نکات و راهنمای خرید اینترنتی عینک شنا

راهنماي خريد عينک شنا

انتخاب يک عينک شناي مناسب از مهم ترين پرسش‌ها و دغدغه‌ هاي بسياري از شناگران است. تقريباً اغلب شناگران در دوران ورزشي خود (چه به صورت حرفه‌اي و چه به صورت تفريحي) در خريد عينک شنا انتخاب‌هاي نادرستي داشته‌اند. از طرفي انتخاب صحيح عينک شنا داراي اهميت زيادي است؛ زيرا بر عملکرد شناگر تأثير مستقيمي دارد و در بيشتر زمان‌هاي حضور او در استخر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
در اين مقاله راهنماي خريد عينک شنا را براي شما تهيه کرده ايم و قصد داريم با ارائه توضيحات کاملي درباره اين محصولات، شما را بيشتر با آن ها آشنا کنيم. چنانچه قصد داريد عينک شنا خريداري کنيد، پيشنهاد مي کنيم تا انتهاي اين مقاله ما را همراهي کنيد تا با اطلاع کامل از اين محصول خريد خود را انجام دهيد.

فرم عينک شنا
ماسک شنا (فرم بزرگ): اين گروه از عينک‌ هاي شنا، بزرگترين سايز موجود در بازار هستند. ماسک ‌هاي شنا در مقايسه با ساير مدل‌ها، براي مصرف‌کنندگان بهترين ديد را در هنگام شنا فراهم مي‌کنند، زيرا بين لنزها و چشم شناگر فاصله بيشتري به وجود مي‌آورند. راحتي و وارد شدن کمترين فشار به چشم‌ها و نواحي اطراف آن از مزاياي ديگر اين نوع عينک‌ها است؛ به همين جهت بهترين گزينه براي استفاده‌هاي طولاني مدت به شمار مي‌روند.
عينک شناي کلاسيک: عينک‌هاي شناي کلاسيک، رايج‌ترين و پرطرفدارترين نوع موجود در بازار مي‌باشند. راحتي و مناسب بودن ساختار عينک شنا با فرم صورت از جمله نکات مهمي است که هنگام خريد اين نوع عينک‌ها بايد به آن توجه کرد. بنابراين هنگام خريد عينک شنا، آن را بدون استفاده از بند به صورت زده و کمي فشار دهيد؛ در صورتي عينک داراي سايز مناسبي براي شماست که در اثر مکش ايجاد شده به دور چشمانتان، عينک شنا بدون کمک دست بر روي صورت قرار بگيرد.

