نکات و راهنمای خرید اینترنتی ماشین اسباب‌بازی

راهنماي خريد ماشين اسباب‌بازي

از ميان اسباب بازي هاي محبوب کودکان، ماشين هاي اسباب بازي هستند. کودکان علاقه زيادي به ماشين دارند و ماشين هاي اسباب بازي از گذشته تا امروز در ميان کودکان رواج دارد. اين اسباب بازي هاي در انواع مختلفي ساخته شده اند.
در اين مقاله، قصد داريم با توضيح ويژگي هاي مختلف ماشين اسباب بازي، راهنماي خريد آن ها را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد اين محصولات را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد. با ما همراه باشيد…

انواع ماشين هاي اسباب بازي
ماشين هاي اسباب بازي انواع گوناگوني دارند که در ادامه به معرفي آن ها مي پردازيم.
ماشين هاي اسباب بازي ساده
اين ماشين هاي اسباب بازي معمولا از جنس پلاستيک ساخته مي شوند. ماشين هاي اسباب بازي ساده از يک بدنه و چرخ تشکيل شده اند. معمولا اين ماشين ها فاقد هيچ گونه بخش الکتريکي هستند و قيمت بسيار کمتري نسبت به ماشين هاي برقي و کنترلي دارند. البته برخي از اين ماشين ها با قابليت کوکي عرضه مي شوند.
ماشين هاي اسباب بازي برقي
ماشين هاي اسباب بازي برقي نيز معمولا پلاستيکي هستند و علاوه بر بدنه و چرخ ها، داراي موتور نيز هستند. اين نوع ماشين هاي اسباب بازي، از باتري به عنوان منبع تغذيه استفاده مي کنند و معمولا در هنگام روشن شدن با پحش موزيک و انجام حرکت هاي از پيش تعيين شده، کودکان را سرگرم مي کنند. تفاوت اين ماشين ها با ماشين هاي کنترلي اين است که قابليت کنترل ندارند.

ماشين هاي اسباب بازي کنترلي
از گذشته تا به امروز اتومبيل‌راني علاقه‌مندان و طرفداران خاص خود را داشته و دارد. همين علاقه موجب شده که مسابقه اتومبيل‌راني به اتومبيل‌ها و ماشين‌هاي واقعي محدود نباشد و افراد بسياري با خريد ماشين اسباب‌بازي به سراغ ماشين‌ها و اتومبيل‌هاي کنترلي در ابعاد بسيار کوچک ‌بروند تا سرعت و هيجان بالايي را با آنان تجربه نموده و خود را مدتي سرگرم و حتي مسابقاتي برگزار کنند. يکي از انواع ماشين‌هاي اسباب‌بازي قديمي، ماشين‌هاي ساده‌اي هستند که فقط بدنه و چرخ دارند. ماشين‌هايي که با نيروي الکتريکي يا سوختي کار مي‌کنند، نوع مدرن‌تر ماشين‌هاي اسباب‌بازي مي‌باشند. اين مدل ماشين‌ها به ماشين کنترلي مدل و يا ماشين آرسي (R/C) مشهورند. بنابراين در اين روزها خريد ماشين‌ اسباب‌بازي به يکي از تفريحات بسيار جذاب و دوست داشتني تبديل شده است.
در تمامي رده‌هاي سني ماشين‌ها طرفداران خاص خود را داشته و از جمله محبوب‌ترين وسايل تفريح و سرگرمي به شمار مي‌روند. هدايت بيشتر اين ماشين‌ها به وسيله راديو کنترل از راه دور انجام مي‌شود. طراحي و توليد اين ماشين‌ها براي افراد مختلف از رده‌هاي نيمه‌ حرفه‌اي تا تمام حرفه‌اي صورت مي‌گيرد. قدرت و دقت بالاي اين ماشين‌ها هنگام استفاده، برجسته‌ترين ويژگي آن‌هاست که موجب شده طراحي سيستم فنربندي و شاسي اين ماشين‌ها فوق‌العاده حرفه‌اي، بسيار ماهرانه و پيشرفته باشد. بدون شک هر فردي که اين مدل ماشين‌ها را بشناسد و با روش استفاده از آن‌ها آشنايي داشته باشد، حتماً يکي از مدل‌هاي آن را به عنوان وسيله‌اي تفريحي انتخاب مي‌نمايد. البته قبل از خريد ماشين کنترلي و انتخاب مدل مناسب بايستي انواع مدل‌هاي ماشين کنترلي (RC CAR) را شناخت.
اگر به دنبال خريد ماشين اسباب‌بازي هستيد، براي داشتن يک خريد مناسب و عالي، به يک سري نکات به عنوان راهنما نياز داريد تا در ميان طيف وسيعي از ماشين‌ها با طرح، شکل، رنگ و قيمت‌هاي متفاوت که براي همه سنين مناسب هستند، بهترين را انتخاب نماييد. در اين پژوهش سعي شده علاوه بر معرفي انواع ماشين‌هاي کنترلي و بيان کاربرد، مزيت و معايب هر کدام، نکات لازم هنگام خريد ماشين کنترلي نيز ذکر شوند.

