نکات و راهنمای خرید اینترنتی نخ دندان

40″نکات و راهنمای خرید اینترنتی نخ دندان

متأسفانه اکثر مردم به دلیل عدم اطلاعات کافی از نحوه مراقبت از دندان و لثه­های خود، رعایت بهداشت دهان و دندان را تنها در مسواک زدن می­دانند؛ اما مسواک زدن فقط یک بعد از موارد این بهداشت را شامل می­شود. تنها حدود 50% از پلاک درون دهان با مسواک زدن پاک می­شود. طبق تحقیقات در صورتی که مسواک زدن به همراه نخ دندان کشیدن انجام شود، موجب پاک شدن حدود 70% از پلاک­ها می­گردد. با کشیدن نخ دندان امکان دسترسی به مناطقی که مسواک زدن آن مشکل است (خصوصا بین دندان و زیر خط لثه که پلاک دندان در آنجا جمع می­شود)، فراهم می­گردد. انتخاب نخ دندان بر اساس نیاز و سلیقه فردی انجام می­شود.
در اين مقاله قصد داريم با ارائه توضيحات کاملي درباره نخ دندان، شما را با ويژگي هاي اين محصول آشنا کنيم. اگر قصد خريد نخ دندان را داريد توصيه مي کنيم ما را تا انتهاي اين مقاله همراهي کنيد تا با آگاهي کامل اين محصول را خريداري و استفاده کنيد.

اهمیت استفاده از نخ دندان
بخش مهمی از بهداشت مرتب دهانی، نخ کشیدن دندان است. بین عدم استفاده از نخ دندان و ابتلا به بیماری‌های لثه، ارتباط مستقیمی وجود دارد. در صورت استفاده نکردن از نخ دندان، پلاك (لایه نازكی از میكروب و باكتری) بین دندان­هایی كه مسواک قادر به تمیز كردن آن­ها نیست، باقی خواهد ماند. در همین نواحی بیشترین پوسیدگی­ها رخ می­دهد. با گذشت زمان انواع خطرناک­تری از باكتری­ها در رسوبات قرار می­گیرند و با ترشح مواد سمی سبب خارش و سوزش لثه­ها می­گردند و در صورت درمان نشدن، احتمال ابتلا به «پیوره لثه» نیز وجود دارد. جنس نخ دندان نایلون یا تفلون است که به منظور برداشتن پلاک دندانی و خارج کردن موادغذایی باقی­مانده در سطوح مجاور دندان­ها (فاصله بین دندان­ها) مورد استفاده قرار می­گیرد. برای بیمارانی که دارای لوازم ارتودنسی، ایمپلنت و پل در دهان می­باشند، پاکسازی با دقت باقی­مانده موادغذایی بین دندان­ها اهمیت زیادی دارد.

فواید استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان مؤثرترین ابزار جهت نظافت دقیق دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آن­ها به شمار می­رود.
پزشکان توصیه می­کنند روزانه از نخ دندان حداقل یک بار استفاده شود، زیرا از آلودگی لثه و تجمع جرم ما بین دندان­ها جلوگیری می­کند.
فقط برای بیرون آوردن غذا از بین دندان­ها از نخ دندان استفاده نمی­شود، بلکه حتی اگر هیچ غذایی بین دندان­­ها نباشد، بازهم باید حداقل یك بار در شبانه روز از نخ دندان استفاده کرد.
برای خوش بو کردن دهان، استفاده از نخ دندان با اسانس نعنا گزینه خوبی است.
محققان دریافتند استفاده از نخ دندان می­تواند مانع سکته قلبی یا مغزی نیز شود. همچنین می­توان با استفاده از نخ دندان بسیاری از بیماری­های دستگاه گوارش را از بین برد. زیرا خطر مریض شدن با نبود جرم دندان کمتر می­شود.
از همان روز اول استفاده، مزایای استفاده از نخ دندان آغاز می­شود. نخ دندان دارای امتیازات بسیاری برای لثه و دندان­ها می­باشد. غفلت در استفاده از آن، غفلت در حفظ سلامتی دندان و لثه است.

