نکات و راهنمای خرید اینترنتی ECU

يکي از اصلي‌ترين بخش‌هاي خودروهاي مدرن کامپيوتر خودرو يا ECU مي‌باشد. اين بخش مانند مغز انسان وظيفه کنترل و هماهنگي بخش‌هاي مختلف خودرو را بر عهده دارد. با پيدايش اولين خودروهاي انژکتوري اين کامپيوتر کوچک در طراحي خودروها مورد استفاده قرار گرفت. با استفاده از سنسورهاي موجود در همه قسمت‌هاي خودرو، ECU قادر است از وضعيت خودرو و عملکرد آن گزارش کاملي به دست آورده و شرايط اتومبيل را مورد بررسي قرار دهد. با از کار افتادن يا بد کار کردن ECU به هر دليلي، خودرو نيز از کار مي‌افتد و ديگر توانايي حرکت نخواهد داشت. در ادامه قصد داريم با معرفي بخش هاي مختلف ECU راهنماي خريد آن را به شما ارائه کنيم، با ما همراه باشيد.

ECU چيست؟
کامپيوتر خودرو قطعه‌اي الکترونيکي مي باشد و ECU به معناي واحد کنترل الکترونيکي (Electronic Control Unit) است. اين قطعه وظيفه کنترل و هماهنگي بخش‌هاي مختلف يک خودروي انژکتوري را برعهده دارد. هر ECUتعدادي سنسور در قسمت‌هاي مختلف خودرو و موتور دارد که در رابطه با نحوه کارکرد خودرو اطلاعاتي را به ECU مخابره مي‌کند. همچنين عمل بعضي سنسورها با دستور مستقيم کامپيوتر خودرو صورت مي‌گيرد و در صورت درست کار نکردن کامپيوتر، اين سنسورها از کار خواهند افتاد. با بيشتر شدن تعداد اين سنسورها، کامپيوتر از شرايط موتور درک بهتري پيدا کرده و مي‌تواند در تشخيص شرايط بحراني کارکرد موتور بهتر عمل کند.
قسمت‌هاي مختلف هر ECU
هر کامپيوتر خودرو شامل بخش‌هاي مختلفي است که هر کدام در کنترل خودرو وظيفه خاصي را انجام مي دهد. به طور معمول هر کامپيوتر خودرو از قسمت‌هاي زير تشکيل شده است:• مبدل‌هاي آنالوگ به ديجيتال
• خروجي‌هاي ديجيتال سطح بالا
• مبدل‌هاي ديجيتال به آنالوگ
• کانديشنر سيگنال و ميکروچيپ ارتباطي
اين بخش‌ها با هماهنگي يکديگر وظيفه کنترل و چک کردن سنسورهاي مختلف خودرو را بر عهده دارند.
سنسورهاي مختلف کامپيوتر خودرو
همانطور که اشاره شد وظيفه هر ECU، کنترل سنسورهاي مختلف خودرو مي‌باشد. معمولاً هر خودرو شامل تعدادي سنسور اصلي است که برخي از آن‌ها عبارتند از:• سنسور اکسيژن
• سنسور فشار داخل مانيفولد يا MAP
• سنسور TPS يا موقعيت دريچه گاز
• سنسور دماي آب
• سنسور دماي هوا
• سنسور ضربه
• سنسور دور موتور
• و …
با مخابره اطلاعاتي از هر کدام از اين سنسورها به ECU خودرو، کامپيوتر قادر به درک شرايط کنوني خودرو و کنترل بخش‌هاي مختلف آن با استفاده از اين اطلاعات خواهد بود.

وظايف اصلي ECU
به طور کلي وظايف يک ECU در خودرو عبارتند از:• نظارت بر کارکرد کلي موتور
• نمايش اطلاعات کارکرد موتور به راننده
• نمايش ميزان مصرف سوخت
• نمايش ميزان باد لاستيک
• نمايش باز و بسته بودن درب‌ها
• نمايش هشدارهاي مربوطه
• تنظيم مصرف سوخت
• تنظيم درجه پاشش سوخت در انژکتور خودرو
• تنظيم ميزان آلايندگي
• شناسايي وضعيت‌هاي بحراني خودرو
• محاسبه کارکرد خودرو با استفاده از داده‌هاي خروجي
• و …
در کل وظيفه هر کامپيوتر خودرو، ثبت و ضبط همه حالات و کارکردهاي خودرو بوده و با استفاده از اين اطلاعات قادر به درک تمامي وضعيت‌هاي خودرو مي‌باشد. تنظيم درجه و زمان پاشش سوخت در انژکتور خودرو از جمله اصلي‌ترين وظايف اين قطعه است. در صورت ايجاد هر گونه خلل در اين وظيفه، عمل احتراق در خودرو به درستي انجام نشده و احتمال درست کار نکردن خودرو يا ايجاد آلايندگي زياد توسط آن وجود دارد.
