نکات و راهنمای خرید اینترنتی کفش اسکی

راهنماي خريد کفش اسکي

اسکي مانند ساير ورزش ها نيست که بشود آن را با هرگونه لباس و وسيله اي انجام داد، به دليل محيطي که در آن اسکي انجام مي شود، لباس گرم و متناسب و داشتن تجهيزات ايمني خاص ضروري است. مثلا دستکش و کلاه و جوراب هاي مخصوص اسکي، اين موارد ممکن است در ورزش هاي ديگر ضروري نباشند. در اسکي پا ارتباط اصلي کل بدن با اسکي است و کفش مناسب اسکي بايد به درستي انتخاب شود و يکي از قسمت هاي مهم انتخاب وسايل اسکي به شمار مي رود. بايد به فرد متخصص مراجعه شود و کفش اسکي مناسبي انتخاب گردد و انتخاب شما نبايد بر اساس رنگ و ظاهر باشد.
در اين مقاله راهنماي خريد کفش اسکي را براي شما تهيه کرده ايم و قصد داريم با ارائه توضيحات کاملي درباره اين محصولات، شما را بيشتر با آن ها آشنا کنيم. چنانچه مي خواهيد کفش اسکي خريداري کنيد، پيشنهاد مي کنيم تا انتهاي اين مقاله ما را همراهي کنيد تا با اطلاع کامل از اين محصول خريد خود را انجام دهيد.

کفش مناسب
کفش مناسب اسکي، يکي از مهم ترين تجهيزات اسکي به شمار مي رود که فرد بايد احساس راحتي داشته باشد و طرز بستن بند ها و حتي تعداد بند ها نيز بايد مورد توجه قرار گيرد و اهميت دارد.کفش هايي که سه بند دارند اغلب براي افراد مبتدي و کفش هايي که چهار ببند دارند براي افراد حرفه اي مناسب هستند.
نکات مهم در خريد کفش اسکي
دقيق ترين و دشوار ترين قسمت برگزيدن کفش اسکي انتخاب سايز کفش مي باشد و عوامل مختلفي بايد در نظر گرفته شود.
پاي افراد داراي شکل منحصر به فرد خود است. ساختار و کاربرد اين کفش اسکي با کفش هاي شهري بسيار متفاوت است و به همين علت نمي شود سايز اين کفش ها را با توجه به کفش شهري وکفس هاي راحتي برگزيد، به اين علت که کفش هاي شهري براي راه رفتن مناسب مي باشند اما کفش هاي اسکي براي اسکي کردن هستند و برگزيدن سايز مناسب اهميت بسيار زيادي دارد. در نظر بگيريد که لايه ي داخل اين نوع کفش ها بعد از چندين روز شکل پا را مي گيرد و به اصطلاح کفش جا باز خواهد کرد وبعد از چند روز استفاده از اين کفش ها آسان تر خواهد شد.

جدولي وجود دارد که اندازه طول پا براساس ميليمتر است و سايز کفش هاي اسکي بر اساس جدول مذکور تخمين زده خواهد شد (mondopoint) ، بنابراين قبل از برگزيدن کفش بايد طول پايتان را اندازه بگيريد.به همين دليل تعدادي خط کش خاص در فروشگاه هاي لوازم اسکي وجود دارد که با آن طول کف پا را اندازه گيري مي کنند و بر مبناي آن سايز کفش را بر مي گزينند.
هر کارخانه ساخت کفش سايزبندي کفش هاي خاص خود را دارد و براي اينکه از خطا در برگزيدن سايز کفش اجتناب کنيد، خط کش اندازه گيري خاص همان کارخانه را مورد استفاده قرار دهيد.