انواع ماشين کنترلي
به طور کلي ماشين‌هاي کنترلي دو دسته را شامل مي‌شوند:
ماشين‌هاي کنترلي الکتريکي
ماشين‌هاي کنترلي سوختي

اين دو دسته هر کدام کلاس‌هاي مختلفي مانند: آفرود، آنرود، باگي، باگي آفرود، تراک، ديريفت و Toys دارند، اما به طور کلي مي‌توان ماشين‌هاي کنترلي را بر اساس موارد زير دسته‌بندي کرد:
نيروي محرک
تعداد ديفرانسيل
برند
کلاس کاري

دسته‌بندي بر اساس نيروي محرک
ماشين‌هاي کنترلي بر اساس منبع تأمين‌کننده انرژي به دو گروه الکتريکي و سوختي دسته‌بندي مي‌شوند.

ماشين‌هاي کنترلي الکتريکي باتري ليتيوم پليمري يا ليتيوم يوني دارند.
ماشين‌هاي کنترلي سوختي داراي دو نوع سوخت بنزين و سوخت نيترو مي‌باشند. براي سوخت آن‌ها از بنزين يا نيترو (ترکيب نيترومتان، اتانول و روغن کرچک) استفاده مي‌شود.

قيمت سوخت و قيمت خود ماشين، دو تفاوت عمده در اين دو نوع ماشين سوختي است. در ماشين‌هاي کنترلي با سوخت نيترو، سوخت گران و ماشين ارزان بوده اما در نوع بنزيني ماشين گران و سوخت ارزان است.
دسته‌بندي بر اساس تعداد ديفرانسيل
بر اساس اين دسته‌بندي ماشين‌هاي کنترلي به دو دسته تقسيم‌بندي مي‌شوند:
ماشين کنترلي تک ديفرانسيل
ماشين کنترلي دو ديفرانسيل

تعداد ديفرانسيل نقش به سزايي در حرکت به خصوص مانور ماشين‌هاي کنترلي دارد.
دسته‌بندي بر اساس برند
برند يکي از مهم‌ترين فاکتورها هنگام خريد هر وسيله‌اي است. مشهورترين و بهترين برندهاي ماشين‌هاي کنترلي RCعبارتند از:
HPI
WL toys
MZ
Maisto
و …

