راهنمای خرید پاور کامپیوتر ( منبع تغذیه ) 
پاور کامپیوتر ( منبع تغذیه )
کامپيوتر ها از اجزای مختلفي ساخته مي شوند که هر کدام وظيفه ای را در آن بر عهده دارد. اصلی ترين نياز های نياز هر دستگاه الکتريکي و الکترونيکي ، تامين برق است. وظيفه تامين برق در رايانه همانند ديگر دستگاه های الکتونيکي بسيار امري ضروری است و اين وظيفه را قطعه ای از رايانه به نام پاور ( منبع تغذيه ) بر عهده دارد. پاور ها معمولا در قسمت بالا و پشتي کيس کامپيوتر نصب مي شوند و به شکل یک جعبه هستند. بخش ورودی برق پاور از پنل پشتی کيس قابل دسترسی است و شما با اتصال کابل مربوطه مي توانيد برق را وارد کيس کامپيوتر خود کنيد. اين قطعه بايد بر اساس ميزان نياز کامپيوتر و با توجه به ساير سخت افزار ها انتخاب شود . عدم تناسب پاور با ساير سخت افزار هاي داخلی می تواند رايانه شما را با مشکلات جدي رو به رو کند. در مطلب زير قصد داريم با تشريح ويژگي هاي پاورها ، شما را با اين قطعات مهم آشنا کنيم و در انتخاب يک پاور مناسب شما را ياري کنيم. پس اگر قصد خريد يک پاور مناسب را داريد تا پايان اين مقاله با ما همراه باشيد.
اهميت ارتقاي پاور چيست ؟
نخست بهتر است بدانيم که چه زماني لازم است پاور خود را ارتقا دهيم و اهميت ارتقاي پاور چيست. جالب است بدانيد که حداقل 30 درصد مشکلات سخت افزاري کامپيوتر ها ، به انتخاب اشتباه پاور و يا نصب غير صحيح آن ها بر می گردد. افراد گاهي با پرداخت هزينه هاي بسيار زياد ، برخي از قطعات داخلي کامپيوتر خود مانند پردازنده ، رم ، کارت گرافيک و … را ارتقا مي دهند اما از اين موضوع غافل اند که هر مجموعه ای از سخت افزار هاي داخلي را که در نظر بگيريم نيازمند توان و ولتاژ مورد نياز خود هستند. اگر ميزان توان منبع تغذيه کمتر يا بيشتر از ميزان توان مورد نياز قطعات باشد ، حتما براي سيستم شما در دراز مدت ايجاد مشکل خواهد شد. پس حتما پس از ارتقاي ساير قطعات رايانه خود ، متناسب با نياز آن ها ، يک پاور مناسب نيز تهيه کنيد.
حالا که با اهميت تناسب پاور و ساير قطعات آشنا شديد بهتر است ويژگي هاي اين قطعه مهم را هم بشناسيد.
توان 
توان پاور را همانند توان ساير دستگاه هاي الکتريکي با واحد وات ( W ) اندازه گيري مي کنند. توان کمتر از ميزان نياز قطعات داخلي شما ، نياز آن ها را به طور کامل برآورده نمی سازد. پاور ضعيف تر از نياز سيستم ، مجبور مي شود تا توانی بيشتر از ظرفیت خود را براي قطعات تامين کند. در اين حالت ولتاژ در ريل هاي مختلف از حد استاندارد خود افت مي کند و و در این حالت همه قطعات داخلی با خطر سوختگي مواجه می شوند .همچنين توان بسيار زياد و با اختلاف بيشتر از مقدار نياز نيز در سلامت خود پاور تاثير گذار است. پاور ميزان خروجي خود را بر اساس ميزان نياز کامپيوتر در هر لحظه تنظيم مي کند. چنانچه پاور شما بسيار بيشتر از حد نياز باشد ، پاور مجبور است تواني بسيار کمتر از حد معمول خود را خروجي بدهد. در اين مواقع پاور با 20 درصد کمتر از توان اسمی خود کار مي کند که سبب مي شود فشار بسيار زيادي را تحمل کند.
چگونه توان مورد نياز قطعات خود را شناسايي کنيم ؟ 
در این مقاله بسيار تاکيد مي شود که توان پاور شما بايد متناسب با توان مورد نياز ساير قطعات داخلي شما باشد. اما اين که « چگونه مي توانيم توان مورد نياز قطعات خود را محاسبه کنيم ؟ » سوال بسياري از کاربران است که قطعا براي شما هم پيش آمده است. برای محاسبه اين توان می توانيد از موتور محاسبه گر توان پاور Outervision استفاده کنيد. با دادن مشخصات قطعات داخلي سيستم خود به اين موتور از حداقل توان مورد نياز قطعات خود آگاه مي شويد. البته امروزه نرم افزار هايي هم در اين زمينه ساخته شده اند که شما را در برآورد توان مورد نياز قطعات ياري مي کنند. پس از اينکه با دادن اطلاعات ، حداقل توان مورد نياز قطعات خود را يافتيد ، يک پاور با تواني بيشتر از توان مورد نياز تهيه کنيد. البته سعی کنيد که اختلاف میان توان مورد نیاز قطعات با توان پاور خریداری شده زياد نباشد. به عنوان مثال اگر حداقل توان مورد نياز سيستم شما توسط موتور محاسبه گر Outervision يا نرم افزار های مختلف 400 وات بر آورد شد ، يک پاور 500 واتی تهيه کنيد.