عينک شناي سوئدي:در واقع طراحي اين گروه از عينک‌هاي شنا براي مسابقات بوده است. عينک شناهاي سوئدي با ايجاد کمترين فاصله بين لنزها و چشم شناگر کمترين ميزان مقاومت آب را توليد مي‌کنند. اما همين فاصله کم موجب وارد آمدن فشار زيادي به چشم‌ها شده، به همين منظور استفاده طولاني مدت از آن‌ها توصيه نمي‌گردد.
جنس لنزها
به دليل نقش تعيين‌کننده‌اي که جنس لنزهاي عينک شنا در فراهم آوردن اصلي‌ترين قابليت آن يعني بهترين ديد در زير آب دارد؛ هنگام خريد عينک شنا دقت به اين مورد، کمک فراواني به فرد در انتخاب بهترين گزينه مي‌نمايد.
لنزهاي پلي کربنات:اين لنزها در بازار با نام “لنزهاي پلاستيکي” شناخته مي‌شوند و رايج‌ترين نوع به کار رفته در عينک‌هاي شنا هستند. سبکي اين گروه از لنزها از جمله مهم‌ترين مزيت آن‌ها است. البته بايد دقت کرد که اين گروه از لنزها در کيفيت‌هاي کاملا متفاوتي به مصرف‌کنندگان عرضه مي‌شوند و تشخيص لنزهاي مرغوب و نامرغوب کمي دشوار است. توليد تراشه‌هاي خطرناک در صورت شکسته شدن لنزهاي پلي کربنات يکي از بزرگترين ضعف‌هاي اين گروه از لنزها به شمار مي‌رود.
لنزهاي کريستال نشکن:در توليد اين گروه از لنزها تکنولوژي مخصوصي نياز است، به همين دليل برندهاي بسيار محدودي از آن استفاده مي‌کنند. از اين رو شايد بزرگترين کمبود آن‌ها داشتن قيمت بالاتر نسبت به رقيب ارزان قيمتشان باشد. اين لنزها با شفافيت فوق‌العاده، درخشندگي بالا و عدم وجود اعوجاج بهترين ديد ممکن را در زير آب براي شناگران فراهم مي‌کنند؛ همچنين به دليل مقاومت بالا کمترين آسيب و خش در سطح آن‌ها به وجود مي‌آيد. نکته حائز اهميت در مورد اين محصولات، نشکن بودن اين لنزها است؛ به اين معني که اگر در اثر وارد شدن ضربات بسيار محکم به آن‌ها بشکنند، مانند شيشه اتومبيل هيچگونه تراشه‌اي از آن‌ها جدا نشده و يکپارچگي ساختار آن‌ها تحت هر شرايطي حفظ مي‌شود. به همين دليل اين دسته از لنزها امن‌ترين نوع موجود در بازار مي‌باشند.
ضد بخار بودن
اين خاصيت با استفاده از لايه‌هاي نازک مواد نانو کربن که از چسبيدن و تجمع قطرات آب به سطح دروني لنزها جلوگيري مي‌کند، ايجاد مي‌گردد. يکي از متداول‌ترين باورهاي نادرست که در ميان مصرف‌کنندگان وجود دارد و شايد به دليل تبليغات فروشنده‌ها ايجاد شده باشد؛ دائمي بودن خاصيت ضد بخار لنزهاي به کار رفته در عينک‌هاي شنا است. اين خاصيت نه تنها در تمامي عينک‌هاي شنا، بلکه در ساير محصولات مانند شيشه‌هاي خودرو، موقتي مي‌باشد. به عبارتي تا هنگام وجود داشتن لايه نازک ضد بخارکننده روي سطح مورد نظر، اين ويژگي برقرار است. البته دوام اين خاصيت با رعايت نکات نگه‌داري بهينه عينک شنا طولاني‌تر مي‌شود. با از بين رفتن ويژگي ضد بخار، براي بهبود شرايط مي‌توان از اسپري‌هاي موجود در بازار استفاده کرد.

