نکات و راهنمای خرید اینترنتی ساندبار (Sound Bar)

ساندبار (Sound Bar)

«ساندبار» (ميله صدا) نسل جديد اسپيکر ها هستند که با شکل ميله اي و دراز به بازار آمده اند و جايگزين سيستم هاي صوتي قبلي همچون استريو شده اند . از آنجايي که کيفيت تصوير تلويزيون ها بسيار افزايش يافته است ، نياز است در کنار اين کيفيت عالي تصوير ، صداي با کيفيت نيز به مشتريان ارائه شود. اين نوع اسپيکر ها بيشتر براي هماهنگي با تلويزيون هاي منحني و باريک عرضه شده اند. بايد در نظر داشت که در تلويزيون هاي جديد با صفحات بسيار نازکشان جايي براي نصب بلندگو وجود ندارد.

خريد ساندبار چه اهميتي دارد ؟
درست است که امروزه سيستم هاي سينماي خانگي ، مشکل کيفيت صدا را برطرف کرده اند اما اين سيستم ها ، بسيار جاگير و شلوغ هستند . داشتن حداقل 5 بلندگو و يک ساب ووفر هم فضاي زيادي را اشغال مي کند و هم نیازمند سیم کشی های متعدد برای برقراری اتصالات دارند. در مقابل ساندبار ها اسپيکر هايي کوچک و باريک هستند که بدون داشتن حجم زياد ، کيفيت مطلوبي از صداي تلويزيون را در اختيارتان قرار مي دهد. همچين قيمت تمام شده ساندبار ها در مقابل سيستم هاي سينماي خانگي کمتر است.

انواع ساندبار
1- ساندبار ساده ( بدون ساب ووفر جداگانه )
در اين ونوع ساندبار ها که « self-sandbar » هم ناميده مي شوند ، چند اسپيکر به صورت يکجا در يک ميله باريک قرار داده شده است . اين ميله بدون هيچگونه دستگاه اضافي قابل استفاده است. اين نوع ساندبار بسيار پرطرفدار تر از نوع ديگر هستند و قیمت کمتری نیز دارند.

2- ساندبار با ساب ووفر جداگانه
اين نوع ساند بار که به همراه ساب ووفر جداگانه عرضه مي شوند ، صدايي با عمق و کيفيت بيشتر را در اختيار شما قرار مي دهند . معمولا ارتباط بين ساب ووفر و ميله بدون سيم برقرار مي شود ، لذا هيچگونه شلوغي در اين دستگاه ها ديده نمي شود .

مزيت هاي استفاده از ساندبار
ساند بار ها وسايلي ساده و در عين حال با کيفيت هستند . شما مي توانيد بدون هيچ دردسري در کمترين زمان آنها را به تلويزيون متصل کرده و استفاده کنيد. همچنين مي توانيد اين دستگاه ها را به وسايلي غير از تلويزيون متصل کنيد و مورد استفاده قرار دهيد. ساندبار ها قابليت اتصال بيسيم به برخي از تلويزيون ها را دارند و شما مي توانيد بدون هيچگونه سيمي ، آنها را مورد استفاده قرار دهيد . همچنين ساندبار ها با دارا بودن رابط صوتي 3.5ميليمتري و همچنين امکان اتصال به بلوتوث ، قابليت اتصال به موبايل ، تبلت و دیگر وسایل صوتی و تصویری را دارند ومی توانند لذت گوش دادن موسيقي با صداي بلند و کيفيت عالي را براي شما به ارمغان بیاورند.
برخي از ساندبار ها بر اساس شيوه برگشت صدا از ديوار استفاده مي کنند . به طوري که چند اسپيکر آن ها با فرستادن صدا به سمت ديوار و سپس برخورد به ديوار و بازگشت صدا ، احساس مي کنيد که صدا ها از همه طرف به گوش شما مي رسند . به بيان ديگر يک ميدان صوتي سه بعدي را براي شما ايجاد مي کنند.
يکي ديگر از قابليت هاي ساندبار ها اين است که در هر کجا که بخواهيد قابل استفاده اند . البته بهتر است که ساندبار را در نزديکي تلويزيون استفاده کنيد . همانگونه که بلندگوي مرکزي سينماي خانگي بايد در زير تلويزيون نصب شود تا هماهنگي صدا با تصوير احساس شود ، ساندبار نيز بهتر است در زير تلويزيون نصب شود.
ساندبار ها معمولا داراي ريموت کنترل مختص به خود هستند که اين امر کنترل آنها را آسانتر مي کند.
همچنين ساندبار ها از امکان جالبي بهره مي برند و آن هم برجسته کردن و افزايش صداي مکالمات افراد است. به عنوان مثال هنگامي که در حال تماشاي فيلم هستيد ، صداي بازيگر را واضح تر و برجسته تر از ديگر صدا هاي محيط مي شنويد که اين امکان بر جذابيت فيلم مي افزايد.
يکي از مشکلات ساندبار ها عدم توانايي در ايجاد صداي کامل دالبي است. زيرا در آن امکان چندکاناله بودن وجود ندارد.
به طور کلی ساندبار ها ، بلندگو هایی کم حجم و با کیفیت هستند که برای افرادی که فضای کمی دارند و یا از سیم کشی های متعدد راضی نیستند این امکان را فراهم می کنند تا با هزینه ای مناسب ، بهترین کیفیت صوتی را در اختیار داشته باشند.

 

[kkstarratings]