براي اينکه ارتباط ميان پا و کفش به حداقل خود برسد و انتخاب سايز بهتر و دقيق تر صورت گيرد، در زمان برگزيدن کفش اسکي جوراب نازک بپوشيد.لايه هاي مختلف موجود در کفش هاي اسکي که امروزه توليد مي شوند، گرمايش پا را تامين مي کنند و از اين لحاظ نگران گرماي پا در هنگام پوشيدن جوراب نازک براي کفش اسکي نباشيد.
ساير فاکتور هاي نتخاب سايز اين گونه کفش ها، اندازه عرض پنجه پا است. توسط همان خط کش اندازه گيري مخصوص طول پا که بر حسب ميليمتر است مي توان عرض پنجه پا را نيز اندازه گرفت و تخمين زد، مانند اندازه طول پا، کارخانه هاي توليد سايز خاص خود را دارند و مطابق با استاندارد نيست.
بر اين اساس کفش ها به سه نوع last باريک(97-98) ، متوسط(100) و پهن (102-10?) دسته بندي مي شوند. کفش هاي اسکي که last باريک دارند، کفش هاي اسکي مسابقه مي باشند و افرادي که مسابقه مي دهند و داراي پنجه پاي پهن هستند و با اين گونه کفش هاي اسکي مسابقه اي مشکل دارند بايد به متخصص کفش مراجعه کنند تا براي آنها تدابيري صورت گيرد.
معمولا پاي راست افرادي که راست پا هستند از پاي ديگر بزرگتر است که در هنگام برگزيدن سايز کفش اسکي بايد اين تفاوت در نظر گرفته شود و سايز را بر حسب پاي کوچکتر انتخاب کنند زيرا پس از مدت زماني که از کفش استفاده کردند فوم شکل پا را مي گيرد و پاي بزرگتر با فوم هماهنگ خواهد شد.
براي انتخاب کفش جوراب هاي نازک و سنتزي را بپوشيد نه جوراب هايي که ضخيم و نخي هستند. کفش را در عصر و شب انتخاب کنيد زيرا در طول روز پا ورم خواهد کرد. اگر عدد درست در زمان اندازه گيري سايز پا در خط کش مخصوص اين کار، يفت نشد، سايز را به سمت عدد پايين تر انتخاب کنيد.
کفش اسکي که سايز و فلکس متناسبي دارد باعث مي شود تا شما تعادل خود را بهتر بدست آوريد که اين باعث بهتر شدن کنترل اسکي ها خواهد شد.انتخاب کفش اسکي با سايز بزرگتر باعث خواهد شد تا پا درون کفش حرکت کند و اين باعث مي شود تا کيفيت اسکي کردن کاهش يابد، نخستين راه حلي که به ذهن مي رسد براي کفش بزرگتر، محکم تر بستن بند کفش است اما اين راه حل نامناسبي است همانند انتخاب شلوار بزرگ و بستن محکم با کمربند که ساير بخش هاي شلوار اندازه نخواهند بود.
لزوماً کفشي که براي پاي دوستتان ايده آل و مناسب و اندازه است، همان کفش در پاي شما همانگونه نخواهد بود، زيرا چالت پايتان با هم متفاوت است.
نکته : وجود هرگونه برآمدگي در انگشت شست، قوز شست ، انحراف انگشت پا ، بلند بودن انگشت وسط پا باعث دشوار شدن برگزيدن کفش خواهد شد و قبل از برگزيدن کفش با سايز بزرگتر از فردي که متخصص کفش است ممشاوره بگيريد.

فلکس کفش اسکي
برگزيدن درست کفش و فلکس کفش در کيفيت فعاليت اسکي که شما مي کنيد نقش خواهد داشت و ارتباط بدنتان با اسکي توسط کفش صورت مي گيرد.
معني فلکس کفش : معناي عملي فلکس کفش اينگونه است، مقداري که قسمت بالايي کفش اسکي مي تواند به سمت جلو خم شود. با مقدار انعطاف پذيري لايه بيروني، لست و يا عرض، انعطاف اتصالات کفش، قدرت بند کفش و خم شدن بخش بالاي کفش به سمت جلو و همچنين زوايه ي قرار گرفتن ساق کفش به نسبت قسمت زيري کفش، مقدار فلکس مشخص مي شود که بر حسب عدد شماره گذاري انجام مي شود.
اعداد فلکس از ?0 تا 130 است که 130 براي کفش هاي اسکي مسابقه است.
اعدادي بر روي کفش قرار دارند که فلکس کفش را مشخص مي کنند و اعداد مذکور مطابق با استاندارد مخصوصي اعلام نخواهند شد و بر حسب گزارش هاي حاکي از توليد هر کفش در آن کارخانه ي توليد کننده مي باشد. بنابراين فلکس اعلام شده يک شرکت با فلکس اعلام شده ي شرکت ديگر متفاوت است.
پوشيدن کامل کفش و خميده کردن ساق پا به سمت جلو و مقايسه فلکس کفش هاي اسکي يکي از بهترين راه ها براي اين است که ميزان و مقدار فلکس کفش تشخيص داده شود.
دشواري لايه خارجي پلاستيکي و عرض کفش يا همان last دو تا از فاکتور هاي مهم واصلي ترين فاکتورها ي تعيين کننده فلکس کفش است. بنابراين اگر کفشي داراي عرض کمتري باشد آن کفش خشک تر است و داراي انعطاف پذيري کمتري مي باشد. به طور مثال: کفشي که عرضش 98 است و فلکس آن 100 است نسبت به کفشي که فلکس 120 دارد و عرض 102، خشک تر مي باشد.
روش اسکي و سطح اسکي و وزن و قد عوامل موثر در انتخاب فلکس کفش مي باشند. وزن و قد در انتخاب و برگزيدن فلکس کفش نقش بسياري دارند براي مثال فردي که وزني زياد و قدرت بدني کم دارد نسبت به فردي که قدرت بدني بيشتر و وزن کمتري دارد به فلکس کفش بالاتري نياز دارد.
به طور کلي، سه نوع فلکس به صورت جداگانه براي آقايان و بانوان ارائه مي شود.
انتخاب صحيح فلکس کفش
اينکه برگزيدن درست فلکس کفش فقط استفاده عدد هاي فلکس کفش و جدول تقسيم بندي نيست و اين ها فقط کفش هاي اسکي را به دسته بندي هايي براي برگزيدن کفش مناسب تر از بين انواع مختلف کفش محدود خواهند کرد، را مورد توجه قرار دهيد.
مقدار فلکس کفش علاوه بر دشواري لايه پلاستيکي، به موارد ديگري از جمله ضخامت لايه بيروني، قدرت اتصالات،تعداد بند ها، زاويه قرارگيري ساق کفش و شکل طراحي کفش وابسته است.
خلاف افکار مردم، ميزان خم کردن پا به سمت جلو يکي از اصول براي انتخاب فلکس مناسب است و همچنين زاويه قرارگرفتن ساق نسبت به پنجه کفش نيز داراي اهميت است.
افرادي که در اسکي ماهر هستند نياز به کفشي دارند که دقيق و سرعتي باشد و کفش هايي که فلکس بالاتري دارند دقت عملکرد بيشتري نيز دارا هستند، در برابر اين، کفش هايي که فلکس پايين تري دارند نرم تر هستند و فشار بيشتري را جذب خواهند کرد.
برخلاف تفکر عموم ، انتخاب فلکس مناسب بر اساس ميزان خم کردن پا به جلو مي باشد و زاويه قرارگيري ساق کفش نسبت به پنجه کفش مهم مي باشد.
کفشي که متناسب و اندازه پايتان است نسبت به کفشي که برايتان بزرگ است در منتقل کردن نيرو به اسکي تاثير بيشتري دارد.

