سینما خانگی چی بخرم؟نکات خرید

سینما خانگی ؛ آگاهی در هنگام خرید هر محصولی، انتخابی مناسب را پدید خواهد آورد. سینماهای خانگی به مرور وارد خانه ها شدند و تاثیرشان به مرور بیشتر در میان مردم بیشتر شد. گزینه های موجود روز به روز متنوع تر شده و با شناساندن و ورود فناوری های بیشتر، انتخاب ها کمی پیچیده تر گشتند. در حال حاضر که در هر دوره ای از معرفی محصولات جدید از ضخامت تلویزیون ها کاسته می شود، کیفیت صدا بیشترین تاثیر را خواهد گرفت. در واقع در این بین گزینه ای که بیشتر از همه مورد کم لطفی قرار می گیرد صداست. با وجود اینکه سازندگان فکرهایی نیز برای صدا کرده اند ، اما با این وجود در کنار سایر تکنولوژی صدا کیفیت چندان بالایی به خود ندید و بلند گو در تلویزیون ها آنطور که باید بالا نیست و فرمت های مورد پشتیبانی در اکثر آنها بسیار پایین است. از این رو خریداری یک سینما خانگی برای خریداران تلویزیون های با ضخامت پایین لازم است سینما خانگی را نیز همراه آن خریداری کنند. البته علاقمندان به صداهای بلند با فرمت های متنوع نباید این محصول شگفت انگیز را از دست دهند.

میزان وات متناسب با فضای داخلی

میزان وات صدایی تولید شده در اسپیکرها از موارد مهم در هنگام انتخاب است. وات واحد سنجشی است که توسط RMS مشخص شده است و برای صدای تقویت کننده و بلندگوها می باشد. برای تعیین میزان وات سازندگان وات واقعی را در عددی ثابت ضرب خواهند کرد و میزان آن را بر روی محصول درج خواهند کرد. البته در کنار آن وات واقعی هم قرار می گیرد که لازم است شما توجه ویژه ای به آن داشته باشید. وات بیشتر بر روی ساختار کلی طراحی بلندگو ها تمرکز می کند و تاثیر بالایی را از آن دریافت خواهد کرد.
در وات های یکسان شدت صدایی که پخش خواهد شد متفاوت خواهد بود. باید در تمامی اجزا این میزان وات بررسی گردد، ممکن است اسپیکرها دارای میزان وات یکسانی باشند اما در ساب ووفر این میزان وات متفاوت باشد . البته مواردی موجود است که اسپیکرهای جلویی و یا پشتی وات متفاوتی را پشتیبانی خواهند کرد. در نظر بگیرید دو سینمای خانگی را که دارای قدرت 1000 وات باشند، اما ساب ووفر یکی از آنها 200 وات و دیگری 250 وات باشد. این حالت بر صدای خروجی از دو سیستم تاثیر گذار خواهد بود. با این وجود سلیقه شما و فضایی که در اختیار دارید بر انتخاب شما تاثیر گذار خواهد بود.

ظاهر در بلندگوها تا چه حد تاثیر گذار است؟

طراحی ظاهری بلندگوها علاوه بر اینکه بر زیبایی محیط و دکوراسیون منزلتان تاثیر خواهد داشت ، موارد دیگری را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. اگر سینما خانگی با طراحی مناسب را در اختیار داشته باشید ، بدون شک در ایجاد صدا در تمامی فرمت ها صدایی مناسبی را پخش خواهد کرد. البته تاثیر طراحی به اینجا ختم نخواهد شد، این تاثیر بر روی زاویه پخش نیز قابل مشاهده است. یعنی پوشش پذیری صوت در فضای بیشتری امکان پذیر خواهد شد. این سبب خواهد شد کاربر در هنگام شنیدن صوت تاثیر بیشتری را از آهنگ و یا فیلم در حال پخش در یافت نماید. زیبایی بیشتر اسپیکر ها در این محصول کاربر پسندتر خواهد بود.  

