نکات و راهنمای خرید اینترنتی چوب اسکی

راهنماي خريد چوب اسکي

چوب اسکي (به اختصار : اسکي)، اصلي ترين وسيله براي انجام ورزش تفريحي اسکي است. چوب اسکي در حقيقت شامل يک جفت چوب باريک و بلند هستند که به پاهاي اسکي باز بسته مي شوند. جنس اسکي هاي اوليه و قديمي چوب مي باشد. اسکي هايي که امروزه ساخته مي شوند ترکيبي از مواد کامپوزيت و پلاستيک و فلز مي باشند که به شيوه هاي مخصوصي در کارخانه ها ساخته مي شوند. براي اسکي هاي گوناگون چوب هاي گوناگوني نيز وجود دارد. در اين مقاله قصد داريم با ارائه توضيحاتي درباره چوب اسکي، راهنماي خريد آن را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد داريد اين محصول را خريداري کنيد، پيشنهاد مي کنيم با ما تا انتهاي اين مقاله همراه باشيد تا به اطلاعات جامعي در اين زمينه دست پيدا کنيد.

انواع چوب اسکي
بررسي انواع چوب هاي اسکي با توضيحات ابعاد، خصوصيت ها و تفاوت هايشان در زير آورده شده است.
چوب اسکي چند کاره Allround Skis/Allmountain Skis)) : از متداول ترين نوع چوب اسکي مي باشد که براي اسکي کردن هاي مختلف مناسب مي باشد. به طور معمول آن ها شعاع پيچي معادل 16 تا 20 متر و سختي و عرض و طول متوسط را نسبت به ساير چوب هاي اسکي دارا مي باشند. کاربرد اين چوب براي اسکي بازاني که توانايي متوسط دارند مناسب مي باشد. چوب هاي اسکي چند کاره در مقايسه با چوب هاي اسکي تخصصي مزيت بخصوصي ندارند؛ به طور مثال چوب اسکي چندکاره در مقايسه با چوب اسمکي تخصصي در پيست ضعيف تر عمل خواهد کرد، ولي چنانچه شما احتياج به چوب اسکي داريد که با آن بتوان هر شکل اسکي انجام داد، چوب اسکي چندکاره چوبي است که به آن نياز خواهيد داشت.

