نکات و راهنمای خرید اینترنتی سینمای خانگی

سینما خانگی

سينماي خانگي متشکل است از چندين وسيله صوتي و تصويري که به شما اين امکان را مي دهد تا سينما را در اتاقتان شبيه سازي کنيد. امروزه اين وسايل را مي توانيد به همراه تلويزيون هاي بزرگ استفاده کنيد تا شبيه سازي کاملي از سينما را براي شما به ارمغان بياورد. سالن سينما داراي اجزاي مختلفي است که يکي از اين اجزا صدا است .در سالن سينما ، بلندگو ها در نقاط مختلف مانند سمت چپ و راست پرده سينما نصب شده اند . همچنين در سيستم هاي صوتي سه بعدي ، صدا را از نقاط مختلف مي شنويد. اين سيستم صوتي سبب مي شود تا شما خود را درون فضاي فيلمي که به تماشاي آن نشسته ايد، احساس کنيد. جز ديگر سينما، فيلم و ابعاد بزرگ پرده است. تماشاي فيلم در ابعادي بزرگ نيز حس حضور داشتن در فضاي فيلم را به شما منتقل مي کند.

 

براي به وجود آوردن فضاي يک سينما در خانه تان ، به يک تلويزيون با صفحه بزرگ و داراي کيفيت مطلوب ، بيش از چهار بلندگو و وسايلي براي شکستن موج صداي فراگير و فرستادن آن به بلندگو ها به منظور پخش ، نياز داريد. وجه تفاوت سينماي خانگي با تلويزيون هاي عادي ، صداي فراگير يا (Surround Sound) است. در اين سيستم ، صدا به کانال هاي صوتي مختلف تجزيه مي شود تا از بلندگو ها ، صدا هاي متنوع پخش شود. با اين روش ، صدا هايي که از سمت چپ تصوير خارج مي شود از بلندگوي سمت چپ و صدا هاي توليد شده در سمت راست تصوير را از بلندگوي سمت راست ، با فرکانسی قوي تر مي شنويد. صداي اصلي از بلندگوي مرکزي که در وسط قرار داده مي شود ، پخش مي شود. صداي اصلي ، شامل تمامي صداهايي است که در فيلم وجود دارند . به اين صورت ، براي شما اين تصور به وجود مي آيد که صدا از درون فيلم خارج مي شود. بلندگوي عقبي ، صدا هاي موجود در زمينه فيلم را پخش مي کند . تفکيک صدا به کانال هاي صوتي مختلف توسط گيرنده صوتي و تصويري صورت مي گيرد.

براي شبيه سازي يک سينما بايد بتوانيد ابعاد و اجزاي مختلف آن را شبيه سازي کنيد. يعني شبيه سازي يک سينما با استفاده از امکانات موجود در خانه شما. اما اين امکانات چه هستند ؟

اجزاي مختلف سينماي خانگي :

1- تلويزيون
تلويزيون جز اصلي و اساسي سينماي خانگي است که بهتر از در ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار گيرد .
2- بلندگو ها
مهمترين بخشي که کيفيت صوتي سينماي خانگي را تعيين مي کند ، بلندگوها هستند. بهتر است پس از امتحان کردن چند بلندگو ، بلندگوي با کيفيت مد نظرتان را انتخاب کنيد .يک مجموعه کامل از بلند گو ها شامل مواردي مانند بلندگو هاي سمت راست و چپ جلو ، بلند گو هاي سمت راست و چپ کنار ، بلندگوي مرکزي مي باشد .
3- ساب ووفر
ساب ووفر سيستمي است که صدا هاي بم با قدرت فرکانس قوي را توليد مي کند.
4-دستگاه DVD Player
اين دستگاه وسيله پخش فيلم ها و صداها است. اين سيستم پس از خواندن DVD ها ، سيگنال هاي صوتي و تصويري را به تلويزيون و بلندگو ها مي فرستند. همچنین اکثر پلیر های امروزی دارای قابلیت اجرای فیلم های با کیفیت Blueray هستند.
5- منبع تغذيه
اين دستگاه شامل آمپلي فاير ، رمز خوان ، تقويت کننده و … مي شود در واقع قلب سيستم سينماي خانگي است و وظيفه اصلي آن تجزيه صدا به کانال هاي صوتي مختلف رو فرستادن آن به بلندگو ها است.
اينک با توجه به فضايي که مي خواهيد سينماي خانگي خود را در آنجا قرار دهید، بايد يکي از چند سيستم صوتي رايج را انتخاب کنيد.