مناسب ترین تعداد کانال ها

تعداد کانال های پخش کننده صدا تاثیر بالایی بر کیفیت صدایی که دریافت می کنید دارد. تعداد کانال های بیشتر سبب خواهد شد تمامی رنج صداهای موجود را به خوبی و با کیفیت بالا در یافت کنید. با تعداد بیشتر کانالهای صدا، اسپیکرها این امکان را می یابند تمامی صداهای ایجاد شده را دریافت کرده و پخش کنند، از این رو کاربران هیچ کدام از آنها را از دست نخواهند داد. در این محصولات برای ایجاد صدای بم باید کانالی جداگانه موجود باشد تا این صدا را نیز پشتیبانی کنند. در هنگام خرید توجه کنید که تعداد کانال ها از 4 کانال بیشتر باشد و همچنین کانالی نیز جهت تولید صدای بم موجود باشد. عده ای از افراد بر این باورند که تعداد کانال های زیاد در محیط باعث شلوغ کاری خواهد شد، در واقع این تصوری نادرست است زیرا صدا در بین بلندگوها و تعداد کانال های آن تقسیم خواهد شد و دقت صوت و تفکیک پذیری بالا خواهد رفت.
سینما خانگی ها در انواع 1.2 ، 1.5 ، 1.7 کانال تولید خواهند شد ، در میان این مدل ها می توان 1.5 کاناله را می توان مناسب ترین آنها عنوان کرد . عدد یک در این مدل ها تعداد ساب ووفر ها را مشخص خواهد کرد و عدد دیگر تعداد اسپیکرها مشخص خواهند شد.

سینما خانگی کنترل دار یا بدون کنترل …

در دسترس بودن کنترل همراه محصول راحتی را برای کاربران به همراه خواهد داشت. نوع کنترل دار و بدون کنترل سینما خانگی در بازار موجود است، کاربران می توانند هر کدام از آنها را انتخاب نمایند. اما توجه به این نکته که با در اختیار داشتن ریموت آن می توانید از راه دور میزان صدای خروجی و شدت آن را کنترل نمایید.

 

پایه ها چه میزان اهمیت دارند؟

وجود پایه اهمیت دارد ، اما نه در تمامی شرایط. اگر قصد خرید اسپیکرهای 1.2 را دارید چون در اکثر موارد این اسپیکرها بر روی میز کامپیوترتان قرار می گیرند، پس نیازی به وجود پایه نیست و به راحتی و با کیفیت مطلوب می توانید به آهنگ های پخش شده گوش دهید. اما اگر اسپیکر از  نوع 1.4 یا 1.5 باشد ، وجود پایه ضرورت خواهد یافت. اسپیکرها باید بر روی پایه های مناسب قرار گیرند تا صدای با کیفیتی را پخش نمایند. قرار دادن اسپیکرها در موقیت های مناسب و بر روی پایه های متناسب با نوع اسپیکر بر روی کیفیت صدا و حسی که پخش صدا بر روی کاربر می گذارد، تاثیر گذار خواهد بود.

سیستم صدای فراگیر برای چه؟

برای کسانی که به دیدن فیلم علاقمنداند و می خواهند در هنگام پخش فیلم صدای با کیفیت بالا را بشنوند خریداری سیستم صدای فراگیر انتخاب خوبیست. در این دسته تمامی صداها آنگونه که هستند پخش خواهند شد و بیننده بیشترین حس را زا صدای پخش شده خواهد گرفت . این سیستم ها که در واقع برای کامپیوترها طراحی شده اند ، در هنگام انجام بازی این اسپیکرها کاربر را در بین صداها محبوس می کنند و حس ورود به صحنه ها بازی در کاربر ایجاد خواهد شد. در این سیستم ها صداهای زیر صد هرتز پخش خواهند شد .

 

شفاف سازی اصطلاحات گیج کننده

DTS: یکی از صداهای فراگیر سیستم صدای فراگیر ۵.۱AC است . در این حالت فشرده سازی به نسبت حالت دابلی دیجیتال کمتر خواهد بود ، از این رو جزئیات کمتری فدا خواهند شد و از بین خواهند رفت . شفافیت صدا در صدای فراگیر DTS بالاتر از دابلی دیجیتال است.

آمپی فایر: در این سیستم صوتی نوسانات و نویزها تا حد زیادی از بین خواهند رفت و صدای با کیفیت بالاتری ایجاد خواهد شد. قدرت این آمپی فایر ها با تفیکیک بر بیت بیان خواهد شد. سیستم های صوتی تولید شده در شرکت سونی که از آمپی فایری با قدرت 32 بیت استفاده می کنند می توان به عنوان بهترین ها نام گذاری کرد ، زیرا صدایی با کیفیت بالا و با کمترین میزان نویز را پخش خواهند کرد.  
صدای HASH: گزینه ایست که نیاز به توجه اساسی دارد زیرا با شنیدن این صدا از سینمای خانگی می توان اینگونه برداشت کرد که سیستم باکیفیتی را در اختیار ندارید. در ابتدا که سینما خانگی را خریداری کردید این مورد را تست کنید، زیرا حضور این صدا در خانه برایتان آزار دهنده خواهد بود. این صدا که از اسپیکرها و یا آمپی فایر پخش خواهند شد، در حالت سکون قابل شنیدن است. برای تست آن کافیست پس از قرار دادن صدای اسپیکترتان به بلندترین حالت، آن را خاموش کرده و توجه کنید که آیا این صدا را خواهید شنید و یا خیر.