همه کارخانه‌هايي که ماشين‌هاي الکتريکي توليد مي‌کنند، در زمينه طراحي و ساخت، دقت و نظارت بسيار بالايي دارند. ماشين‌هاي برندهاي معروف، در صورت بروز هر گونه خرابي، شکستگي يا آسيب، قابليت تعمير دارند و تمامي قطعات و لوازم جانبي آن‌ها موجود است. بنابراين با خيال راحت مي‌توان تا مدت‌ها با اين نوع ماشين‎ها کار کرد، بدون اينکه نگران خرابي و … بود.
وجود نوع تقلبي اين ماشين‌ها نکته قابل توجهي است. بارزترين تفاوتي که ماشين‌هاي RC برند با مدل‌هاي تقلبي يا همان NO Name دارند، کيفيت آن‌هاست. با يک مقايسه ساده به راحتي مي‌توان فهميد که ماشين‌هاي راديو کنترلي داراي شکل ظاهري، رنگ‌بندي و امکانات بسيار جالب و متنوعي هستند؛ به طوري که براي تمامي سليقه‌ها در هر رنج قيمت، با هر شکل و ظاهر و قابليت دلخواه که مد نظر باشد، يافت مي‌شوند. خوشبختانه تنوع به قدري زياد است که حتي کاربران مشکل‌پسند هم به راحتي مي‌توانند ماشين مورد علاقه خود را انتخاب و خريداري نمايند.
دسته‌بندي بر اساس کلاس کاري
ماشين‌هاي کنترلي آفرود: طراحي ماشين‌هاي آفرود به منظور قدرت و حرکت روي تپه و موانع صورت گرفته است. اين نوع ماشين‌ها داراي شاسي بلند، کمک فنرهاي قوي و لاستيک‌هايي با قطر و گام بيشتر هستند. به همين دليل حتي براي صخره‌نوردي هم مناسب مي‌باشند. قدرت موتور ويژگي بارز آن‌هاست. موتور استفاده شده در اين ماشين‌ها، اگر از نوع الکتريکي باشد از نوع kv پايين‌تر با توان يا وات مصرفي بالاتر انتخاب مي‌گردد؛ اگر هم از نوع سوختي باشد، از موتورهاي بنزيني با توان بالا استفاده مي‌شود. به همين دليل اين ماشين‌ها داراي قدرت بسيار بالايي بوده و مي‌توان براي عبور از موانع و پرش از آن‌ها استفاده نمود.
اين نوع ماشين‌ها دو ديفرانسيل داشته و داراي سيستم تعليق قدرتمندي مي‌باشند. همين مزيت موجب شده براي حرکت در مسيرهاي ناهموار، خاکي و چاله‌اي، سنگلاخي و صعب‌العبور، قدرت و توان لازم را داشته باشند. اين ماشين‌ها براي راحت حرکت کردن در مسيرهاي داراي سراشيبي‌هاي سنگين، به جاي سرعت بالا، قدرت بسيار زيادي دارند و اين مورد يک دليل مناسب براي استفاده در مسابقات آفرود مي‌باشد.
ماشين کنترلي آنرود :(ONROAD)
اين ماشين‌ها به گونه‌اي طراحي شده‌اند که فقط قدرت حرکت روي سطوح صاف مانند جاده را دارند؛ معمولاً سرعت اين کلاس از ماشين‌ها از کلاس آفرود بالاتر است. شرکت در مسابقات سرعت آنرود، يکي از مهم‌ترين کاربرد‌هاي آن‌هاست.
ماشين کنترلي اسباب‌بازي يا :Toys
اين نوع ماشين‌ها داراي سرعت و قدرت کمتري هستند؛ نوع ساخت و طراحي آن‌ها براي سنين ? تا ?? سال مناسب است و قيمت آن‌ها بسيار ارزان‌تر از ساير مدل‌هاست.
ماشين کنترلي باگي:در واقع طراحي اين ماشين‌ها که بدنه کشيده‌تر، لاستيک‌هايي با قطر کمتر و شاسي خوابيده دارند، براي سرعت بيشتر و نه قدرت صورت گرفته است. از اين نوع ماشين‌ها مي‌توان در سطوح صاف و هموار مانند آسفالت و ساحل دريا استفاده نمود، زيرا سرعت بالايي دارند. سرعت بالا موجب شده که ماشين‌هاي کنترلي باگي مناسب براي حرکات دريفت، دور در جا، تيکاف، مسابقات و حرکت روي سطوح جاده‌اي و آسفالت باشند. موتورهاي الکتريکي استفاده شده در اين نوع ماشين‌ها داراي kv (دور موتور بر حسب ولت) بالاتري است. در ماشين‌هاي نوع سوختي هم براي دست‌يابي به دور بالاتر از موتورهاي نيترو با درصد بالاتري از نيترو استفاده مي‎شود، همين مورد موجب سرعت بالا در اين ماشين‌ها شده است.
