نکات و راهنمای خرید اینترنتی کفپوش خودرو

راهنماي خريد کفپوش خودرو
1397/8/10 – 3:44 بعد از ظهر

اغلب هنگام صحبت راجع به کفپوش‌هاي خودرو، کاربرد اين لوازم جانبي در زيباسازي اتاق داخلي خودرو نکته‌اي است که کمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد. شايد کفپوش‌ها براي مسافران تنها بخشي از لوازم جانبي هر خودرو باشند، اما يک راننده از تفاوتي که هنگام استفاده از کفپوش‌هاي مناسب در زيبايي و نظافت اتاق داخلي ايجاد مي‌شود، به خوبي آگاه است.
در اين مقاله قصد داريم ضمن معرفي بيشتر کفپوش خودرو، راهنماي خريد آن را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد کفپوش براي خودروي خود را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا انتهاي اين مقاله همراهي کنيد.

مزاياي استفاده از کفپوش خودرو
کفپوش در پايين‌ترين قسمت داخلي کابين خودرو قرار مي‌گيرد و در زيبايي هر چه‌ بيشتر اتاق خودرو نقش مؤثري ايفا مي‌کند و از جمله لوازم مازاد خودرو به شمار مي‌رود که شامل انواع مختلفي است، از جمله وظايف آن مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
شکيل کردن خودرو
جلوگيري از وارد آمدن آسيب به پوشش کف خودرو
آسان کردن کار نظافت خودرو
مانند فرش خانه عمل مي‌کند و علاوه بر زيباتر کردن کابين، موجب کثيف نشدن آن مي‌گردد (شست و شوي آن‌ها به راحتي با خارج کردن‌شان از ماشين انجام مي‌گيرد).
کار جارو زدن کف کابين خودرو را آسان مي‌کند؛ بخش عمده‌اي از آشغال‌ها روي فرش جمع مي‌شوند.
کفپوش‌هاي خودرو مانع از نفوذ گرد و غبار و زباله‌هاي مختلف به کف خودرو مي‌شوند.
در صورت ضد آب بودن، مانع نفوذ مايعات مي‌شوند و اگر جاذب مايعات باشند با جذب آن‌ها، نفوذ مايع به کف اورجينال خودرو را به تأخير مي‌اندازند.

انواع کفپوش‌ها
به طور کلي کفپوش‌ها به دو دسته تقسيم مي‌شوند:
يک سره:
براي نصب کفپوش‌هاي يک سره لازم است تمام صندلي‌ها و کنسول زير آرنجي باز شوند. کفپوش روي موکت فابريک خودرو قرار مي‌گيرد؛ بنابراين ديگر هيچ نگراني در مورد کثيف شدن موکت، از دست دادن پرز، خيس شدن و … وجود ندارد. البته طي چند سال اخير در بعضي خودروهاي توليد داخل از کفپوش پلاستيکي به صورت استاندارد استفاده مي‌شود و ديگر نياز چنداني به کفپوش‌هاي يک سره نخواهند داشت.

چند تکه:
استفاده و کاربرد کفپوش‌هاي چند تکه راحت‌تر بوده و مرسوم‌تر مي‌باشند. اصولاً اين کفپوش‌ها براي يک خودروي 4 درب، به صورت 3 تا 5 تکه توليد مي‌شوند که دو تکه کفپوش براي سرنشينان جلو و سه يا يک تکه کفپوش براي سرنشينان عقب در نظر گرفته شده است. توليد آن‌ها در انواع تخت يا لبه‌دار با کاربردهاي متفاوت صورت مي‌گيرد.
پارامترهاي مهم در انتخاب کفپوش مناسب
پارامترهايي مانند جنس و نوع طراحي در انتخاب کفپوش‌‌ داراي اهميت زيادي هستند؛ زيرا به دليل تماس مداوم با پاي سرنشينان خودرو ممکن است دچار فرسايش زود هنگام شود. ساختار کفپوش‌ها بايد پلاستيکي يا چرمي باشد تا علاوه بر انعطاف بسيار بالا، از مقاومت بالايي در برابر ساييدگي و خوردگي برخوردار شود.