ريل ها و مقدار آمپر
هر بخش و قطعه اي از کامپيوتر را که در نظر بگيريم نيازمند توان و ولتاژ مورد نياز خود است. بنابراين وجود چند خروجي در هر پاور براي تامين انرژي بخش هاي مختلف ضروري است. به هر کدام از اين خروجي ها يک ريل مي گويند. ريل هاي مهم يک پاور و وظايف آن ها را براي شما ذکر مي کنيم.
1- ريل 12+ ولت : اين ريل انرژي مورد نياز کارت گرافيک ، پردازنده ، فن ها ، موتور هارد ديسک و … را تامين مي کند.
2- ريل 5+ ولت : اين ريل انرژي مورد نياز حافظه هاي SSD ، مدار هاي هارد ديسک ، درگاه هاي USB و … را تامين مي کند.
3- ريل 3.3+ ولت : اين ريل انرژی مورد نياز چيپ های مادربورد ، RAM ، کارت های PCI و … را تامين می کند.
4- ريل Vsb5 ولت : اين ريل علاوه بر تامين انرژي مورد نياز براي شروع به کار سيستم ، برق مورد نياز پورت ها در هنگام خاموشی دستگاه را نيز تامين مي کند و هميشه روشن باقی می ماند.
5- ريل 12- ولت : اين ريل برق مورد نياز براي بخش هايی خاص مانند LAN ها را تامين مي کند.
ميزان جريان خروجي هر ريل با ريل هاي ديگر متفاوت است. اين جريال که با واحد آمپر سنجيده مي شود و در برچسب توزيع قدرت ، جريان خروجی هر ريل ذکر شده است.
محافظت ها 
پاور ها از سيستم های مختلفی برای محافظت از خود و اجزای داخلی در برابر خطرات ناشي از اتصال هايی نادرست بهره مي گيرند که برخي از آن ها را همراه با شیوه کار آن ها برای شما تشريح مي کنيم.
1- Short Circuit Protection – SCP : اين سيستم محافظتی به محض بروز اتصالي در سيم هاي خروجي ، فورا پاور را خاموش مي کند.
2- Over Voltage Protection – OVP : اين سيستم محافظتی به محض افزايش ولتاژ بيش از حد استاندارد در هر يک از ريل هاي خروجي ، فورا پاور اتصال پاور را قطع مي کند.
3- Over Current Protection – OCP : اين سيستم محافظتی به محض افزايش شديد ميزان جريان در ريل هاي خروجي ، فورا اتصال پاور را قطع مي کند.
4- Under Voltage Protection – UVP : اين سيستم محافظتی به محض کاهش شديد ولتاژ در ريل هاي خروجي ، فورا اتصال پاور را قطع مي کند.
5- Over Power Protection – OPP يا Over Load Protection – OLP : اين سيستم درصورت استفاده بيش از توان قابل تحمل ، فورا اتصال پاور را قطع مي کند.
6- Over Temperature Protection – OTP : اين سيستم در صورت بالا رفتن دمای محفظه ی پاور از يک ميزان مشخص ، فورا اتصال پاور را قطع مي کند.
در نظر داشته باشيد که وجود سه محافظت اول در يک پاور استاندارد الزامی است. بدون وجود اين سيستم هاي محافظتي امکان آتش سوزي در خود پاور و يا سيم هاي آن وجود دارد. با توجه به آسيب پذير بودن پاور ها ، توصيه مي کنيم هميشه پاور ها را همراه با يک محافظ برق استفاده کنيد.
گارانتي 
گارانتي يکي از مواردی است که در خريد هر وسيله ای بايد مورد توجه قرار گيرد. با توجه به آسيب پذير بودن پاور، وجود گارانتي براي آن از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. نوع و شرايط گارانتي را مي توانيد از فروشنده جويا شويد.
قيمت 
از جمله عوامل موثر در قيمت هر پاور مي توان به توان ، محافظت ها ، شرکت سازنده و … اشاره کرد. در حال حاضر پاور هاي موجود در بازار قيمتي بين 50 هزار تومان تا 4 ميليون تومان دارند.
سعي کنيد پيش از خريد ، حتما توان مورد نياز سيستم خود را برآورد کنيد و متناسب با آن پاور خود را خريداری کنيد. همچنين برای حفظ سلامت سخت افزار خود ، پس از ارتقاي سخت افزار هاي کامپيوتر خود ، مطابقت توان خروجي پاور با توان مورد نياز سخت افزار رايانه را چک کنيد تا در صورت نياز ، پاوری با قدرت بيشتر خريداری کنيد.
[kkstarratings]