انواع نخ دندان ها
معمولاً نخ دندان­هایی که در فروشگاه‌ها یافت می‌شوند، بیشتر از نایلون ساخته شده‌اند و ارزان قیمت‌ترین نمونه‌ در بازار هستند که شامل دو نوع موم‌دار و بدون موم می­باشند. اغلب افراد نوع موم‌دار را به دلیل این که این نوع از نخ‌های دندان به راحتی روی دندان می‌لغزند، ترجیح می‌دهند. همچنین به دلیل نازک‌تر بودن این نوع، کارایی بیشتری برای دندان‌هایی که بسیار به یکدیگر فشرده هستند، دارند. اما در هرحال باید به این نکته توجه داشت که جنس موم استفاده شده در آن‌ها از تفلون است که یک فرآورده‌ شیمیایی می­باشد.
نخ دندان نایلونی بدون موم معمولاً ضخیم‌تر از نوع موم‌دار است که موجب سخت شدن نخ دندان زدن بعضی نواحی دندان می­شود که فضای فشرده و تنگی دارند. اما برای شکاف‌های گسترده‌تر ممکن است این نوع مفید‌تر واقع شود. بر اساس Delta Dental، یکی از نشانه­های‌ کارکرد صحیح نخ دندان نایلونی بدون موم، ایجاد صدا در هنگام پاک کردن باکتری‌هاست.
نخ دندان تک ‌رشته‌ای: این‌گونه از نخ دندان‌ها تنها از یک رشته‌ قوی و اغلب از جنس تفلون ساخته شده‌اند. آن‌ها معمولاً ضخیم‌تر از نخ دندان چند ‌رشته‌ای هستند، به همین دلیل در تمیز کردن بین دندان‌هایی که به یکدیگر فشرده شده­اند کمی دچار مشکل می‌شوند. با این وجود این نوع نخ دندان معمولاً نسبت به نوع چند ‌رشته‌ای روی سطح دندان آسان‌تر می‌لغزند و امکان ریش‌ریش شدن آن‌ها وجود ندارد.
نخ دندان چند‌ رشته‌ای: از معمول‌ترین نخ دندان‌ها نوع چند رشته­ای آن است که اغلب از جنس نایلون ساخته می‌شود. همان‌ طور که از نام آن نیز پیداست، از چندین رشته ساخته شده است. به این‌گونه از نخ دندان‌ها گاهی «بافته شده» هم می­گویند زیرا از چندین فیبر بافته شده به یکدیگر ساخته شده‌اند. گرچه این نوع نخ دندان به آسانی پاره نمی‌شود اما ممکن است به دلیل آن که بافته شده هستند، کمی ریش‌ریش شوند در حالی که نخ دندان تک رشته‌ای چنین مشکلی ندارد.
نخ دندان طعم‌دار:استفاده از نخ دندان طعم‌دار به سلیقه فرد بستگی دارد. اکثر افراد به دلیل حس تازگی که نخ‌های دندان با طعم نعناع ایجاد می‌کنند، از این طعم استفاده می­نمایند. با این حال گاهی افراد ترجیح می‌دهند که نخ دندان دارای طعمی خاص باشد و یا اصلا هیچ طعمی نداشته باشد. طیف بسیاری از طعم‌ها برای کودکان وجود دارد که موجب می­شود علاقه آن‌ها به نخ دندان کشیدن بیشتر گردد. لزوماً نخ‌های دندان غیر طعم‌دار از نوع طعم‌دار آن سالم‌تر نیستند. با توجه به پایین بودن قند و کالری استفاده‌ شده در نخ دندان­های طعم‌دار هیچ اثر مخربی از آن‌ها به اثبات نرسیده است.
نخ دندان سفید‌کننده:داشتن دندان‌های روشن‌تر برای هر فردی جذابیت دارد. نخ دندان سفیدکننده دقیقاً موجب ایجاد تفاوتی در سفیدی دندان­ها می­شود که شاید فرد به دنبال آن باشد. با این حال، این نوع از نخ دندان به هیچ وجه با ابزارها و روش‌های دیگر که برای سفید کردن دندان­ها استفاده می­شوند، مقایسه نمی‌گردد. استفاده از این‌گونه از نخ دندان‌ها به تدریج موجب پاک شدن لکه‌های به وجود آمده توسط چای و قهوه روی دندان می­شوند. برخی از این نوع نخ‌های دندان با قسمت‌های سیلیکا پوشیده شده‌اند و بعضی دیگر نیز از کلسیم پراکسید بهره می‌گیرند که این اجزا باعث کاهش مقدار باکتری‌ها می­شوند.
نخ دندان کودک:هیچ شکی وجود ندارد که کودکان نیز به نخ دندان کشیدن نیاز دارند، اما پیدا کردن روشی صحیح برای آن­ها بسیار مورد بحث است. کودکان برای پی ‌بردن به اهمیت این عمل نیاز دارند به عنوان الگو مشاهده‌ کنند که والدینشان چگونه این عمل را انجام می­دهند. با رشد دندان‌ها و ایجاد تماس بین دندان،‌ کودکان نیاز به نخ دندان کشیدن دارند. نخ­های دندان کودک با انواع اشکال، طرح‌ها و رنگ‌ها وجود دارند و می‌توانند کودکان را بیشتر به این کار ترغیب کنند. استفاده از نخ دندان کودک برای حفظ بهداشت دهان و دندان افراد خردسال، دارای اهمیت بسیاری است.
سوپرفلاس:این‌گونه از نخ‌های دندان مخصوص استفاده در زمان درمان ارتودنسی می­باشند. نخ‌های دندان سوپر فلاس از قبل برش‌داده شده­اند. در انتهای هر برش، قسمتی سفت و سوزنی‌شکل وجود دارد، پس از آن قسمتی نرم و سپس نخ دندان معمولی است. قسمت سفت و سوزنی شکل انتهایی آن مناسب دسترسی به سطح دندان‌های زیر سیم ارتودنسی می­باشد. با وارد شدن قسمت انتهایی، ادامه‌ نخ دندان نیز به سادگی وارد می‌شود. اغلب اوقات قسمت نرم و ضخیم‌تر برای تمیز‌کردن بین دندان‌ها مورد استفاده قرار می­گیرد و لثه را تحریک نمی­کند. قسمت معمولی این نخ‌های دندان نیز برای ادامه‌ تمیزکردن سطوح دیگر دندان استفاده می­شود.