جنس کفپوش‌ها
کفپوش‌هاي داخل بازار جنس‌هاي مختلفي دارند. براي مثال نمونه‌هاي لاستيکي، مرسوم‌ترين نوع کفپوش هستند که داراي وزن سنگيني مي‌باشند. نمونه‌هاي لبه‌دار لاستيکي عمدتاً ساختاري سفت و کم ارتجاع دارند. اما نمونه‌هاي مرغوب‌تر با ساختار نرم‌تر، بر روي پستي بلندي‌هاي کف اتاق خودرو خيلي بهتر قرار مي‌گيرند. نمونه‌هاي پارچه‌اي اصولاً از پارچه‌هاي موکت‌مانند و ضخيم توليد مي‌شوند، عمدتاً داراي ظاهر بهتري هستند اما خيلي زود کثيف شده و دير خشک مي‌شوند. با شست و شوي اين کفپوش‌ها و قرار گرفتن داخل خودرو بدون اينکه کامل خشک شوند، با گذشت چند روز بوي بدي مي‌گيرند که سرنشينان را اذيت مي‌کند. اين نوع کفپوش‌ها در مجموع حس بهتري به سرنشين القا مي‌کنند. بسياري از خودروهاي لوکس با اين نوع کفپوش‌ها به بازار عرضه مي‌شوند.
در ادامه توضيحات کامل‌تري درباره جنس کفپوش‌هاي مختلف ارائه مي‌گردد.
کفپوش‌هاي پشت نمدي:ارزان‌ترين و در دسترس‌ترين کفپوش‌ها، کفپوش‌هاي فابريک هستند. معمولاً در زير اين کفپوش‌ها لايه‌اي از پلاستيک قرار دارد که از لغزش کفي در داخل خودرو جلوگيري مي‌کند. اين کفپوش‌ها رنگ‌ها و طرح‌هاي متنوعي دارند و معمولاً سايز خاصي نداشته و مي‌توان از آن‌ها داخل همه خودروها استفاده نمود. حتي مي‌توان اين کفپوش‌ها را به صورت روزانه از خودرو خارج و تميز کرد. البته اين کفپوش‌ها با گذشت زمان فرم خود را از دست داده، شل مي‌شوند و ممکن است در داخل خودرو سر بخورند. عمر اين کفپوش‌ها نسبت به ساير کفپوش‌هاي خودرو کوتاه‌تر است و در مغازه‌هاي وسايل جانبي خودرو به آساني يافت مي‌شوند. در نهايت مي‌توان گفت کفي‌هاي پشت نمدي رنج‌آورترين نوع کفپوش در طول عمر خودرو به شمار مي‌روند.
کفپوش‌هاي لاستيکي:ساده‌ترين، ارزان‌ترين و بادوام‌ترين کفپوش در دسترس براي خودرو، کفپوش‌هاي لاستيکي مي‌باشند. اين کفپوش‌ها زير پا سر مي‌خورند اما به هيچ وجه به پدال‌هاي خودرو گير نمي‌کنند و هنگام رانندگي امنيت را تأمين مي‌نمايند؛ همچنين مانع ورود رطوبت به داخل خودرو مي‌شوند. رنگ‌هاي تيره‌ کفپوش‌هاي لاستيکي با اينکه ضد آب هستند، گرد و خاک را جذب مي‌کنند و نبايد انتظار داشت که به درستي کف خودرو قرار گيرند.
کفپوش‌هاي وينيلي (مناسب براي تمامي فصول):اين نوع کفپوش‌ها براي همه فصول سال مناسب هستند و از لايه‌ ضخيمي از وينيل (نوعي پلاستيک) که بسيار بادوام‌تر از کفپوش‌هاي لاستيکي است، ساخته شده‌اند و با داشتن لبه‌هاي ارتفاع‌دار مانع ورود آب به داخل خودرو مي‌شوند. همچنين گرد و خاک و کثيفي به داخل خودرو نفوذ نمي‌کند. اين نوع کفپوش‌ها در کف خودرو ميخکوب شده، زير پا سر نمي‌خورند و به طور گسترده قابل دسترس مي‌باشند.
کفپوش‌هاي تمام نمدي و موکتي:جنس اين کفپوش‌ها از نمد بوده، با رنگ‌ها و طرح‌هاي متعددي در دسترس هستند و کاملاً فيت و مناسب خودرو مي‌باشند. جذب کامل و آسان آب، گرد و خاک و گل بهترين ويژگي کفپوش‌هاي نمدي است. اما نسبت به ساير کفپوش‌ها به شستشوي بيشتري نياز دارند.
کفپوش‌هاي نمدي جاذب آب بوده، با گرفتن کامل گرد و خاک و گل و لاي به خود، به خوبي زير کفش را تميز مي‌کنند. کفپوش‌هاي نمدي مشابه زيرپايي‌هاي پشت درب خانه‌ها هستند و طراحي آن‌ها هم با همين هدف صورت گرفته است.
کفپوش‌هاي سه ‌بعدي:گران‌ترين و ممتازترين کفپوش‌هاي موجود در بازار، کفپوش‌هاي سه‌ بعدي هستند و به خودرو نماي زيبايي مي‌دهند. اين کفپوش‌ها جزو محصولات جديد بوده و هميشه در مورد محصولات جديد بازار شک و شبهه وجود دارد. طراحي و توليد اين کفپوش‌ها معمولاً در سه رنگ مشکي، طوسي و کرم انجام مي‌شود. غالباً ضد آب بوده و مانند لايه‌اي محافظ مانع نفوذ هر گونه گرد و غبار و مايعات به کف اورجينال خودرو مي‌شوند. تميز کردن آن‌ها بسيار ساده بوده و دردسر زيادي ايجاد نمي‌کنند. طراحي دقيق و سه بعدي اين کفپوش‌ها برترين ويژگي آن‌هاست و باعث مي‌شود که در استفاده از پدال‌هاي خودرو مزاحمتي به وجود نيايد، در کف خودرو جابه‌جا نشده و سر نخورند.
کفپوش‌هاي سه بعدي با کيفيت‌هاي مختلفي در جنس‌هاي پلاستيکي و چرمي براي تمام خودروها موجود است. ديواره بلند اين کفپوش‌ها ويژگي منحصر به فرد بسياري از آن‌ها بوده که علاوه بر اينکه از نفوذ آب به کف خودرو جلوگيري مي‌کند، ظاهري زيبا نيز به آن مي‌دهد؛ همچنين به دليل چند تکه بودن، به آساني قابليت نصب و جداسازي دارد.
نمونه‌هاي پلاستيکي زيبايي چنداني ندارند اما دوام بيشتري داشته و در برابر سايش مقاوم‌تر هستند. نمونه‌هاي چرمي شکيل‌تر بوده و با داشتن رنگ‌هاي مشکي و قهوه‌اي، قابل هماهنگي با تودوزي خودرو مي‌باشند. توليد کفپوش‌هاي چرمي سه بعدي با کيفيت‌هاي چرم مختلف انجام مي‌گيرد و علاوه بر چرم، داراي لايه داخلي متفاوتي نيز هستند که در برخي موارد در داخل آن‌ها از مقوا استفاده شده که در اثر تا شدن مقاوم نبوده و تغيير شکل خواهد داد؛ در نمونه‌هاي با کيفيت از نوعي پلاستيک که خاصيت انعطاف‌پذيري بالايي دارد، استفاده شده است که به مراتب در دراز مدت کيفيت بهتري خواهد داشت و فرم خود را حفظ خواهد کرد.
اندازه کفپوش‌ها
اصولاً توليد کفپوش‌هاي به اصطلاح يونيورسال (که قابل استفاده براي بسياري از خودروها است) در سايزهاي استاندارد انجام مي‌گيرد. اما بعضي از آن‌ها لبه‌هايي دارند که مي‌توان با برش دادن آن‌ها، کفپوش را همسايز خودرو نمود. برخي برندهاي توليدکننده کفپوش، بر اساس قالب اتومبيل‌هايي خاص، محصولاتي به بازار عرضه مي‌کنند که بدون هيچگونه دردسري روي کف کابين قرار مي‌گيرند.
نکات مهم در خريد کفپوش خودرو