ماشين‌هاي دو منظوره باگي آفرود:اين نوع ماشين‌ها طوري طراحي شده‌اند که هم داراي قابليت باگي (سرعت) و هم قابليت آفرود (قدرت) مي‌باشند؛ در واقع شاسي متوسط، چرخ‌ها، سيستم گيربکس و کمک فنر به گونه‌اي است که ماشين علاوه بر سرعت قابل قبول، داراي قدرت خوبي هم باشد. به همين دليل جز در موارد خاص که نياز به ماشين کنترلي تخصصي است، هر دو قابليت در اکثر توليدات شرکت‌هاي مختلف وجود دارد.
ماشين کنترلي تراک:اين دسته از ماشين‌ها نسبت به ماشين‌هاي آنرود شاسي‌ بلندتري دارند، اما در رده آفرود قرار نمي‌گيرند. ظاهر اين نوع خودرو بسيار شبيه وانت است و با توجه به استايل، ابعاد و قدرت، توانايي حرکت روي آسفالت، جاده خاکي، چمن و مناطق جنگلي را دارد اما نمي‌تواند در مسيرهاي سنگلاخي حرکت کند.
ماشين کنترلي ديريفت:طراحي اين نوع ماشين‌ها به گونه‌اي است که براي انجام حرکات نمايشي بر روي سطوح بسيار صاف مانند آسفالت يا سالن‌هاي ورزشي مناسب باشند. همين مزيت در ساخت و طراحي آن‌ها موجب شده که در سر پيچ‌ها بتوان به راحتي چرخيد و حرکات نمايشي انجام داد. لازم است يادآوري شود که اين نوع ماشين‌ها فقط توانايي حرکت روي سطح صاف را دارند.
عوامل تأثيرگذار در تنوع مدل‌ ماشين‌هاي کنترلي
امروزه در اين نوع ماشين‌ها به همراه داشتن سرعت بسيار بالا و قدرت فوق‌العاده (که براي عبور از مسيرهاي صعب‌العبور نياز است) که در طراحي و ساخت ماشين‌هاي کنترلي، دو عامل بسيار مهم و تأثيرگذار به شمار مي‌روند، طرفداران اين ماشين‌ها هم با سليقه‌هاي متفاوت، در مدل خروجي نقش به سزايي ايفا مي‌کنند. همين دليل براي شرکت‌هاي بزرگ توليدکننده محصولات آرسي به انگيزه‌اي جهت ساخت مدل‌هاي متنوع از ماشين‌هاي کنترلي در کلاس‌هاي آنرود (ONROAD) و آفرود (OFFROAD) تبديل شده است. از اين رو کافي است هنگام خريد ماشين کنترلي با توجه به علايق و تمايلات خود مدل موردپسند را انتخاب کرد.
براي شروع چه نوع ماشين کنترلي‌ مناسب است؟
به يک فرد مبتدي در اولين انتخاب براي شروع و ورود به دنياي ماشين‌هاي کنترلي، از بين دو نوع سوختي و الکتريکي، نوع الکتريکي آن پيشنهاد مي‌شود، زيرا مزاياي آن بيشتر است؛ نوع الکتريکي داراي هزينه‌هاي نگه‌داري و درايو بسيار مناسب است. همچنين تعميرات و نگه‌داري آن‌ها نسبت به ماشين‌هاي سوختي بسيار آسان‌تر مي‌باشد.
مزيت ماشين‌هاي الکتريکي نسبت به ماشين‌هاي سوختي
به طور قطعي نمي‌توان نوع بهتر از اين دو نوع ماشين را معرفي کرد، زيرا هر کدام مزايا و معايب خاص خود را دارند؛ اما ساخت و عرضه ماشين‌هاي کنترلي الکتريکي با پيشرفت علم الکترونيک و پيدايش باتري‌هاي ليپو بسيار زياد شده است. اين دسته از محصولات آرسي در ستاپ‌هاي مختلف توليد و عرضه مي‌شوند و هر کدام علاقه‌منداني دارند. اما با توجه به در دسترس بودن انرژي برق و مزايايي که در ادامه ذکر مي‌شوند، ورود به دنياي ماشين‌هاي مدل، در صورتي که از ستاپ الکتريکي باشد، بهتر است.
مزاياي و معايب ماشين‌هاي کنترلي الکتريکي و سوختي
در انتخاب و خريد ماشين کنترلي بايد توجه داشت که هر کدام از ماشين‌هاي کنترلي الکتريکي يا سوختي مانند وسايل ديگر يک سري مزايا و معايبي دارند که در ادامه به آن‌ها پرداخته مي‌شود.
مزاياي ماشين‌هاي الکتريکي:
نداشتن صداي گوش‌خراش و بي سر و صدا بودن
کارکرد تميز و بدون دردسر
نبود سوخت در آن‌ها خيلي مهم و به صرفه است.
هزينه نگه‌داري و درايو آن‌ها پايين است؛ تنها خريد ?-? باتري يدک نياز است.
اصطلاک آن‌ها بسيار کمتر از ماشين‌هاي سوختي بوده، در مقابل بازدهي بيشتري هم دارند.
داراي کارکردي بدون دردسر هستند.
براي شروع به کار فقط بايد باتري را متصل کرده و درايو شروع گردد.
نسبت به هم سايز سوختي خود، قيمت بسيار مناسبي دارند.