چوب اسکي مبتديان ((Beginner Skis : چوب اسکي که افراد مبتدي بايد استفاده کنند به طور معمول بايد کوتاه تر و انعطاف پذير تر باشد.کوتاه و سبک بودن باعث خواهد شد که حرکت آن ها آسان تر شود، و همينطور انعطاف پذيري باعث خواهد شد تا افراد مبتدي اشتباهات خود را آسان تر تصحيح کنند. شعاع پيچ هاي آن ها توانايي دارد که گوناگون و متفاوت باشد، ولي به طور ممول بين 16 متر يا بيشتر از 16 متر مي باشد. به اين دليل که افراد مبتدي فشار بسياري را به لبه هاي چوب وارد نمي کنند، بنابراين لزومي ندارد که لبه هاي چوب هاي اسکي آن ها بسيار تيز باشد.
چوب اسکي مارپيچ کوچک Slalom Race Skis)) : چوب اسکي هاي مارپيچ کوچک، معمولا کوتاه، سخت و سنگين و داراي شعاع پيچي در حدود 12 متر هستند.
چرخش آسان تر از نتايج کوتاهي آن ها مي باشد، همينطور آسان بودن چرخش به دليل کوتاهي آن ها است، و سختي و وزن اين چوب ها باعث مي شود تا فرو رفتن در برف دشوارتر باشد. براي مارپيچ هاي کوچک مناسب است اين چوب ها مورد استفاده قرار گيرند.
چوب اسکي سبک نمايشي Freestyle Skis)) :براي استفاده در پارک هاي برفي از چوب هاي سبک نمايشي استفاده مي شود که در هنگام پرش يا پيچ، سرخوردن روي نرده و جعبه و برخورد با مانع از اين چوب ها استفاده مي شود. اين چوب ها داراي سر و انتهايي پهن مي باشند که به طور معمول هم اندازه دارند، پس اين ها توانايي حرکت هم به جلو و هم به عقب را خواهند داشت. پيچ ها با اين چوب هاي اسکي آسان است زيرا به طور معمول اين ها داراي دو سر به طور تقريبي کوتاه و سبک هستند. چون انعطاف پذير هستند اين امکان را به اسکي باز مي دهند تا اشتباهات خود را در هتگام فرود جبران و تصحيح کنند.شعاع پيچ اين نوع اسکي ها حدود 18 متر است.
چوب اسکي برف پودري Powder Skis)) : چوب اسکي هاي برف پودري براي اسکي بيرون پيست ساخته شدند، و به طور معمول پهن و بلند مي باشند، پس داراي کف بزرگ نيز هستند که باعث مي شود تا روي برف ها ي نرم به خوبي شناور شوند. اين چوب هاي اسکي به طور معمول داراي شعاع پيچ بزرگي هستند که در برف پودري کاربرد آنچناني ندارند و انعطاف پذيري آن موجب خميدگي و پيچ هاي کوچک مي شود، البته اين انعظاف پذيري چوب هاي اسکي در ميان چوب ها متفاوت است. بسته به نوع کاربرد از چوب هاي اسکي آن ها را در انواع مختلف مانند تعقر و محدب مي شازند.
چوب اسکي مارپيچ بزرگ Giant Slalom Skis)) : چوب اسکي هاي مارپيچ بزرگ براي مسابقه هاي مارپيچ بزرگ مورد استفاده قرار مي گيرند.چوب هاي اسکي مارپيچ بزرگ سخت و سنگين و به طور تقريبي مي توان گفت بلند هستند و به طور معمول با شعاع هاي پيچي ميان 20 تا 30 متر اند. تمامي موارد گفته شده منجر به اين مي شود که اين نوع از چوب هاي اسکي سرعتي باشند و مورد استفاده ي آن ها براي حرکت هاي سريع و تند با توجه به فضاي قابل دسترس باشد. اکثر اشخاصي که از اين نوع چوب ها استفاده مي کنند، افراد اسکي باز ماهر و حرفه اي مي باشند ک هآموزش ديده هستند.
چوب اسکي سرعت Downhill Skis)): براي مسابقه هاي جلم جهاني سرعت اين چوب ها مورد استفاده قرار مي گيرند و تنها کاربرد آن ها براي مسابقات است. اين نوع چوب اسکي ها معمولا بلند (بيش از 2 متر)، سخت، سنگين با شعاع پيچ بزرگ هستند.اين چوب ها طوري طراحي شده اند که در پيچ هاي بزرگ و سرعت بالا در برف مورد استفاده قرار گيرند. اين چوب هاي اسکي در فروشگاها موجود نمي باشد، چون فقط براي افرادي است که مسابقه مي دهند و به علت سريع بودن و سرعت بالايي که مورد نياز مي باشد، در يک پيستي که به طور کامل پاک و تميز و دقيق آماده شده است استفاده خواهد شد.
عرض Width))