انواع سيستم هاي صوتي
1-HTIB
اين سيستم مشتکل است از از يک ساب ووفر ، يک آمپلي فاير و 5 بلندگوي صدای فراگیر . اين سيستم ارزانترين نوع سيستم هاي صوتي است و براي اتاق هاي خواب و فضا هاي کوچک مناسب است.

2-Sound Bars
ساندبار ها يا میله های صدا هاي صدا ، داراي چند اسپيکر هستند که بر روي ديوار و زير پنل تلويزيون نصب مي شوند. اين نوع در رنج قيمت متوسط قرار دارند و بهتر است در اتاق خواب ها و فضا هاي کوچک استفاده شوند.

3-Component systems
اين سيستم ها بر پايه گيرنده هاي A/V بنا شده اند و اجزاي آن به انتخاب هاي شما از جمله بلندگو ها و گيرنده ها و … بستگي دارند. تقريبا گران قيمت هستند و براي پذيرايي ها و اتاق هاي نشيمن بزرگ مناسب اند.

4-Separates
در اين سيستم ها به جاي آمپلي فاير از پري آمپلي فاير ها و بلندگو هاي قوي و بزرگ استفاده مي شود. قيمت اين سيستم بسيار بالا مي باشد.

 

تعداد کانال هاي بلندگوها :

1/5 کاناله که براي پخش ديسک هاي دي وي دي و بلوري مناسب اند. شامل 5 بلندگو و یک ساب ووفر هستند.
1/6 کاناله که براي تعدادي از دي وي دي ها با رمز گزاري ديجيتال دالبي مناسب اند. شامل 6 بلندگو و یک ساب ووفر هستند.
1/7 کاناله که براي ديسک هاي بلوري مناسب اند. شامل 7 بلندگو و یک ساب ووفر هستند.
افزايش تعداد کانال ها به معني افزايش تعداد بلندگو ها و آمپلي فاير هاست و بديهي است با افزايش تعداد بلندگوها ، هزينه آنها نيز روند صعودي خواهد داشت.

اتصالات سينماي خانگي

1- کابل HDMI که مناسب ترين کابل براي اتصال تلويزيون و سنماي خانگي است.
2- Component Video که نسبت به کابل HDMI قديمي تر است و جايگزيني براي آن است.
3- Composite Video که کابلي براي پخش فیلم های با کیفیت SD است و برای سیستم های قدیمی کاربرد دارد.
4-Digital Audio که نام ديگر آنها S-PDIF است و براي کامپونت هاي فاقد HDMI استفاده مي شود .
5- Analog Audio که براي اتصالات استريو و کامنپونت هاي صوتي استفاده مي شود.
6- F-Type کابلي براي اتصال به آنتن و سيستم ها آنالوگ
در مورد هزينه اين دستگاه ها بايد گفت که بيشتر به تعداد بلندگو ها و آمپلي فاير هاي انتخاب توسط شما بستگي دارد . در نظر داشته باشيد که هرچه تعداد کانال ها صوتي بيشتر باشد هزينه بيشتري هم بايد بپردازيد. همچنين توصيه ما همان سيستم 1/5 کاناله است که علاوه بر قيمت ارزانتر ، کيفيت مناسبي نيز دارد.

 

[kkstarratings]