بسته بندی
واحد اندازه گیری نخ دندان متر است و شرکت های سازنده نخ دندان ، این محصولات را در طول های مختلفی با بازار عرضه کرده اند.طول های 30 ، 50 و 55 متر از رایج ترین بسته بندی های نخ دندان ها هستند.
شرکت سازنده
عرصه ساخت و عرضه نخ دندان بسيار وسيع است و شرکت هاي مختلفي دست به توليد اين محصولات زده اند. هر کدام از اين شرکت ها توانسته اند با توليد و عرضه محصولاتي باکيفيت، تا حدودي نظر استفاده گنندگان را به خود جلب کند. پيرروت، بنسر، جي يو ام، جردن، اورال بي، تريزا، کمفور، پي فلوس، پنبه ريز و… از مطرح ترين برند هاي زمينه توليد نخ دندان هستند. محصولات اين شرکت ها هم اکنون در بازار به وفور يافت مي شوند و هرکدام با توجه به کيفيتي که دارند، تا حدودي مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته اند.
قيمت
اگر چه قيمت نخ دندان هاي موجود در بازار زير 100 هزار تومان است اما قيمت آن ها به عوامل مختلفي بستگي دارد. از جمله موارد موثر در قيمت اين محصولات مي توان به طول نخ دندان، کيفيت ساخت، شرکت سازنده، عصاره ها و مواد موجود و … اشاره کرد.
يکي از مواردي که در خريد هر محصول لازم است مورد توجه قرار دهيد، مشخص کردن ميزان هزينه اي است که براي خريد آن محصول مي خواهيد صرف کنيد. اين امر سبب مي شود تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر بتوانيد به محصول مناسب خود برسيد.
از ديگر نکات مهم، توجه به اصالت برند کالا و دارا بودن استاندارد هاي لازم است. زيرا محصولاتي مانند نخ دندان به طور مستقيم بر روي دندان هاي شما استفاده مي شود و استفاده از محصولات غيراستاندارد مي تواند سلامت دهان و دندان هاي شما را به خطر بيندازد. براي اين منظور لازم است محصولات مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي اينترنتي معتبر خريداري کنيد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

8 − دو =