کنترل نسبت سوخت و هوا (Control of air/fuel ratio)
در اکثر خودروهاي امروزي سوخت از طريق تزريق مستقيم به سيلندر وارد مي‌شود. تعيين مقدار سوخت تزريق شده در ECU توسط خواندن داده‌هاي سنسورهاي اکسيژن صورت مي‌گيرد. اين قطعه هميشه حالت موتور، مانند حالت مخلوط غني سوخت زياد/ اکسيژن کم يا حالت سوخت خيلي کم/ اکسيژن زياد را با شرايط ايده‌آل مقايسه مي‌کند. کامپيوتر خودرو توسط سنسور موقعيت دريچه گاز در مورد ميزان باز بودن دريچه گاز اطلاعاتي را به دست مي‌آورد. سنسور جريان هوا در هنگام فشار پا روي پدال، از طريق دريچه گاز حجم مقدار هوا به موتور را مي‌سنجد. سنسور دما سرد يا گرم بودن موتور را اندازه مي‌گيرد؛ در صورت سرد بودن موتور، به فرمان ECU سوخت اضافي تزريق مي‌گردد.
کنترل دور آرام (Control of idle speed)
کنترل دور آرام به واسطه وجود ECU صورت مي‌گيرد. سنسور موقعيت ميل‌لنگ که نقش اصلي آن، تايمينگ تزريق سوخت و تنظيم جرقه است، نظارت بر دور موتور را بر عهده دارد. کنترل دور آرام توسط سنسور موقعيت دريچه گاز و استپر موتور انجام مي‌شود.
سيستم‌هاي بر پايه کاربراتور (از نوع الکترومکانيکي) از يک موتور dc دو جهته برنامه‌ريزي شده استفاده مي‌کردند. سيستم‌هاي جديد TBI (Throttle body injection)، موتور مرحله‌اي جهت کنترل دريچه ورودي هوا دارند. سيستم کامل کنترل دريچه گاز همان کروز کنترل است که با کمک توابع از پيش تعيين شده و کنترل دريچه قادر به اعمال محدوديت سرعت براي خودرو مي‌باشد.
کنترل زمان‌بندي متغيير سوپاپ (Control of variable valve timing)
بعضي از موتورهاي امروزي سيستمVVT (Variable Valve Timing) دارند که اي سي يو کنترل زمان چرخه کاري که سوپاپ باز مي‌شود را بر عهده دارد. سوپاپ‌ها معمولاً در سرعت‌هاي بالا نسبت به سرعت‌هاي پايين زودتر باز مي‌شوند که اين امر موجب افزايش جريان هوا به داخل سيلندر مي‌گردد؛ در نتيجه قدرت افزايش پيدا مي‌کند. مصرف سوخت به کمک اين سيستم و مديريت کامل سوپاپ‌ها کاهش مي‌يابد.
کنترل الکترونيکي سوپاپ (Electronic valve control)
در خودروها کنترل باز و بست سوپاپ‌هاي ورودي (هوا و بنزين)، خروجي (دود) و ميزان باز شدن آن‌ها داراي اهميت است؛ اين پديده در خودروهاي آزمايشي و بعضي خودروها محقق شده است و براي اولين بار توسط خودروساز ايتاليايي Alfa Romeoدر سال ???? انجام گرفت. وجود کنترلر الکترونيکي سوپاپ در موتورهاي Multi Air، به صورت چشمگيري موجب بهبود گشتاور و قدرت موتور شد. همچنين مصرف سوخت به ميزان ??% کاهش يافت.
در واقع باز و بست اين سوپاپ به وسيله پمپ‌هاي هيدروليک که توسط ECU کنترل مي‌شدند، انجام مي‌گرفت. سوپاپ‌ها با توجه به شرايط موتور، در هر مکش آن مي‌توانند چندين بار باز و بست شوند؛ در شرايط عادي با باز شدن سوپاپ، سوخت تزريق مي‌شود. دريچه سوپاپ با فشردن پدال باز شده و سوخت بيشتري تزريق مي‌گردد که اين عمل سبب شتاب خودرو مي‌شود. براي حالت بعد دوباره ECU با محاسبه شرايط بار موتور، در مورد چگونگي باز شدن دريچه‌ها (زود، دير، نيمه باز يا کاملاً باز) تصميم مي‌گيرد.