عرض چوب اسکي، يکي از عوامل موثر در ميزان شناور شدن آن روي برف و مقدار فشار وارده بر لبه هاست.اگر چوب ها داراي عرض زياد باشند، مساحت کف زياد خواهد شد که اين باعث کاهش فشار بر روي برف زير آن خواهد شد و شناوري بهتر چوب را بر برف پودري در پي دارد. به همين علت است که غالباً چوب هاي اسکي برف پودري عريض مي باشند. با اين حال عرض چوب اسکي اثرگذار بر مقدار فشار بر لبه ها مي باشد که ايجاد فشار بر لبه ها در چوب هاي اسکي با عرض بيشتر دشوار تر مي باشد. پس چوب اسکي مسابقه و چوب اسکي مورد استفاده در پيست هاي يخ زده که فشار بر لبه ها در آن ها بسيار با اهميت است، به طور معمول باريک مي باشند. پس کارخانه هاي ساخت امروزه مايل به ساخت چوب اسکي هاي چندکاره عريض تر هستند براي اينکه حرکتشان در برف پودري بهتر شود؛ ولي آنقدر عريص نه که اثر گذار بر توانايي کنترل کردن در شرايط يخي باشد و باعث کاهش کنترل شود. سه مقدار عرض چوب اسکي را مشخص مي کنند، عرض سر چوب اسکي، عرض کمر چوب اسکي، عرض انتهاي چوب اسکي که به طور معمول جايي بر روي چوب نوشته مي شود.
طول Length))
طول چوب اسکي باعث ايجاد تفاوت هايي مي شود. چوب اسکي هايي که بلندتر مي باشند داراي کنترلي بهتر در سرعت هاي بالا مي باشند و ايجاد گيرايي در برف در لبه هاي آن ها بيشتر است، ولي پيچ با آن چوب ها دشوارتر مي باشد. چون داراي اينرسي پيچي بيشتري هستند. طول چوب اسکي نيز باعث ايجاد تفاوت هايي در برف پودري مي شود؛ به اين معنا که طول مساحت کف افزايش مي يابد و از نتايج آن اين است که شود چوب اسکي شناوري بهتري را بر روي برف پودري خواهد داشت. پس عواملي که بايد چوب اسکي با آن هماهنگ باشد عبارت است از: سرعت و تعداد پيچ ها و مقدار تمايل به اسکي بر برف پودري و همينطور قد و وزن اسکي باز. افرادي که قد و (وزن بيشتري دارند، چوب اسکي هاي بلند تري نيازدارند.)
وزن (Weight)
اگر چوب اسکي سنگين باشد تکان دادن آن سخت تر است، ولي فشار وارده به برف بيشتر خواهد بود( چسبندگي به برف بيشتر مي شود) و جهش به بيررون آن کمتر خواهد شد که اين باعث مي شود کنترل بر لبه ها بيشتر شود.به همين علت اکثر چوب هاي اسکي مسابقات به نسبت سنگين مي باشند. چوب اسکي افراد مبتدي و چوب اسکي سبک نمايشي بايد سبک تر باشند زيرا به تحرک زيادي نياز دارند. تعداد زيادي از چوب هاي اسکي چند کاره هستنند به اين معنا که نه بسيار سبک و نه بسيار سنگين هستند.
جنس کف چوب اسکي
به نوارهاي فلزي اطراف چوب اسکي گفته مي شود. لبه ها داراي اهميت بالايي هستند و توانايي اثرگذاري قابل توجهي در اجراي اسکي را دارند. شعاع پيچ، زاويه لبه، تيزي و سختي از جمله مواردي مي باشند که بر لبه ها و طرز کار لبه ها اثرگذار هستند. در گام اول شعاع پيچ را مورد بحث قرار مي دهيم.
شعاع پيچ Sidecut Radius))
با نگاه کردن به چوب اسکي متوجه خواهيد شد که قسمت هاي سر و انتهايي از بخش هاي وسط پهن تر مي باشند. اين به اين علت مي باشد که لبه ها در اطراف چوب به شکل منحني مي باشند و اينگونه حالت داده شده اند. چنانچه چوب اسکي بر يک لبه کج شود، انحناي بوجود آمده کمک خواهد کرد تا چوب اسکي در مسيري دايره اي هدايت شود. شکل منحني در لبه چوب اسکي، برش سطحي ناميده مي شود که شعاع آن (شعاع پيچ) توسط شعاع موثر منحني تعيين مي شود.
به طور معمول شعاع پيچ بر روي چوب اسکي بر حسب متر نوشته مي شود. چوب هاي اسکي که داراي شعاع پيچ کوچکتري مي باشند، در هنگام برش پيچ هاي کوچک تري نيز بوجود مي آوردند، اين در حالي است که چوب هايي که داراي شعاع پيچ بزرگتري مي باشند گردش هاي بزرگتري را بوجود مي آورند. شعاع چوب اسکي وابسته به نوع اسکي مي باشد و تا حد زيادي مختلف مي باشد. با اين وجود شعاعي که چوب اسکي ها در هنگام برش تحت آن شعاع چرخش خواهند کرد و در واقعيت نزديک به ماکزيمم شعاعي مي باشد که برش توانايي آن را دارد شعاع پيچ نيست. هر چه چوب به سمت داخل پيچ خميده تر شود، شعاع لبه با برف کمتر خواهد شد و برش نيز کوچک تر مي شود.
سختي (Stiffness)
به طور معمول هر قدر دشواري چوب اسکي زياد باشد، عکس العملي آن و قرار گرفتن لبه در برف فشرده نيز بهتر خواهد شد و کنترل نيز در هنگام سرعت بالا افزايش مي يابد. تمامي اين ها خيلي خوب به نظر مي رشند ولي هر قدر دشواري و سختي چوب اسکي افزايش يابد، مهارت بستري نيز نياز است و بايد خطاها و اشتباهات به همان نسبت کمتر شود به همي نعلت مي باشد که اين چوب مورد پسند بيشتر اشخاص نيست.