ضد UV بودن لنزها
استفاده از لنزهايي که از عبور اشعه مخرب ماوراي بنفش جلوگيري مي‌کنند، يکي از نکات حياتي است که سلامت چشم‌ها در گروي آن مي‌باشد. اين ويژگي با اضافه کردن فيلم‌هاي نازک ضد UV، به سطح بيروني لنزها ايجاد مي‌شود. متأسفانه براي تشخيص اين خاصيت در لنزها هيچ نشانه ظاهري خاصي وجود ندارد. به همين جهت تنها راه موجود، انتخاب برندهاي اورجينال و معتبر مي‌باشد.
ضد خش بودن لنزها
مانند دو خاصيت قبلي اين ويژگي هم با افزودن لايه‌هاي کمکي نازک به لنزها به وجود مي‌آيد. ويژگي ضد خش بودن با اضافه کردن لايه‌اي نازک ولي بسيار مقاوم در برابر سايش و ساير آسيب‌هاي فيزيکي روي سطح خارجي لنزهاي عينک شنا ايجاد مي‌شود. به دليل اينکه کيفيت ديد در زير آب با وجود خش روي لنزها بسيار کم مي‌شود؛ لذا داشتن اين خاصيت در عينک شنا اثري مستقيم بر ميزان کارايي و لذت بردن از شنا ميگذارد.
رنگ لنزها
لنزهاي عينک‌هاي شنا هم مانند عينک‌هاي آفتابي که در رنگ‌هاي مختلف و با کاربردهايي گوناگون عرضه مي‌گردند، جهت مقاصد مختلف در رنگ‌هاي متفاوتي توليد مي‌شوند.
لنز شفاف: اين لنزها با عبور نور طبيعي از خود، رنگ طبيعي اجسام و محيط را نشان مي‌دهند. به همين دليل مناسب استفاده طولاني مدت در محيط‌هاي کم نور يا با نور طبيعي هستند.
لنز آبي/بنفش: طراحي اين لنزها به منظور عبور ميزان متوسط نور از آن‌هاست و گزينه‌اي مناسب براي افرادي هستند که چشمانشان به درخشندگي محيط حساس مي‌باشند. همچنين به خاطر اين که حرکات چشم شناگر با استفاده از اين لنزها به طور کامل مشاهده نمي‌شود؛ موجب کاهش نگراني و عدم اعتماد به نفس طبيعي در نوآموزان از قضاوت ناظران مي‌گردد. به علاوه لنزهاي آبي به دليل کاهش درخشندگي اجسام در محيط‌هاي پر نور به تشخيص بهتر رنگ‌ها کمک مي‌کنند که اين مسئله مهم‌ترين نکته براي خريد عينک شنا به شمار مي‌رود.
لنز دودي: اين لنزها در مقايسه با لنزهاي آبي با عبور دادن نور کمتري از خود، براي چشمان حساس حفاظت بيشتر در مقابل درخشندگي محيط را فراهم مي‌کنند. اين لنزها نيز به دليلي که در قسمت قبل به آن اشاره شد؛ تا حدودي موجب کاهش نگراني و عدم اعتماد به نفس طبيعي در نوآموزان از قضاوت ناظران مي‌گردد.
لنز کهربايي: اين دسته از لنزها در محيط‌هايي قابل استفاده‌اند که ميزان نور متفاوتي دارند. همچنين افزايش طيف قرمز دريافتي در محيط‌هاي پر نور موجب تشخيص بهتر عمق در اين مکان‌ها مي‌شود.
لنز جيوه‌اي/آينه‌اي: شايد يکي از مهم‌ترين دلايل انتخاب اين دسته از عينک‌هاي شنا، زيبايي آن‌ها از نظر ناظران است. اين عينک‌ها نيز با کاهش تابش خيره‌کننده محيط از چشم‌ها مراقبت مي‌کنند و چون از طريق آن‌ها به هيچ وجه حرکات چشم شناگر مشاهده نمي‌شود، شناگران حرفه‌اي در مسابقات به عنوان استراتژي براي برد از آن‌ها استفاده مي‌کنند.
قسمت درزگير اطراف لنز
نکته مهم ديگر در خريد عينک شنا، جنس لايه درزگير اطراف لنزها است، زيرا به دليل تماس مستقيم اين قسمت با پوست، در حفظ سلامت چشم‌ها و پوست نواحي اطراف آن‌ها نقش بسيار مهمي ايفا مي‌کند. همچنين اين بخش از عينک شنا، وظيفه اصلي در جلوگيري از ورود آب را به عهده دارد.
درزگيرهاي فومي:درزگيرهاي فومي از جمله ابتدايي‌ترين و قديمي‌ترين نوع لايه‌هاي درزگير به کار رفته در عينک‌هاي شنا هستند. به اين گروه از درزگيرها به دليل داشتن ساختار متخلخل، از نظر جلوگيري از ورود آب کمترين امتياز داده مي‌شود. همچنين امکان بروز آلرژي و ساير بيماري‌هاي پوستي به دليل مواد نفتي به کار رفته در توليد آن‌ها زياد است.
درزگيرهاي لاتکس: نسل بعدي بدنه عينک‌هاي شنا از جنس لاتکس ساخته شده است که به تبع آن، لايه درزگير دور لنزها هم از همين جنس است. اين درزگيرها در مقايسه با درزگيرهاي فومي، داراي عملکرد بهتري در جلوگيري از ورود آب به عينک شنا هستند. کيفيت مواد اوليه که لاتکس از آن تهيه مي‌شود، نکته‌اي است که هنگام خريد بايد به آن توجه کرد. هر چند تشخيص اين امر به دليل شفاف و ژله‌اي نبودن ماده لاتکس بسيار دشوار است. متأسفانه امروزه تعداد بسياري از اين عينک‌هاي شنا با قيمت و کيفيت بسيار پايين در سطح بازار وجود دارند که سلامت چشم‌ها و پوست شناگران را در معرض خطر قرار مي‌دهند.
درزگيرهاي سيليکوني:به جرأت مي‌توان گفت عينک‌هاي شناي سيليکوني ضد حساسيت، بزرگترين هديه‌اي هستند که تعداد محدودي از برندهاي معتبر به شناگران داده‌اند. در اين عينک‌هاي شنا لايه سيليکوني که اطراف لنزها قرار دارد، تقريبا به طور کامل از ورود آب جلوگيري مي‌کند. همچنين سلامتي شما توسط سيليکون ضد حساسيتي که در توليد اين عينک‌هاي شنا به کار رفته، از لحظه خريد تا آخرين لحظه استفاده از آن تضمين مي‌شود. نکته قابل توجه در هنگام خريد اين عينک‌هاي شنا اين است که هر چند داراي قيمت کمي بالاتر از عينک‌هاي شناي توليد شده از مواد ديگر هستند، اما ضامن سلامت شما مي‌باشند.
بند نگه‌دارنده عينک شنا
هنگام خريد عينک شنا بايد دقت کرد که طراحي بند نگه‌دارنده بايد به گونه‌اي باشد که با تقسيم کردن فشار وارد بر پشت سر، امکان استفاده طولاني مدت از عينک شنا را براي شناگر فراهم کند. بندهاي نگه‌دارنده نامرغوب (چه از نظر طراحي و چه از نظر جنس) با به هم زدن آرامش شناگر از تمرکز و لذت بردن از شنا جلوگيري مي‌کنند.

