راهنماي خريد مودم Adsl 
مودم Adsl
اينترنت ، يک شهر مجازی بسيار بزرگ است. هرکدام از ما به روزانه به بخش هايی از اين شهر سفر می کنیم و در آن به گشت و گذار می پردازیم. حتي همين مطلبی که شما در حال خواندن آن هستيد ، در يکي از مکان هاي اين شهر قرار دارد. براي اينکه در يک شهر بزرگ به گشت و گذار بپردازيد ، نيازمند يک وسيله نقليه هستيد. مودم ها ، وسايل نقليه اين شهر مجازي ( يعني اينترنت ) هستند. کلمه مودم مخفف دو کلمه modulator و demodulator است به معناي تلفيق کننده و تفکيک کننده است. از کنار هم گذاشتن اين دو کلمه ، کلمه مودم modem حاصل مي شود. اين وسيله ، در واقع منتقل کننده درخواست کاربر به شبکه و همچنين منتقل کننده پاسخ درخواست کاربر از شبکه به درخواست کننده است.مودم هاي اينترنت adsl از مهمترين وسايلي هستند که براي دسترسي به اينترنت adsl به آن ها نياز داريد. در مطلب زير قصد داريم راهنماي خريد مودم adsl را به شما ارائه کنيم. پس اگر شما هم قصد خريد يک مودم adsl را داريد تا پايان اين مطلب با ما همراه باشيد.
اينترنت Adsl چيست ؟
کلمه Adsl که مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line است به معناي خط اشتراک ديجيتال نا متقارن است. اينترنت adsl به نوعي از شبکه هاي اينترنت گفته مي شود که با استفاده از خطوط تلفن ، راهي براي دستيابي به سرعت هاي بسيار بالاي انتقال ديتا را براي شما فراهم مي کند. adsl مي تواند سرعتي بيش از Mb6 بر ثانيه را براي شما به ارمغان مي آورد. از مزاياي اينترنت adsl مي تواند اتصال دائم به اينترنت ، امکان استفاده همزمان از خط تلفن و اينترنت ، نصب آسان و سريع و عدم مشغول بودن تلفن را در هنگام استفاده از اينترنت را ذکر کرد. چنانچه شما هم يک خط اشتراک adsl تهيه کرده ايد ، براي اتصال به اينترنت حتما نيازمند مودم اينترنت هستيد.
انواع مودم های adsl
اين مودم ها در يک تقسيم بندی کلی به دو دسته مودم هاي با سيم و مودم هاي بيسيم تقسيم مي شوند.
1- مودم هاي با سيم : مودم هاي باسيم که به آن ها Ethernet modem يا مودم هاي اترنت هم گفته مي شود ، براي اتصال به اينترنت از کابل استفاده مي کنند. اين مودم ها معمولا داراي دو پورت LAN و USB هستند. برخي از مودم ها تنها يکي از اين دو پورت را دارند اما اکثر مودم هاي جديد ، هر دو پورت را پشتيباني مي کنند . پورت پيشنهادي ما از ميان پورت هاي USB و LAN ، پورت LAN است. اين مودم ها مي توانند داراي يک تا چند پورت باشند که هر پورت را مي توانيد به يک رايانه يا لپ تاپ متصل کنيد. پس اگر چند رايانه را مي خواهيد به مودم خود متصل کنيد ، حتما باید از مودم هاي داراي چند پورت استفاده کنید. يکي از معايب مودم هاي باسيم عدم توانايي آن ها در سرويس دهي به دستگاه های فاقد پورت LAN ، همانند تلفن های همراه و تبلت هاست. به طور کلی قيمت مودم هاي با سيم کمتر از مودم هاي بيسيم است.
2 – مودم هاي بيسيم : مودم هاي بيسيم که با نام مودم Wireless ( مودم وايرلس ) يا مودم WiFi (مودم واي فاي) نيز ناميده مي شوند داراي قابليت اتصال بيسيم هستند و شما مي توانيد چند دستگاه مختلف را به آن ها متصل کنيد. مودم های وای فای ، علاوه بر امکان اتصال به رايانه ها و لپ تاپ ها ، امکان پشتيباني و سرويس دهي به تلفن هاي همراه و تبلت ها را نيز دارند. اين مودم ها معمولا در کنار قابليت بيسيم خود ، چند پورت LAN نيز دارند که به شما امکان استفاده از اينترنت بيسيم را مي دهد. اين مودم ها معمولا آنتن هايی نيز دارند و هرچه تعداد آنتن هاي آن ها بيشتر باشد ، برد بيشتري را مي توانند پوشش دهي کنند. قيمت اين نوع مودم ها نسبت به نوع با سيم بيشتر است که با در نظر گرفتن قابليت سرويس دهي بيسيم اين مودم ها منطقي به نظر مي رسد.