جهت رسيدن به احتراق دقيق، زمان‌بندي باز و بسته شدن سوپاپ ممکن خواهد بود. اين امر در حالت عادي در خودروهايي که ميل بادامک دارند و سوپاپ به طور کامل در همه حالت کاري خودرو باز مي‌شود، محقق نمي‌گردد.
دريچه گاز در خودروهاي جديد امروزي مانند bmw سري M5، حذف شده و به جاي آن دريچه ورودي هوا (دريچه گاز) قبل از سوپاپ براي هر سيلندر به طور مجزا قرار گرفته است؛ اين کار با کنترل سرعت موتور و تغييرات دريچه ممکن مي‌شود. هنگامي که هوا و سوخت کم مورد نياز است، دريچه گاز به ميزان کمي باز مي‌شود و با فشرده ‌شدن پدال، سيگنالي به ECU ارسال شده که با ارائه دستوراتي توسط آن، تنظيم ميزان باز و بسته شدن هر سوپاپ انجام مي‌گيرد.
همچنين از طريق ECU عيب‌يابي خودرو انجام مي‌شود؛ به اين صورت که با اتصال دستگاه دياگ خودرو به ECU و استفاده از اطلاعات ثبت شده در آن، بررسي و تطابق اطلاعات با استانداردهاي موجود انجام شده و سپس خودرو عيب‌يابي مي‌گردد.
انواع حافظه‌هاي ECU
حافظه ECU يا همان کامپيوتر ماشين شامل دو نوع مي‌باشد:• حافظه موقت
• حافظه دائم
1- حافظه موقت: در اين نوع حافظه پس از قطع جريان الکتريکي (که به وسيله قطع سر باطري از باطري يا جداسازي ECU از خودرو صورت مي‌گيرد) اطلاعات موجود در آن پاک مي‌شود؛ ولي با اتصال دوباره جريان برق به اي سي يو اين حافظه بازگرداني (Initialize) مي‌گردد.
حافظه موقت محلي براي نگه‌داشت معايب موقت و دائم سيستم انژکتور بوده و از جمله وظايف آن مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:• شناسايي استپر موتور، دنده‌ها
• حالات عملي موتور
• محاسبات لحظه‌اي براي تنظيمات لحظه‌اي
کارهايي که باعث پاک شدن حافظه موقت موجود در ECU مي‌شوند و خودرو به واسطه آن‌ها، تا مدتي به دليل از دست دادن برخي از پارامترهاي لحظه‌اي موتور بد کار مي‌کند، شامل موارد زير است:• جدا کردن کابل باطري بيش از ?? دقيقه
• جدا کردن سوکت‌هاي ECU بيش از ?? دقيقه
• جدا کردن سوکت رله دوبل در خودروهاي غير مالتي‌پلکس و سوکت‌هاي BSM در خوردوهاي مالتي ‌پلکس بيش از ?? دقيقه
جدا کردن کابل باطري: خودرو در اين حالت شروع به ريپ زدن (سکته نابه‌هنگام) بي دليل مي‌کند و راننده هنگام تعويض دنده مخصوصاً در دنده‌هاي معکوس، شاهد پايين آمدن عملکرد خودرو و مکث لحظه‌اي آن است. حافظه موقت در چنين حالتي بايد بازيابي و تجديد گردد. البته در خودروهاي جديد، حالت‌هايي که گفته شد زياد محسوس نيست؛ ولي تجديد حافظه‌ اي سي يو در مواردي که حافظه پاک شده، امري کاملاً مفيد خواهد بود.
روش تجديد حافظه ECU: با توجه به وجود روش‌ها و متدهاي متفاوت در شرکت‌هاي مختلف براي توليد اي سي يو و نيز استفاده خودرو در کشورها و مناطق مختلف با شرايط اقليمي متفاوت، نوعي قابليت سازگاري و يکسان‌سازي در ECU وجود دارد که اين توانايي بر مبناي چهار عنصر پايه‌گذاري مي‌شود:• سنسور اکسيژن
• سنسور موقعيت دريچه گاز
• سنسور ضربه (ناک)
• سنسور استپر موتور
مثلا شرکت پژو براي تجديد و بازگرداني حافظه موقت ECU توصيه مي کند که “خودرو را روشن نماييد، سوئيچ را حداقل به مدت ?? ثانيه ببنديد. سوئيچ را حداقل به مدت ?? ثانيه باز کنيد. خودرو را روشن کنيد و به مدت حداقل ?? ثانيه گاز ندهيد.