تنها عيب ماشين‌هاي الکتريکي در مقايسه با ماشين‌هاي سوختي، نسبت تايم درايو کمتر آن‌هاست. به دليل استفاده از باتري تايم درايو آن‌ها کمتر است و داراي حداکثر درايو ?? دقيقه هستند؛ زمان مورد نياز جهت شارژ مجدد باتري و درايو جديد حداقل ?? دقيقه است.
مزاياي ماشين‌هاي سوختي:
نسبت به ماشين‌هاي الکتريکي بدون افت قدرت داراي تايم درايو بالاتري هستند؛ تا هنگامي که در باک اين ماشين‌ها سوخت وجود دارد، ماشين با قدرت واحد حرکت مي‌کند.
صداي موتور و دود ماشين کنترلي نوع سوختي از جمله فاکتورهاي افراد براي انتخاب آن است چرا که آن را واقعي‌تر نشان مي‌دهد.
نسبت به مدل الکتريکي سرعت و قدرت ثابتي دارد.
ماشين‌هاي نوع سوختي هيچگاه افت سرعت ندارند.
در آن از گيربکس فلزي يا متال استفاده مي‌شود.

معايب ماشين‌هاي سوختي:
قيمت بالاتر نسبت به هم سايزهاي الکتريکي
اين نوع علاوه بر کثيفي سوخت، دردسرهاي موتور سوختي را هم دارد.
موتورهاي سوختي گاهي اوقات هنگام روشن شدن اذيت مي‌کنند.
هزينه‌هاي بالاتر نگه‌داري درايو
قيمت بالاي سوخت نيترو
اصطلاک بيشتر
قطعات بيشتر

همانطور که اشاره شد، هر کدام از ماشين‌هاي الکتريکي و سوختي با مزايا و معايب خاص خود، علاقه‌منداني دارند و نمي‌توان به طور قطعي گفت در خريد ماشين کنترلي به کدام معيار بايد بيشتر اهميت داد و يا اينکه کدام يک بهتر است.
نکات قابل توجه هنگام خريد ماشين کنترلي
مطالب ذکر شده شناخت نسبت به اين ماشين‌ها را تا حدود زيادي افزايش داده‌اند، با اين حال قبل از خريد ماشين کنترلي بايد به چند نکته توجه داشت از جمله:
هنگام خريد ماشين کنترلي حرفه‌اي الکتريکي، بايد باتري و شارژر آن به صورت جداگانه تهيه شود، زيرا شرکت‌هاي توليدکننده ماشين‌هاي حرفه‌اي به منظور جلوگيري از آسيب به باتري در فاصله زماني بين توليد و خريد، باتري مناسب را جداگانه عرضه مي‌نمايند.
از جمله فاکتورهاي ديگري که هنگام خريد بايد به آن‌ها دقت کرد؛ برند، مقياس ماشين کنترلي نسبت به ماشين‌هاي واقعي، وزن و … است.

شرکت سازنده
شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه ماشين اسباب بازي ، فعال هستند. متل، مايستو، اچ بي، نانو اسپيد، هاسبرو، جادا، توي استيت، هپه، تيان دو، نيکو، دبليو ال تويز، راستار، دبل اي، ام جي اکس، ريول، ديکي تويز، آرمان لند، ، ماژورت، کررا، آي ام سي تويز، کاترپيلار، هپي کيد، اسپين مستر، چيکو، کوبي، ديزني، پلي ميتس، بوگاتي، جاينت، لامبورگيني و … از مشهورترين برند هاي اين زمينه هستند.
محصولات اين برند ها، از کيفيت مطلوبي برخوردارند و هم اکنون در بازار به به وفور يافت مي شوند.
قيمت
عوامل مختلفي نظير نوع ماشين اسباب بازي، ابعاد ماشين اسباب بازي، جنس بدنه، منبع تغذيه، شرکت سازنده و … در تعيين قيمت اين وسايل موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين محصولات بين 10 هزار تومان تا 1 ميليون تومان است. البته در نظر داشته باشيد که ماشين هاي کنترلي حرفه‌اي قيمتي بيش از 1 ميليون تومان دارند.
يکي از مهم ترين نکاتي که در خريد ماشين اسباب بازي لازم است به آن توجه داشته باشيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنيد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

4 × دو =