نکات و راهنمای خرید اینترنتی کلاه شنا

راهنماي خريد کلاه شنا

کلاه شنا در درجه اول نقش يک نوع محافظ را دارد که در برابر مواد ضد عفوني‌کننده موجود در آب استخر (مانند کلر موجود در آب) از مو و پوست سر (مخصوصا افرادي که داراي موهاي خشک هستند) محافظت مي‌کند. همچنين کلاه شنا اصطکاک آب با سر را کاهش مي‌دهد و با هدايت آب به اطراف و ايجاد شکاف در آب، موجب افزايش سرعت حرکت شناگر مي‌شود. انتخاب يک کلاه شنا مي‌تواند دشوار باشد. کلاه‌هاي شنا در رنگبندي، اندازه، اشکال و جنس‌هاي متنوع توليد و به بازار عرضه مي‌شوند. با وجود بالا نبودن قيمت کلاه شنا، در صورتي که قبل از رسيدن به يک انتخاب مطمئن و مناسب، اقدام به خريد و امتحان کلاه‌هاي متعدد کنيد، مخارج شما بالا خواهد رفت.
در اين مقاله راهنماي خريد کلاه شنا را براي شما تهيه کرده ايم و قصد داريم با ارائه توضيحات کاملي درباره اين محصولات، شما را بيشتر با آن ها آشنا کنيم. چنانچه قصد داريد کلاه شنا خريداري کنيد، پيشنهاد مي کنيم تا انتهاي اين مقاله ما را همراهي کنيد تا با اطلاع کامل از اين محصول خريد خود را انجام دهيد.

اهميت استفاده از کلاه شنا
يک اشتباه متداول که مردم در مورد هدف طراحي کلاه‌هاي شنا دارند اين است که بسياري از آن‌ها فکر مي‌کنند کلاه شنا به منظور خشک نگه‌داشتن موهاي شناگر توليد شده است. بايد توجه کرد که کلاه شنا قادر به ايجاد يک لايه ضد آب در اطراف سر نيست و هميشه مقداري آب به داخل کلاه نفوذ مي‌کند. تنها راه خشک نگه داشتن موها اين است که همراه با پوشيدن اين کلاه هنگام شنا هميشه سر خود را بيرون از آب نگه داشت؛ براي مثال شناي پروانه مي‌تواند اينگونه باشد.
چرا بايد يک کلاه شنا به سر داشته باشيم؟
دلايل متعددي براي پوشيدن يک کلاه شنا وجود دارد؛ از جمله اين دلايل مي‌توان به موارد زير اشاره کرد: کلاه شنا از موها در برابر کلر موجود در استخرها محافظت مي‌کند.
موجب دور نگه‌داشتن موهاي بلند از صورت و چشم‌ها مي‌شود.

سر را گرم نگه مي‌دارد (اين ويژگي در صورتي که کلاه شنا از جنس نئوپرين باشد؛ مناسب شنا کردن در آب سرد و استخرهاي روباز است).
به تشخيص وجود يک شناگر در آب کمک مي‌کند، مخصوصاً اگر خطر برخورد با قايق يا افراد ديگر وجود داشته باشد.
استفاده از کلاه در بيشتر استخرها اجباري است، زيرا ريزش مو موجب مسدود شدن فيلترهاي آب استخر مي‌شود (اگر کچل هستيد، اين قانون شامل شما نمي‌شود).
کلاه شنا به شناي سريعتر کمک مي‌کند؛ اين ويژگي در مسابقات حرفه‌اي اهميت زيادي دارد.
امروزه بعضي شناگران حرفه‌اي از دو کلاه شنا به طور همزمان استفاده مي‌کنند: يک کلاه‌ براي پوشاندن موها و کلاه ديگر بالاي عينک شنا به اين منظور که هم عينک و هم کلاه ديگر را سر جاي خود محکم نگه داشته و از قدرت کشش آب بکاهد.
انواع جنس کلاه شنا
کلاه شناي لاتکس
استفاده از اين جنس کلاه‌‌ها از سال 1920 وجود داشته است. دوام زيادي دارند و هنوز شناگران حرفه‌اي براي مسابقات از آن‌ها استفاده ‌‌‌‌مي‌کنند. تنوع رنگي در اين کلاه‌‌ها وجود ندارد. يکي از مزيت‌هاي اين کلاه‌‌ها اين است که قابليت نوشتن روي آن‌ها با ماژيک مخصوصا در جاهاي شلوغ که احتمال دارد گم شوند، وجود دارد. از ويژگي‌هاي مثبت ديگر اين کلاه‌ها، مراقبت کامل از موها در مقابل کلر آب استخر است. يکي از معايب آن‌ها سختي در پوشيدن و درآوردن آن‌ها و همچنين حساسيت برخي افراد به جنس لاتکس (اين کلاه به هيچ وجه براي آن‌ها مناسب نيست) مي‌باشد.
کلاه شناي سيليکوني
يک کلاه شناي مرغوب داراي جنس سيليکوني ‌است. اين کلاه‌ها جزو معروف‌ترين و پرمصرف‌ترين کلاه‌هاي شنا مي‌باشند و براي کساني که نسبت به لاتکس آلرژي دارند، بسيار مناسب‌اند. داراي قيمت بالاتري نسبت به ديگر کلاه‌‌ها هستند. در رنگ‌هاي بسيار متنوعي عرضه مي‌شوند که برخي از آن‌ها داراي ترکيبي از رنگ‌هاي متفاوت‌اند. از موها به خوبي در برابر آب استخر و آلودگي‌ها محافظت ‌‌‌‌مي‌کنند. پوشيدن و درآوردن آن‌ها راحت بوده اما ممکن است از سر سُر بخورد يا بيرون بيايد.