2- حافظه دائم: اين نوع حافظه مانند سيستم‌ عامل و Setup کامپيوترهاي خانگي بوده و با قطع برق پاک نمي گردد؛ اما در صورت خراب شدن ديگر قابليت برگشت‌پذيري ندارد، در اين حالت مي‌توان گفت ECU سوخته است. حافظه دائم از جدول بزرگي به نام Look Up Table (جدول جستجو) ساخته شده که داخل آن مانند جدول ضرب رديف‌ها، ستون‌ها و خانه‌هايي وجود دارد، با اين تفاوت که تعداد رديف‌ها و ستون‌هاي اين جدول با تعداد سنسورهاي موجود در سيستم موتور برابر مي‌باشد.
مواردي که براي حفاظت از ECU نبايد انجام داد:جهت جلوگيري از آسيب به ECU خودرو (کامپيوتر ماشين) و خريد مجدد آن و عدم پرداخت هزينه زياد، هرگز نبايد موارد زير را انجام داد، چرا که خرابي اي سي يو را به دنبال دارد.
?- جدا کردن کابل باطري زماني که خودرو روشن است: دينام خودرو ولتاژي در حدود ?? ولت توليد مي‌کند؛ اما نکته مهم اين است که اين ولتاژ، ولتاژ متوسط توليدي دينام است. بر حسب دور موتور و بار گرفته شده از دينام، نوسان توليد ولتاژ دينام متغير بوده و گاهي به ?? ولت هم مي‌رسد. اين نوسان در حالت عادي که کابل‌هاي باطري به باطري متصل است، به دليل خاصيت خازني باطري تعديل مي‌شود. اما در صورت باز شدن کابل باطري هنگام روشن بودن خودرو، برق خودرو دچار نوساناتي مي‌گردد که مي‌تواند تأثير بدي روي بخش‌هاي حساس خودرو (کليه کنترل يونيت‌هاي الکترونيکي) داشته باشد. به طور استاندارد حداکثر قدرت تحمل نوسان ولتاژي اي سي يو ?? ولت مي‌باشد. اگر کابل باطري هنگام روشن بودن خودرو جدا شود، ريسک سوختن ECU به طور قطع وجود دارد. پس جدا کردن کابل باطري هنگام روشن بودن خودرو، به دليل گران بودن اين قطعه اشتباه بزرگي است.
?- اتصال واير شمع براي چک کردن جرقه زدن: هنگام کشيدن سر شمع‌ها و براي امتحان برق ارسالي به آن‌ها توسط واير مربوطه به بدنه جرقه ايجاد مي‌شود، اين امر ممکن است موجب ايجاد مقدار جريان نابه‌هنگام غير قابل کنترلي در ثانويه کويل گردد. برق ثانويه کويل با برق سيم‌پيچ اوليه آن داراي تأثير متقابل هستند. سيم‌پيچ اوليه کويل هم برق خود را مستقيماً از ECU دريافت مي‌کند. اين کار ممکن است موجب نوسانات برق در شبکه برق خودرو شده، در نتيجه به قسمت‌هاي حساس به‌ خصوص کامپيوتر ماشين آسيب وارد مي‌شود. در صورت تمايل به چک کردن برق سر شمع‌ها براي کنترل ميزان جريان‌دهي ثانويه کويل مي‌توان از يک شمع فيلرگيري شده يدک استفاده نمود.
3- خيس کردن :ECUدر پشت جعبه اين قطعه قسمت فيبر مدار چاپي و حتي پين‌هاي داخلي به منظور جلوگيري از نفوذ آب با ماده‌اي عايق شبيه موم پوشيده شده است. اما پين‌هاي نري خارجي سوکت اتصال ECU در برابر آب عايق نبوده و در صورت خيس شدن آن‌ها اتصال کوتاه خارجي ايجاد مي‌گردد و به احتمال زياد موجب وارد آمدن آسيب به ECU مي‌شود.
?- لمس کردن پين‌هاي :ECUدست زدن به پين‌هاي ECU يکي از مواردي است که معمولا افراد با آن آشنا نيستند و يا مورد غفلت و فراموشي واقع مي‌شود. اين امر مي‌تواند به دليل ريسک الکتريسيته ساکن بدن آسيب جدي به آن وارد کند؛ گاهي اوقات الکتريسيته ساکن بدن انسان مي‌تواند تا هزارها ولت بالا رود.
قيمت
عوامل مختلفي نظير نوع ECU ، نوع حافظه، شرکت سازنده و … در تعيين قيمت ECU موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت تجهيزات مختلف ECU در بازار بين 25 هزار تومان تا 2 ميليون تومان است.
يکي از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است به آن توجه داشته باشيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنيد

دیدگاه‌ها ۰

*
*

4 × یک =