نکات و راهنمای خرید اینترنتی هندزفری

هندزفري (Hands-free) يکي از وسايل پرکاربردی است که براي شنيدن موسيقي يا مکالمه به کار مي رود. هندزفري ها همانگونه که از نامشان پيداست ، بدون نياز به نگه داشتن با دست (مفهوم دست آزاد) به شما امکان شنيدن صداي پخش شده از ديگر وسايل الکترونیکی را مي دهند. اين وسايل پرکاربرد ، معمولا به همراه تلفن هاي همراه و يا MP3-Player ها عرضه مي شود و به شما کمک مي کند تا صدا هاي با صداي بلند را بشنويد در حالي که اين صداي بلند فقط و فقط در گوش شما پخش مي شود و در فضاي بيرون پخش نمي شود. اين وسايل کاربردي به شما کمک مي کنند تا در همه حال به گوش کردن موسيقي و يا مکالمه بپردازيد بدون آنکه صداي موسيقي شما در اطراف شنيده شود. اگر شما هم قصد خريد يک هندزفري را داريد با ما همراه باشيد تا مشخصات اين وسيله کاربردي را براي شما شرح دهيم.

انواع هندزفري
هندزفري ها به طور کلي به دو دسته باسيم و بي سيم تقسيم مي شوند .
1- هندزفري هاي با سيم : اين هندزفري ها به وسيله يک سيم که يک سر آن به بلندگو ها و سر ديگر آن به يک فيش صداي استريو (جک 3.5 ميليمتري) متصل است ، صوت را از ديگر دستگاه ها (موبايل ، تبلت و …. ) به گوش شما منتقل مي کنند. طراحي هاي مختلفي در اين نوع هندزفري ها به کار رفته است. يکي از طراحي هاي خلاقانه که در اين نوع هندزفري ها استفاده شده است ، دارا بودن سيم با حالت زيپي است. يعني سيم هاي هندزفري ها به شکل دو بخش يک زيپ طراحي شده اند و مي توانيد با باز و بسته کردن این زیپ فاصله میان دو گوشی هندزفری را تغيير دهيد. اين روش تا حد زيادي مشکل پيچيده شدن سيم هاي هندزفري به یکدیگر را حل کرده است. اين نوع هندزفري ها معمولا قيمت پاييني دارند و در بازار به فراواني وجود دارند و در انواع و اقسام مختلفي توليد شده اند.

2- هندزفري هاي بي سيم : اين هندزفري ها ، همان طور که از نامشان پيداست نيازي به سيم براي اتصال به ساير دستگاه ها ندارند و از روش هاي ديگري مانند بلوتوث و NFC براي اتصال به ساير دستگاه ها بهره مي گيرند.اين نوع هندزفري ها داراي باتري هستند و اغلب آن ها را براي استفاده بايد شارژ کرد. مدت زمان نگهداري شارژ به ظرفيت باتري هاي اين هندزفري ها برمي گردد. مزيت اين هندزفري ها نسبت به هندزفري هاي با سيم اين است که شما را از شر سيم هاي بلند مي رهانند و به شما اين امکان را مي دهند تا در فواصل مختلفي از موبايل يا تبلت خود ، به مکالمه يا گوش دادن موسيقي بپردازيد. استفاده از اين نوع هندزفري به افرادي که دائما در حال رانندگي هستند توصيه مي شود.

طراحي
هندزفري ها در طراحي هاي مختلفي وارد بازار شده اند . قابليت سيم زيپي هندزفري هاي با سيم را قبلا براي شما ذکر کرديم. گوشي هايهندزفري های باسیم ، در انواع مختلفي توليد شده اند . برخي از آنها داراي قسمت نگه دارنده اي هستند که پشت گوش قرار مي گيرد . برخي ديگر نيز با استفاده از چند بخش نگه دارنده درون گوش قرار مي گيرند. هندزفري هاي بلوتوثی عمدتا در دو نوع طراحي شده اند. برخي از آن ها درون گوش قرار مي گيرند و به وسيله يک قلاب که پشت گوش انداخته مي شود سر جايشان محکم مي شوند . برخي ديگر نيز به به طور کامل پشت گوش قرار مي گيرند و گوشي آن ها از بخش جلويي گوش ، درون گوش قرار مي گيرد. نوع طراحي بسيار در سلامت گوش شما موثر است. برخي از هندزفري ها به گونه اي طراحي شده اند که تا حد زيادي از عرق کردن گوش شما جلوگيري مي کنند که اين امر تا حد زیادی در کاهش جذب باکتري ها ، قارچ ها و ديگر عوامل مضر موثر است.