موارد دیگری که نیاز به تامل دارند

برند و قیمت دو جزء جدایی ناپذیر در هنگام خرید محصولات هستند و سینما خانگی نیز از این قضیه مستثنی نیست. بوجه ای را که برای خرید مشخص کرده اید در نظر داشته باشید و با معرفی مشخصات فنی محصول و کیفیتی که ارائه می دهد، بهترین گزینه را از دید خود انتخاب نمایید. سازندگان بسیاری سینمای خانگی تولید می کنند و تنوع در کیفیت و قیمت ملموس است. با وجود اینکه اکثر سینماهای خانگی با همه برندها در تلویزیون ها قابلیت اتصال را دارند ، اما اگر هر دو محصول متعلق به یک برند باشد علاوه بر هماهنگی بالاتر، زیبایی و لوکس بودن بیشتری را به محصول خواهند بخشید. خریداران می توانند از برندی خاص محصولی را که می خواهند ، در رنج قیمت های مختلف خریداری نمایند.

سینما خانگی

سينماي خانگي متشکل است از چندين وسيله صوتي و تصويري که به شما اين امکان را مي دهد تا سينما را در اتاقتان شبيه سازي کنيد. امروزه اين وسايل را مي توانيد به همراه تلويزيون هاي بزرگ استفاده کنيد تا شبيه سازي کاملي از سينما را براي  شما به ارمغان بياورد. سالن سينما داراي اجزاي مختلفي است که يکي از اين اجزا صدا است .در سالن سينما ، بلندگو ها در  نقاط مختلف مانند سمت چپ و راست پرده سينما نصب شده اند . همچنين در سيستم هاي صوتي سه بعدي ، صدا را از نقاط  مختلف مي شنويد. اين سيستم صوتي سبب مي شود تا شما خود را درون فضاي فيلمي که به تماشاي آن نشسته ايد، احساس  کنيد. جز ديگر سينما، فيلم و ابعاد بزرگ پرده است. تماشاي فيلم در ابعادي بزرگ نيز حس حضور داشتن در فضاي فيلم را به شما منتقل مي کند.

براي به وجود آوردن فضاي يک سينما در خانه تان ، به يک تلويزيون با صفحه بزرگ و داراي کيفيت مطلوب ، بيش از چهار بلندگو و وسايلي براي شکستن موج صداي فراگير و فرستادن آن به بلندگو ها به منظور پخش ، نياز داريد. وجه تفاوت سينماي خانگي با تلويزيون هاي عادي ، صداي فراگير يا (Surround Sound) است. در اين سيستم ، صدا به کانال هاي صوتي مختلف تجزيه مي شود تا از بلندگو ها ، صدا هاي متنوع پخش شود. با اين روش ، صدا هايي که از سمت  چپ تصوير خارج مي شود از بلندگوي سمت چپ و صدا هاي توليد شده در سمت راست تصوير را از بلندگوي سمت راست ، با فرکانسی قوي تر مي شنويد. صداي اصلي از بلندگوي مرکزي که در وسط قرار داده مي شود ، پخش مي شود. صداي اصلي ، شامل  تمامي صداهايي است که در فيلم وجود دارند . به اين صورت ، براي شما اين تصور به وجود مي آيد که صدا از درون فيلم  خارج مي شود. بلندگوي عقبي ، صدا هاي موجود در زمينه فيلم را پخش مي کند . تفکيک صدا به کانال هاي صوتي مختلف توسط گيرنده صوتي و تصويري صورت مي گيرد.

براي شبيه سازي يک سينما بايد بتوانيد ابعاد و اجزاي مختلف آن را شبيه سازي کنيد. يعني شبيه سازي يک سينما با استفاده  از امکانات موجود در خانه شما. اما اين امکانات چه هستند ؟

اجزاي مختلف سينماي خانگي :

1- تلويزيون

تلويزيون جز اصلي و اساسي سينماي خانگي است که بهتر از در ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار گيرد .