انواع مودم هاي وايرلس 
مودم هاي وايرلس ، انواع مختلفي دارند که آن ها را با هم بررسي مي کنيم.
1- مودم هاي واي فاي سري A و B : اين نوع مودم ها ، قديمي ترين نوع مودم هاي وايرلس هستند که پوشش دهي ضعيف تري نسبت به سايرين دارند. محدوده پوشش دهي اين مودم ها بين 15 تا 25 متر است.
2- مودم هاي واي فاي سري G : اين مودم ها ، نوع پيشرفته تر مودم هاي وايرلس هستند. پوشش دهی مودم هاي سري G بيشتر از مودم ها سري A و B است و محدوده پوشش دهي آن ها بين 45 تا 95 متر است. سرعت مودم هاي سري G حداکثر 128 مگابيت بر ثانيه است. اين مودم ها ، قيمت بيشتري نسبت به مودم هاي سري A و B دارند.
3- مودم هاي واي فاي سري N : اين مودم ها ، جديد ترين نسل مودم هاي وايرلس هستند. مودم های سری N محدوده اي بين 75 تا 200 متر را پوشش دهي مي کنند . سرعت اين مودم ها حداکثر 600 مگابيت بر ثانيه است. عمده استفاده مودم هاي سري N در مکان هاي بزرگ با تعداد کاربران زياد است. قيمت اين مودم ها ، از ديگر انواع بيشتر است.
عوامل موثر در سرعت و پوشش دهي مودم هاي ADSL
محدوده پوشش دهي مودم هاي باسيم به اندازه طول سيم آن هاست. يعني شما به اندازه طول سيم مي توانيد رايانه را از مودم دور کنيد. سرعت مودم هاي باسيم ، همان حداکثر سرعت اشتراک ADSL شماست. زيرا کابل LAN يا USB حداکثر سرعت اينترنت را در اختیار شما قرار می دهند. اما محدوده پوشش دهي مودم هاي وايرلس به عوامل مختلفي بستگي دارد. اولين و مهمترين عامل ، سری مودم وايرلس است. بعد از سري مودم ، دومين عامل موثر در سرعت را مي توان تعداد آنتن مودم واي فاي برشمرد. هرچه تعداد آنتن هاي مودم واي فاي بيشتر باشد ، سرعت انتقال ديتا و محدوده پوشش دهي آن بيشتر است.
شرکت هاي سازنده 
شرکت هاي زيادي دست به توليد مودم هاي ADSL زده اند که از مهمترين آن ها مي توان به شرکت هاي D-Link ، TP-link ، CISCO ، ASUS ، TENDA و.. اشاره کرد. مودم هاي D-Link و مودم هاي TP-link از کيفيت بيشتر و همچنين محبوبيت بيشتري نزد کاربران برخوردارند.
قيمت 
قيمت مودم هاي ADSL در وهله اول به نوع آن ها باز مي گردد. معمولا مودم های بیسیم دارای قیمت بیشتری هستند. از دیگر عوامل موثر در قیمت می توان تعداد پورت ها ، سری مودم وای فای ، برد ، تعداد آنتن های مودم وایرلس ، شرکت سازنده و … را ذکر کرد. قیمت مودم های رایج در بازار بین 30 هزار تومان تا یک میلیون تومان است.
پیشنهاد ما این است که در صورت امکان مودم وایفای تهیه کنید. زیرا در این صورت می توانید علاوه بر رایانه ، سایر دستگاه های خود ( مانند موبایل ، تبلت و … ) را نیز به آن متصل کنید و از اینترنت پر سرعت بهره ببرید. همچنین در نظر داشته باشید که اگر مودم خود را برای یک مکان بزرگ مانند شرکت ، رستوران یا … می خواهید ، حتما مودم های قدرتمند با برد زیاد را تهیه کنید تا بتوانید تعداد زیادی دستگاه را به طور همزمان به اینترنت متصل کنید.
[kkstarratings]