فرکانس
فرکانس هندزفري همان نوع صداي زير و بم پشتیبانی شده هندزفري است . هرچه فرکانس صدایی بيشتر باشد ، صدا هاي زير را با قدرت بيشتري به گوش شما مي رساند. فرکانس هاي پايين تر به صداي باس ( بم ) مربوط مي شود. از آنجايي که فرکانس شنوايي انسان بين 20 هرتز تا 20هزار هرتز است ، فرکانس هندزفري ها نيز بين اين دو مقدار قرار دارد. مثلا اگر هندزفري داراي فرکانسي بين 25 تا 10000 هرتز باشد ، صداهاي زير و بم را در اين محدوده پشتيباني مي کند.

حساسيت
حساسيت بيانگر میزان فشار صدا است و با واحد دسيبل dB اندازه گيري مي شود. کمترين صدا داراي حساسيت 0 دسيبل است و صداي بلندي که به گوش انسان نيز آسيب مي زند حساسيت 85 دسيبل دارد. در نظر داشته باشيد که ميزان حساسيت هندزفري در سلامت گوش شما در دراز مدت موثر است ، لذا سعي کنيد يک هندزفري با حساسيت مناسب خريداري کنيد تا گوش شما در دراز مدت دچار آسيب نشود.

امپدانس
جريان برق در دراز مدت صداي خش خشي را در هندزفري ها ايجاد مي کند. براي جلوگيري از اين امر ، معمولا در هندزفري ها مقاومتی قرار داده مي شود که با واحد اهم اندازه گيري مي شود. امپدانس هندزفري ها بين 16 تا 32 اهم است که هر چه اين مقدار بيشتر باشد ، توانايي هندزفري در حذف صدا هاي مزاحم بيشتر است.

برد هندزفري
اين معيار مخصوص هندزفري هاي بي سيم است. برد هندزفري همان فاصله اي است که هندزفري شما با دور شدن از تلفن همراه ، مي تواند صدا را منتقل کند. اين برد معمولا براي فضاي باز در نظر گرفته مي شود و اگر شما با هندزفري در پشت ديوار اتاقي با ضخامت 50 سانتي متر قرار بگيريد و گوشي خود را در داخل اتاق قرار دهيد ممکن است صدايي را نشنويد . برد هندزفري ها بيشتر جنبه تبليغاتي دارد و معمولا برد واقعي کمتر از چيزي است که شرکت های سازنده بيان مي کنند.

کنترل هندزفری ها
هندزفری های باسیم معمولا دارای یک دکمه برای پاسخ دادن به تماس و همچنین قطع و وصل پخش موسیقی هستند. ممکن است دکمه های دیگری نیز برای کنترل میزان صدا در هندزفری تعبیه شده باشد. هندزفری های بلوتوثی نیز علاوه بر دارا بودن دکمه قطع و وصل مکالمه ، معمولا دارای دکمه های کنترل صدای مستقل هستند.

اگر شما نيازمند خرید يک هندزفري براي رانندگي هستيد ، پيشنهاد ما به شما هندزفري هاي بلوتوثي است که با قيمتي بين 50 تا 400 هزار تومان در بازار موجودند . اما اگر براي شنيدن موسيقي و يا ديگر کار هاي روزمره نيازمند هندزفري هستيد ، نيازي به صرف هزينه هاي بالا براي خريد هندزفري هاي بي سيم نداريد و هندزفري هاي باسيم نيز مي توانند نياز شما را مرتفع کنند.

[kkstarratings]