پاييين آمدن تکيک از نتايج عدم مناسب بودن فلکس کفش با چوب اسکي شما است.همينطور فلکس کفش بايد بر حسب توانايي هاي شما برگزيده شود.
کم شدن محدوديت حرکتي ساق پا به جلو و عقب از نتايج انتخاب کفش با فلکس بالا است و محدوديت و نداشتن قدرت لازم براي خم شدن ساق ها از نتايج انتخاب کفش اسکي با فلکس نا مناسب است و همچنين باعث خواهد شد وزن به سمت عقب اسکي باز بيافتد. بنابر اين انتخاب نادرست فلکس کفش اسکي باعث وزن عقب در اسکي باز ها خواهد شد. به همين علت فلکس کفش اسکي را بر حسب توانايي هاي فردي و بيومکانيک بدني هر فرد بايد انتخاب نمود.
ساير اسکي باز ها داراي تواناسس بالا در انتقال وزن به جلو عقب خواهند بود و در اين صورت کفش داراي فلکس بالا، محدود کننده حرکت هاي زياد تر از اسکي باز به جلو و عقب است و ثابت بيشتر اسکي ها در حين حرکت را در پي خواهد داشت.
شرکت سازنده
با توجه به اينکه ورزش اسکي، يک ورزش خاص و غير همگاني است، از اين رو شرکت هاي زيادي در زمينه توليد تجهيزات مرتبط با آن فعاليت نمي کنند.هرکدام از شرکت هايي که در اين زمينه فعال هستند، توانسته اند با ارائه محصولات خود، نظر بخشي از مشتريان را جلب کند. محصولات اين شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار يافت مي شوند و از کيفيت مطلوبي برخوردارند.
komperdell ، Northwave ، kessler ، Drake ، Volkl و … از مطرح ترين برند هاي زمينه توليد کفش اسکي هستند.
قيمت
شرکت هايي که در زمينه توليد کفش اسکي فعاليت مي کنند، محصولات خود را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند. برخي از عوامل موثر در قيمت عينک اسکي عبارتند از سايز کفش، جنس کفش، سطح حرفه اي بودن کفش، شرکت سازنده و… . به طور کلي، اين محصولات در بازار و نيز در فروشگاه هاي مجازي با قيمتي حدود 200 هزار تومان تا 1 ميليون تومان به فروش مي رسند.
يکي از نکات مهم در خريد تجهيزات اسکي، اين است که محصول مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي معتبر تهيه کنيد و نيز در هنگام خريد به اصالت برند کالا توجه داشته باشيد. چنانچه وسايل ورزشي مثل کفش اسکي، فاقد استاندارد هاي لازم باشد، ممکن است در هنگام انجام ورزش سلامت شما را با خطر مواجه کند. پس کيفيت کالا را همواره به عنوان يک اصل در نظر داشته باشيد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

16 − 4 =