2- بلندگو ها

مهمترين بخشي که کيفيت صوتي سينماي خانگي را تعيين مي کند ، بلندگوها هستند. بهتر است پس از امتحان  کردن چند بلندگو ، بلندگوي با کيفيت مد نظرتان را انتخاب کنيد .يک مجموعه کامل از بلند گو ها شامل مواردي مانند بلندگو هاي سمت راست و چپ جلو ، بلند گو هاي سمت راست و چپ کنار ، بلندگوي مرکزي مي باشد .

3-  ساب ووفر

ساب ووفر سيستمي است که صدا هاي بم با قدرت فرکانس قوي را توليد مي کند.

4-دستگاه DVD Player

اين دستگاه وسيله پخش فيلم ها و صداها است. اين سيستم پس از خواندن DVD ها ، سيگنال هاي صوتي و تصويري را به تلويزيون و بلندگو ها مي فرستند. همچنین اکثر پلیر های امروزی دارای قابلیت اجرای فیلم های با کیفیت Blueray هستند.

5- منبع تغذيه

اين دستگاه شامل آمپلي فاير ، رمز خوان ، تقويت کننده و … مي شود در واقع قلب سيستم سينماي خانگي است و وظيفه اصلي آن تجزيه صدا به کانال هاي صوتي مختلف رو فرستادن آن به بلندگو ها است.

اينک با توجه به فضايي که مي خواهيد سينماي خانگي خود را در آنجا قرار دهید، بايد يکي از چند سيستم صوتي رايج را انتخاب کنيد.

انواع سيستم هاي صوتي

1-HTIB

اين سيستم مشتکل است از از يک ساب ووفر ، يک آمپلي فاير و 5 بلندگوي صدای فراگیر . اين سيستم ارزانترين نوع سيستم هاي صوتي است و براي اتاق هاي خواب و فضا هاي کوچک مناسب است.

2-Sound Bars

ساندبار ها يا میله های صدا هاي صدا ، داراي چند اسپيکر هستند که بر روي ديوار و زير پنل تلويزيون نصب مي شوند. اين نوع در رنج قيمت متوسط قرار دارند و بهتر است در اتاق خواب ها و فضا هاي کوچک استفاده شوند.

3-Component systems

 اين سيستم ها بر پايه گيرنده هاي A/V  بنا شده اند و اجزاي آن به انتخاب هاي شما از جمله بلندگو ها و گيرنده ها و … بستگي دارند. تقريبا گران قيمت هستند و براي پذيرايي ها و اتاق هاي نشيمن بزرگ مناسب اند.

4-Separates

در اين سيستم ها به جاي آمپلي فاير از پري آمپلي فاير ها و بلندگو هاي قوي و بزرگ استفاده مي شود. قيمت اين سيستم بسيار بالا مي باشد.

تعداد کانال هاي بلندگوها :

1/5 کاناله که براي پخش ديسک هاي دي وي دي و بلوري مناسب اند. شامل 5 بلندگو و یک ساب ووفر هستند.

1/6 کاناله که براي تعدادي از دي وي دي ها با رمز گزاري ديجيتال دالبي مناسب اند. شامل 6 بلندگو و یک ساب ووفر هستند.

1/7 کاناله که براي ديسک هاي بلوري مناسب اند. شامل 7 بلندگو و یک ساب ووفر هستند.

افزايش تعداد کانال ها به معني افزايش تعداد بلندگو ها و آمپلي فاير هاست و بديهي است با افزايش تعداد بلندگوها ، هزينه آنها نيز روند صعودي خواهد داشت.

اتصالات سينماي خانگي

1- کابل HDMI که مناسب ترين کابل براي اتصال تلويزيون و سنماي خانگي است.

2- Component Video که نسبت به کابل HDMI قديمي تر است و جايگزيني براي آن است.

3- Composite Video که کابلي براي پخش فیلم های با کیفیت SD است و برای سیستم های قدیمی کاربرد دارد.

4-Digital Audio که نام ديگر آنها S-PDIF است و براي کامپونت هاي فاقد HDMI استفاده مي شود .

5- Analog Audio که براي اتصالات استريو و کامنپونت هاي صوتي استفاده مي شود.

6- F-Type کابلي براي اتصال به آنتن و سيستم ها آنالوگ

در مورد هزينه اين دستگاه ها بايد گفت که بيشتر به تعداد بلندگو ها و آمپلي فاير هاي انتخاب توسط شما بستگي دارد . در نظر داشته باشيد که هرچه تعداد کانال ها صوتي بيشتر باشد هزينه بيشتري هم بايد بپردازيد. همچنين توصيه ما همان سيستم 1/5 کاناله است که علاوه بر قيمت ارزانتر ، کيفيت مناسبي نيز دارد.

[kkstarratings]