شرکت سازنده
شرکت هاي گوناگوني در عرصه توليد و عرضه عينک شنا، فعال هستند. هر کدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولات خود، نظر بخشي از مشتريان را جلب کند.
برخي از برند هاي مطرح در زمينه توليد عينک شنا عبارتند از اسپيدو، زاگز، کرسي، آرنا، هد، آکوا اسفير، آروپک، واته، آديداس، ام پي، فاکس، فونيکس، تير، اينتکس، مد ويو، زد ايکس، جيلانگ و … . محصولات اين شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار يافت مي شوند و از کيفيت مطلوبي برخوردارند.
قيمت
شرکت هايي که در زمينه توليد عينک شنا فعال هستند، محصولات خود را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند. برخي از عوامل موثر در قيمت عينک شنا عبارتند از جنس لنز، نوع بند، جنس بند، شرکت سازنده، قابليت هايي مثل پوشش ضد مه و… . به طور کلي، اين محصولات در بازار و فروشگاه هاي مجازي با قيمتي حدود 30 هزار تومان تا 500 هزار تومان به فروش مي رسند.
يکي از نکات مهم در خريد عينک شنا، اين است که محصول مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي معتبر تهيه کنيد و نيز در هنگام خريد به اصالت برند کالا توجه داشته باشيد. چنانچه وسايل ورزشي مثل عينک شنا فاقد استاندارد هاي لازم باشد، ممکن است در هنگام انجام شنا، سلامت چشمان شما را با خطر مواجه کند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

14 + 3 =