کلاه شناي ليکرا (لاکرا يا لايکرا)
مزيت کلاه شناي جنس ليکرا نسبت به دو کلاه شناي قبلي، راحت‌تر پوشيدن و درآوردن آن است. جنس اين کلاه‌ها از جنس خود لباس شناست و شکل پوشش فرد را به گونه‌اي تغيير مي‌دهد که گويي يونيفرم به تن دارد. جنس ليکرا داراي مقاومت بيشتري نسبت به جنس سيليکون و لاتکس است. عيب آن نسبت به دو جنس ديگر، ‌‌ميزان لغزندگي آن است. عيب ديگر آن اين است که خاصيت ضد آبي آن زياد نيست و احتمال مرطوب شدن موها وجود دارد. البته نمونه‌هايي از اين کلاه که ضد آب هستند، نيز موجود مي‌باشد. اين نوع کلاه‌ها تقريبا گران هستند.
کلاه شناي سيليکون و ليکرا
کلاه شناهايي از ترکيب جنس‌هاي مختلف نيز موجود مي‌باشند، مثل کلاه شنايي که ترکيبي از جنس سيليکون و ليکراست. اين کلاه سبک بوده و به سرعت خشک مي‌شود. هم براي کساني که تفريحي شنا ‌‌‌‌مي‌کنند و هم کساني که به طور حرفه‌اي شنا ‌‌‌‌مي‌کنند، مناسب مي‌باشد. همچنين اين کلاه موهاي بلند را هم مي‌پوشاند و ضد آب است. در واقع يکي از بهترين انواع کلاه‌ها، اين نوع ترکيبي است؛ زيرا هم زمان مزاياي جنس سيليکون و لايکرا را داراست.
انواع سايزبندي کلاه ‌هاي شنا
بچه‌ها بايد حتما از کلاه شناي مخصوص خودشان استفاده نمايند؛ زيرا کلاه‌هاي بچه‌گانه شکل و اندازه کاملا متفاوتي نسبت به انواع کلاه بزرگ ترها دارند. کلاه‌هاي شناي طراحي شده براي کودکان در مقايسه با ساير کلاه‌ها کوچک تر هستند. واضح است که بايد براي کودکان اين نوع کلاه ‌ها را انتخاب کرد. دو نوع کلي کلاه‌ شنا مخصوص بزرگترها طراحي شده که يکي مخصوص موهاي بلند و ديگري براي موهاي کوتاه مناسب است. هنگام خريد کلاه شنا براي داشتن انتخابي مناسب‌تر بايستي فرد به اندازه مو هاي خود توجه کند.
کلاه‌هاي شنا با سايز متوسط مناسب بزرگسالان با موهاي کوتاه مي‌باشند. اين محصولات با بيشتر فرم‌هاي سر تناسب پيدا کرده، به راحتي کشش مي‌يابند و با اندازه سر هر فردي تطابق پيدا مي‌کنند.
کلاه‌هاي شناي طراحي شده براي افراد با موي بلند معمولا داراي يک يا دو اينچ طول بيشتر هستند تا موها به راحتي داخل کلاه قرار ‌گيرد؛ اما در بعضي مواقع به علت بلند بودن بيش از حد موي فرد، کلاه ليز خورده و از سر خارج مي‌شود. چنانچه کلاه شنا قادر به پوشاندن تمام موهاي فرد نباشد، او بايد قبل از پوشيدن آن، موهاي خود را در يک کلاه توري يا نخي سبک جمع کرده و سپس کلاه شنا را روي سر بگذارد.

در سطح کلاه‌هاي شناي حبابي، شکل‌هايي مانند حباب طراحي شده است؛ اين کلاه‌ها مانند کلاه ايمني هستند. در صورت داشتن موهاي بلند، اين کلاه بهترين پوشش براي سر را فراهم مي‌کند. اما همه علاقه‌ مندان به شنا ظاهر اين نوع کلاه‌ها را نمي ‌پسندند.
شرکت سازنده
شرکت هاي گوناگوني در عرصه توليد و عرضه کلاه شنا، مشغول فعاليت هستند. هر کدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولات خود، نظر بخشي از مشتريان را جلب کند.
برخي از برند هاي مطرح در زمينه توليد کلاه شنا عبارتند از اسپيدو، زاگز، کرسي، آرنا، هد، آکوا اسفير، آروپک، واته، آديداس، ام پي، فاکس، فونيکس، تير، مد ويو، زد ايکس، جيلانگ ، اينتکس، بکو، سوانز ، فينيس و … .محصولات اين شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار يافت مي شوند و از کيفيت مطلوبي برخوردارند.
قيمت
شرکت هايي که در زمينه توليد کلاه شنا فعال هستند، محصولات خود را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند. برخي از عوامل موثر در قيمت کلاه شنا عبارتند نوع کلاه، جنس کلاه، سايز و انعطاف پذيري، شرکت سازنده و… . به طور کلي، اين محصولات در بازار و فروشگاه هاي مجازي با قيمتي حدود 20 هزار تومان تا 300هزار تومان به فروش مي رسند.
از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است مورد توجه قرار دهيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر به گزينه مورد نظر خود دست پيدا کنيد.
يکي ديگر از نکات مهم در خريد کلاه شنا، اين است که محصول مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي معتبر تهيه کنيد و نيز در هنگام خريد به اصالت برند کالا توجه داشته باشيد. چنانچه وسايل ورزشي مثل کلاه شنا فاقد استاندارد هاي لازم باشد، ممکن است در هنگام انجام شنا، از کيفيت و کارآيي لازم برخوردار نباشند و براي شما دردسرساز شوند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

7 − 5 =