تفاوت اسکي زنانه و مردانه
امروزه اسکي هاي زنانه مانند گذشته همان اسکي هاي مردانه نيستند که طرح و رنگ ايشان صورتي و بنفش مي باشد. امروزه اين اسکي ها توسط بانوان و براي بانوان طراحي شده اند. چون مرکز ثقل بانوان نسبت به مردان پايين تر قرار دارد، خم شدن به سمت جلو و تثبيت وضعيت آن براي شروع پيچ زدن و کنترل آن، دشوار تر مي باشد. چوب اسکي هاي زنان داراي از لحاظ دشواري داراي الگوهاي منحصر به فردي است که نرم تر مي باشند. نقطه نصب فيکس آنها چند سانتي متر به سمت جلو برده مي شود که اين مشکلات را رفع نمايد و باعث ايجاد تعادل شود. اغلب اين اسکي ها سبک تر مي باشند. برخي از کارخانه هاي ساخت، حتي چوب اسکي هايي با برش سطحي خاص بانوان مي سازند.
شرکت سازنده
با توجه به اينکه ورزش اسکي، يک ورزش خاص و غير همگاني است، از اين رو شرکت هاي زيادي در زمينه توليد تجهيزات مرتبط با آن فعاليت نمي کنند. هرکدام از شرکت هايي که در اين زمينه فعال هستند، توانسته اند با ارائه محصولات خود، نظر بخشي از مشتريان را جلب کند. محصولات اين شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار يافت مي شوند و از کيفيت مطلوبي برخوردارند.
Blizzard،Salomon ،ELAN ،rossignol ،Nordica ،head ،AUSTRIA ، komperdell، Northwave ،kessler ،Drake ، Volkl و … از مطرح ترين برند هاي زمينه توليد چوب اسکي هستند.
قيمت
شرکت هايي که در زمينه توليد چوب اسکي فعاليت مي کنند، محصولات خود را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند. برخي از عوامل موثر در قيمت چوب اسکي عبارتند از سايز چوب اسکي، جنس چوب اسکي، سطح حرفه اي بودن چوب اسکي، شرکت سازنده و… . به طور کلي، اين محصولات در بازار و نيز در فروشگاه هاي مجازي با قيمتي حدود 200 هزار تومان تا 2 ميليون تومان به فروش مي رسند.

يکي از نکات مهم در خريد تجهيزات اسکي، اين است که محصول مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي معتبر تهيه کنيد و نيز در هنگام خريد به اصالت برند کالا توجه داشته باشيد. چنانچه وسايل ورزشي مثل چوب اسکي، فاقد استاندارد هاي لازم باشد، ممکن است در هنگام انجام ورزش سلامت شما را با خطر مواجه کند. پس کيفيت کالا را همواره به عنوان يک اصل در نظر داشته باشيد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

پانزده − 2 =