در تمامي عينک ها وجود دارند اما در مورد آخرين ويژگي بايد کمي دقت کرد.

مدل هاي مختلف عينک اسکي
عينک اسکي کوچک:اين سايز براي سرهاي کوچک است.(کودکان،نوجوانان،بعضي بزرگسالان)
عينک اسکي متوسط:اين سايز براي اکثر افراد کاربرد دارد.
عينک اسکي بزرگ:اين نوع فريم بهينه سازي شده براي سر هاي بزرگ است و مناسب کساني است که به دنبال راحتي بيشترند.
عينک اسکي otg(over the glasses):اين عينک با قابليت نصب لنز هاي طبي ساخته شده است. اما هزينه اي که براي آن مي کنيد بالاتر است. اين عينک را بايد در موقع خريد تست کنيد که فشار بيش از حد به بيني و گوش ها وارد نشود چراکه اين عينک بزرگتر و سنگين تر از سايز معمولي است.
تهويه هوا
اغلب عينک ها در قاب خود منافذ تهويه هوا دارند.کاربرد اين منافذ اين است که هوا درعينک جريان پيدا کند و همچنين براي جلوگيري از ورود برف مي شود.همين امر باعث کاهش عرق کردن و درنتيجه خشک و تميز ماندن عينک مي شود. فن هاي تهويه هوا که در عينک وجود دارد فقط در هنگام حرکت کار مي کنند. يعني اگر به هر دليلي توقف کنيد احتمال بخار کردن عينک وجود دارد.
شرکت سازنده
با توجه به اينکه ورزش اسکي، يک ورزش خاص و غير همگاني است، از اين رو شرکت هاي زيادي در زمينه توليد تجهيزات مرتبط با آن فعاليت نمي کنند.هرکدام از شرکت هايي که در اين زمينه فعال هستند، توانسته اند با ارائه

محصولات خود، نظر بخشي از مشتريان را جلب کند. محصولات اين شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار يافت مي شوند و از کيفيت مطلوبي برخوردارند. بليز، اوکلي، يووکس و … از مطرح ترين برند هاي زمينه توليد تجيهزات اسکي هستند.
قيمت
شرکت هايي که در زمينه توليد عينک اسکي فعال هستند، محصولات خود را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند. برخي از عوامل موثر در قيمت عينک اسکي عبارتند از نوع عينک، نوع لنز، جنس لنز، لايه هاي محافظ و… . به طور کلي، اين محصولات در بازار و نيز در فروشگاه هاي مجازي با قيمتي حدود 200 هزار تومان تا 800 هزار تومان به فروش مي رسند.
از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است مورد توجه قرار دهيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر به گزينه مورد نظر خود دست پيدا کنيد.
يکي ديگر از نکات مهم در خريد تجهيزات اسکي، اين است که محصول مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي معتبر تهيه کنيد و نيز در هنگام خريد به اصالت برند کالا توجه داشته باشيد. چنانچه وسايل ورزشي مثل عينک اسکي، فاقد استاندارد هاي لازم باشد، ممکن است در هنگام انجام ورزش سلامت شما را با خطر مواجه کند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

هجده + پنج =