تا جاي ممکن از کفپوش‌هاي مناسب براي کليه خودروها اجتناب کنيد.
در منزل با استفاده از تکه‌هاي نمد و موکت به‌ جا‌مانده از تغيير دکوراسيون مي‌توان کفپوش‌هاي نمدي و موکتي تهيه نمود يا مقداري نمد يا موکت را به ابعاد مناسب کف خودرو برش زد.
در صورت جاذب مايعات بودن کفپوش‌ها و قرار گرفتن آن‌ها به مدت زيادي در کف خودرو ممکن است کف خودرو دچار پوسيدگي شود.
اگر کفپوش خودرو در زير پا سر مي‌خورد و جابه‌جا مي‌شود بايد آن را تعويض نمود، زيرا مي‌تواند با درگير کردن پدال‌ها موجب اتفاقات ناخوشايندي مانند تصادفات جاده‌اي شود.

مشکلات ايجاد شده به دليل استفاده از کفپوش نامناسب
استفاده از کفپوش نامناسب ممکن است مشکلات زير را به دنبال داشته باشد:
بروز مشکلات مداوم جابه‌جايي زيرپايي و جمع شدن کفپوش زير پدال‌ها
سوراخ شدن کفي بعد از مدت کوتاه بر اثر جسم تيز (مثلاً کفش پاشنه بلند)
خاکي و کثيف شدن موکت کف به خاطر اينکه کفپوش به وظيفه‌اش درست عمل نمي‌کند.
موکت کف ماشين در صورت ريختن مايعات سريع خيس شده و تا خشک شدن آن احتمالاً بايد بوي بدي را تحمل کرد. اگر مايعي که در کف ماشين ريخته، شير باشد و نتوان زود آن را پاک کرد، شايد ديگر هيچ راهي براي رفع بوي بد پيدا نشود.

شرکت سازنده
شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه کفپوش خودرو ، فعال هستند. بابل، سانا، آذر فرش، ديجي يدک، ام پي، بي ام دبليو، المپيا، لاستيک گيلان و … از مشهورترين برند هاي اين زمينه هستند.
هرکدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولاتي، نظر بخشي از مشتريان را به خود جلب کند. محصولات اين برند ها، از کيفيت مطلوبي برخوردارند و هم اکنون در بازار به به وفور يافت مي شوند.
قيمت
عوامل مختلفي نظير نوع کفپوش، نوع خودروي مورد استفاده، شرکت سازنده، جنس کفپوش و … در تعيين قيمت اين محصولات موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين محصولات بين 100 هزار تومان تا 2 ميليون تومان است.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

یازده + شش =